آوارگانی از رمادی به مرز بغداد می رسند (عکس از رویترز)

آوارگانی از رمادی به مرز بغداد می رسند (عکس از رویترز)

روز گذشته سازمان ملل متحد اعلام کرد به علت نبرد بین نیروهای عراقی و سازمان داعش در استان انبار، به ویژه در شهرستان رمادی که سازمان داعش در روزهای گذشته حملات خود را در آنجا افزایش داد، ۹۰ هزار عراقی آواره شدند.

دفتر هماهنگی امور انسان دوستانه سازمان ملل در بیانیه ای که روز گذشته صادر شد گفت: « سازمان های بشردوستانه برای ارائه کمک سریع به بیش از ۹۰ هزار نفر آواره جنگی در استان انبار، تلاش می کنند». در این بیانیه آمده است که این آوارگان از شهرستان رمادی (واقع در ۱۰۰کیلومتری غرب بغداد) و مناطق آلبو فراج و آلبو ذیاب در حومه این شهر فرار می کنند و به به مناطق الخالدیه، عامریه و الفلوجه (در استان انبار)، و یا بغداد پناه می برند، و بیشتر این آوارگان با «پای پیاده» فرار می کنند. لیز گراندی هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در عراق گفت: «دیدن افرادی که هر چه را توانسته اند برداشته و به سوی مکانی امن در حال فرار هستند، دلخراش است».

با وجود اقدامات صورت گرفته توسط مقامات عراقی و همچنین گروههای شیعه و سنی برای باز کردن درب مساجد در مقابل دهها هزار نفر از مردم آواره انبار و ورود به بغداد پایتخت عراق، اما ایستهای بازرسی در ورودی های پایتخت، برای دومین روز پیاپی تصمیم دو روز پیش پارلمان عراق مبنی بر لغو شرط ضامن را به اجرا در نمی آورند.