طرح شورای امنیت در سوریه: حکومت انتقالی… بدون ذکر نام سر رژیم

یکی از مبارزان جبهه شام در حال هدف قرار دادن مواضع داعش در نزدیکی شهر اعزاز در حومه حلب – عکس از گیتی

یکی از مبارزان جبهه شام در حال هدف قرار دادن مواضع داعش در نزدیکی شهر اعزاز در حومه حلب – عکس از گیتی

منابع رسمی فرانسوی فاش کردند که پایتخت روسیه می رود تا در برخورد با بحران سوریه و سرنوشت بشار اسد رئیس جمهور این کشور از اصل «عمل گرایی» پیروی کند، در حالی که تهران همچنان به عدم پذیرش رفتن او پایبند است.

منابع فرانسوی به «الشرق الأوسط» گفتند که روسیه می خواهد قبل از رفتن به یک راه حل سیاسی، از سه نقطه اساسی مطمئن شود که از جمله آن ها سرنوشت رئیس جمهور سوریه است به طوری که از پیگرد قانونی داخلی و بین المللی ایمن باشد. دوم این که ضمانت های کافی برای حفظ منافع سیاسی و اقتصادی و امنیتی و استراتژیک مسکو فراهم شود، و در نهایت ساختارهای اداری و نظامی و امنیتی کشوری در سوریه حفظ شود.

از سوی دیگر، مخالفان سوری از «طرح صلح»، که دو روز پیش برای اولین باز توسط شورای امنیت در خصوص سوریه مطرح شد، استقبال کرد و در انتظار روشن شدن برخی از نقاط آن، به خصوص طرف دوره انتقالی و سرنوشت اسد است. طرح صلح پیشنهادی استقان دی میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه، که قرار است از ماه سبتامبر (شهریور) به اجرا گذاشته شود، شامل تشکیل کمیته دولت انتقالی است که قدرت اجرایی داشته باشد، اما به سرنوشت اسد اشاره ای نشده است.