سربازان ترکیه در خودروهای زرهی در خیابان های شهر دیاربکر گشت می زنند – رویترز

سربازان ترکیه در خودروهای زرهی در خیابان های شهر دیاربکر گشت می زنند – رویترز

باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا، و مقامات ارشد نظامی ایالات متحده قرار است امروز سه‌شنبه ۲۲ مهر در نشستی با مقامات دفاعی بیش از ۲۰ کشور، استراتژی دفاعی علیه داعش را تبیین کنند. واشنگتن میزبان این نشست است.

چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا، اعلام کرد جزئیات نحوه مشارکت هر یک از کشورهای عضو این ائتلاف و تقسیم حوزه‌های کاری کشورهای شرکت کننده از اولویت های دستور کار این جلسه هستند.

ترکیه، عربستان سعودی، و امارات متحده، بریتانیا و فرانسه از جمله کشورهای شرکت کننده در این نشست یک‌روزه هستند.

هیگل این نشست را «تلاش مهمی در جهت هماهنگی بیشتر و سازمان‌دهی نبرد بین‌المللی علیه داعش» توصیف کرد. وی در عین حال نسبت به همکاری ترکیه با این ائتلاف و پیشبرد مذاکرات ابراز خوشبینی کرد.

با پیشروی‌های داعش در منطقه کوبانی در شمال سوریه و نزدیک به مرز ترکیه، فشار غرب به ویژه آمریکا در جهت مشارکت آنکارا در ائتلاف علیه داعش افزایش یافت. ترکیه، از اعضای مهم پیمان آتلانتیک شمالی و از متحدان واشنگتن به شمار می رود. باوجود آنکه ۳ اکتبر پارلمان ترکیه با اکثریت آرا به حضور نیروهای نظامی این کشور در خاک سوریه و عراق مجوز داد، این کشور تا کنون از ورود به روند مبارزه علیه داعش خودداری کرده است.

این مجوز همچنین به ترکیه اختیار قانونی می دهد که به نیروهای خارجی اجازه دهد تا از خاک این کشور برای عملیات‌های نظامی احتمالی علیه نیروهای داعش استفاده کنند. این طرح با ۲۹۸ رای مثبت و ۹۸ رای منفی همزمان با پیشروی نیروهای داعش در شهر کوبانی، نزدیک به مرز ترکیه تصویب شد.

با این وجود اخبار ضد و نقیض از رسانه های ترکیه نشان از آن دارد که ترکیه هنوز تصمیم نهایی برای انجام عملیات نظامی در خلال این ائتلاف نگرفته است. با این وجود چاک هیگل گفته که «نسبت به پیشرفت در گفت‌وگو با ترک‌ها خوش‌بینم.»

نیروهای ائتلاف به‌ویژه خواستار استفاده از پایگاه نظامی اینجیرلیک در جنوب ترکیه هستند و یک مقام دولتی ترکیه که خواست نامش فاش نشود در این رابطه روز دوشنبه خبر داد که گفت‌وگوها در این خصوص هم‌چنان ادامه دارد.

این خبر در حالی رسانه ای می شود که سوزان رایس مشاور امنیت ملی رییس‌جمهوری آمریکا، دیروز اعلام کرده بود ترکیه به آمریکا اجازه می‌دهد تا از پایگاه‌های این کشور برای حمله به داعش در سوریه و عراق، استفاده کند.

رایس در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی تاکیده بود که ترکیه موافقت کرده است آمریکا از پایگاه‌ها و خاک این کشور به منظور «آموزش نیروهای معتدل مخالف دولت سوریه» استفاده کند.

دولت اوباما روز شانزدهم شهریور اعلام کرده بود که در حال آماده‌سازی برای اجرای کارزاری گسترده علیه گروه «حکومت اسلامی» در عراق و سوریه است که شامل «سه مرحله» می‌شود و اجرای کامل آن ممکن است «سه سال» طول بکشد.

بر اساس گزارش های رسیده این اولین نشست بین المللی در چنین سطحی است که برگزار می شود .