آرم وزارت اطلاعات ایران

آرم وزارت اطلاعات ایران

تعداد نهادهای «اطلاعاتی- حفاظتی» تاسیس شده در نظام جمهوری اسلامی از پنج نهاد در سال ۱۳۶۸ به ۱۶ نهاد در سال ۱۳۹۳ افزایش پیدا کرده است.

خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران ایران، در تازه ترین گزارش خود، منتشره روز سه‌شنبه ۲۲ مهر، خبر داد که جمهوری اسلامی از سال ۱۳۶۸ تاکنون ۱۱ نهاد اطلاعاتی – حفاظتی جدید تاسیس کرده است.

طبق گزارش این خبرگزاری، قانون تاسیس وزارت اطلاعات که در سال ۱۳۶۲ تدوین شده بود و قانون تمرکز اطلاعات، مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام در سال ۱۳۶۸ پنج نهاد «وزارت اطلاعات»، ‌«واحد اطلاعات سپاه پاسداران»، «واحد اطلاعات ارتش جمهوری اسلامی»، «واحد اطلاعات نیروی انتظامی» و «حفاظت‌ـ‌اطلاعات سپاه پاسداران» را نهادهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی می خواندند.

با این وجود طی دو دهه اخیر «نهادهای اطلاعاتی و حفاظتی جدیدی نیز تاسیس شده» و با تاسیس این نهادهای جدید تعداد نهادهای اطلاعاتی‌ـ‌حفاظتی ایران هم اکنون به «۱۶ نهاد افزایش یافته است.»

خبرگزاری فارس در این گزارش اشاره‌ای به نام این ۱۱ نهادی که در این ۲۵ سال تاسیس شدند، نکرده است.

در تیرماه ۱۳۹۳ رسانه های ایرانی خبر از تاسیس در ایران تشکیلاتی به نام «قاضی شنود» با تائید رهبر جمهوری اسلامی دادند. بحث قاضی شنود پس از علنی شدن پرونده شنود علی مطهری نماینده تهران در مجلس ایران مطرح شد. اینک نمایندگان تلاش دارند با تصویب طرحی همراهی یک نماینده مجلس در «تیم شنود» الزامی کنند.

دفتر عمومی حفاظت‌ ‌اطلاعات فرماندهی کل قوا از دیگر نهادهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی است. رییس این دفتر با دستور مستقیم رهبر جمهوری اسلامی منصوب می شود. ارتباط با سازمان‌های اطلاعاتی نیروهای مسلح از جمله وظایف این نهاد است.

دستگاه امنیتی قوه قضاییه تحت عنوان «حفاظت اطلاعات قوه قضائیه» از جمله نهادهایی است که در قانون تشکیل وزارت اطلاعات به آن اشاره‌ای نشده و بر اساس گزارش‌ها بیش از یک دهه قبل تاسیس شده است.

اسماعیل خطیب، رییس جدید این مرکز هفته گذشته معرفی شد. وی در سخنرانی معارفه خود حفاظت و اطلاعات را چشم و گوش و دست و بازوی قوه قضاییه خوانده بود. سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران، روز دوشنبه، هفتم مهر، در سخنانی درباره تاریخچه این نهاد گفته بود که حفاظت‌ـ‌اطلاعات قوه قضائیه از یک دهه پیش فعال است.

ستاد حفاظت اجتماعی قوه قضائیه از دیگر نهادهای اطلاعاتی است که به تازگی تاسیس شده است. زمان تاسیس این نهاد به زمان ریاست محمود هاشمی شاهرودی بر قوه قضائیه بر می گردد.

سازمان حفاظت ‌اطلاعات وزارت دفاع از جمله دیگر سازمان‌های اطلاعاتی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی است. حسن رمضانی در سال ۱۳۹۰ به عنوان رییس این نهاد برگزیده شد.