آلودگی آب بصره یک تیم فوتبال را مسموم کرد
حوادث بصره همچنان همه توجه‌ها را در داخل و خارج عراق به خود جلب کرده، به طوری که پژواک آن همچنان در بغداد به گوش می‌رسد.
به گزارش الشرق الاوسط، ۱۵ سازمان مدنی حقوق بشر که در بغداد فعالیت می‌کنند، در بیانیه‌ای شدید‌اللحن با عنوان “کمپین دستگیری‌های تصادفی” ضمن محکوم کردن اقدامات نیروهای وزارت کشور علیه جوانان در بصره، بر تمایل خود برای تهیه “یادداشت اعتراض به جامعه بین‌المللی” علیه تخلفات دولت تأکید کردند.
در این بیانیه آمده است: “نیروهای امنیتی شبانه به خانه‌ها حمله کرده و با دستگیری فعالان مدنی، آنها را به مکان‌هایی ناشناخته می‌برند. ما اعتراض علنی خود علیه دستگیری‌های خودسرانه جوانان بصره را اعلام نموده و این اقدام غیرقانونی وزارت خارجه بدون احکام قضایی را محکوم می‌کنیم”.
همچنین در این بیانیه از جامعه بین‌المللی خواسته است در قبال بازداشت گروه‌های مدنی و فعالان، دفاع کنند.
از سوی دیگر گروه تجسسی وزارت اطلاعات بصره در بیانیه‌ای از دستگیری مجموعه‌ای از جنایتکاران که در روزهای اخیر اقدام به سوزاندن برخی از ساختمان‌ها کردند، خبر داد.
برخی منابع در گفتگو با الشرق الاوسط گفتند: «اکثر بازداشت‌شدگان جوان و عضو گروه رادیکال «جریان سوم» هستند.
در همین راستا تظاهرات مردمی ضد دولتی همچنان در سطح شهر پا برجاست اما تعداد تظاهرکنندگان به دلایل تدابیر امنیتی به شدت کاهش یافته است.
همچنین در اتفاقی عجیب باشگاه ورزشی «الحسین» از مسمومیت ۸ بازیکن خود با آب شرب شهر بصره، خبر داد. این تیم قرار بود دیداری با تیم نفت جنوب بصره در لیگ برتر فوتبال این کشور داشته باشد.