دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی

دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی

دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی از جمله چهره‌های شناخته شده در عرصه فلسفه و عرفان است. نام او اینک جزو چهره های شناخته شده و تاثیرگذاری است که نمی توان از کنار او گذشت. دینانی اکنون در آستانه هشتاد سالگی است و چشمان جست و جو گر و پرنفوذش گویی می‏خواهند هستی هر چیز را بشکافند و از کنه و چیستی کائنات آگاهی یابند. بیانش گرم و گیرا و حضورش شوق انگیز است.

دکتر دینانی در سال ۱۳۱۳ در روستای «دینان»از توابع اصفهان به دنیا آمد. وی در زادگاهش‏ دینان به دبستان رفت،اما قبل از اتمام دوره دبستان، بنا به علاقه و تصمیم شخصی از روستای دینان به شهر اصفهان رفت تا در یکی از مدارس‏ تاریخی این شهر به نام«نیماورد» به تحصیل دروس حوزوی بپردازد.

دکتر دینانی در حدود سال‏های ۱۳۳۴-۱۳۳۳ برای ادامه تحصیلات حوزوی به قم رفت و درس‏های مکاسب، فقه و اصول و خارج فقه و اصول‏ را از اساتید بزرگی چون شیخ عبد الجواد سدهی، فکور یزدی، سلطانی طباطبایی، مجاهدی، سید محمد محقق داماد، آیت الله العظمی‏ بروجردی و امام خمینی فرا گرفت. وی از شاگردان خاص علامه طباطبایی است و سال‏ها از درس تفسیر، عرفان، اسفار، شفا و شرح منظومه آن مفسر و عارف بزرگ بهره‏مند گردید و سپس با شرکت در حلقه درس شبانه علامه در قم و سپس در تهران، با حضور هانری کُربُن، بر دامنه دانش و بینش خویش افزود.

وی همزمان با تحصیل علوم حوزوی در قم، به تحصیل علوم کلاسیک و رسمی پرداخت و با اخذ دیپلم متوسطه، در کنکور دانشگاه‏ تهران شرکت نمود و پس از اخذ لیسانس، به استخدام وزارت فرهنگ در آمد و دبیر دبیرستان‏های تهران شد. وی در ادامه تحصیلات‏ دانشگاهی، با اخذ فوق لیسانس، در کنکور دوره دکترای دانشگاه تهران شرکت کرد و نفر اول شد؛ سپس به تدریس در دانشگاه رضوی‏ مشهد پرداخت و در این شهر بنا به مصلحت، از کسوت روحانیت بیرون آمد و سرانجام پس از ده سال تدریس در مشهد، کار آموزش و تدریس را در دانشگاه تهران ادامه داد.

دکتر دینانی هم اکنون ضمن همکاری با برخی از مؤسسات علمی پژوهشی و نیز تحقیق و تألیف، همچنان به تدریس در دانشگاه تهران‏ مشغول است. از جمله آثار دکتر دینانی می توان به “قواعد کلی فلسفی در فلسفه اسلامی(سه مجلد)”، “دفتر عقل و آیت عشق (سه مجلد)”، “ماجرای فکر فلسفی در جهان اسلام (سه مجلد)”، “وجود رابط و مستقل در فلسفه اسلامی (سه مجلد)”، “شعاع اندیشه و شهود در فلسفه سهروردی”، “اسماء و صفات حق”، “نیایش فیلسوف”، “درخشش ابن رشد در حکمت مشاء”، “فیلسوفان یهودی و یک مسئله بزرگ”، “فلسفه و ساحت سخن” اشاره کرد.

دکتر ابراهیمی دینانی در گفت و گو با شرق پارسی به ذکر برخی از وجوه اندیشگی و تعلقات و تضمنات فکری و سیری در دغدغه های معرفتی پرداخته است.

***

قصد من این است که در مورد دغدغه های فکری و جریانهایی که شما به آن تعلق دارید صحبت کنم. شمایی که اینک در آستانه هشتاد سالگی آثار متعدد نوشته اید و بارها از آن تقدیر شده است. همچنین شما به فلسفه اسلامی تعلق خاطر فراوانی دارید. فلسفه اسلامی در تجربه فکری دکتر دینانی شکل دیگری گرفت. این امر با توجه به اینکه شما در مباحث دیگر علوم اسلامی نیز تبحر دارید از کجا ناشی شده است؟

سؤال مرد افکن و در عین حال جالبی است. البته زمینه تحصیلی من علوم اسلامی بوده است؛ فقه، اصول، کلام و ادبیات و فلسفه. از سوی دیگر من یک مسلمان هم هستم اما وقتی مطالعاتم بیشتر شد، فهمیدم که به اعماق باید رفت و باید ژرفای آن را دریافت؛ زیرا اگر ژرفای چیزی را درک نکنیم، انگار آن را درک نکرده ایم.

یعنی شما ژرفای مسائل اسلامی را در فلسفه دیدید؟

من برای اینکه به ژرفا بروم به فلسفه روی آوردم. با آشنایی با فلسفه اسلامی دریافتم فیلسوفان مردانی هستند که تا اعماق رفته اند و تفاوت فلسفه اسلامی با دیگر نحله های فلسفی همینجاست. درست است که ما نحله های گوناگون فلسفی داریم اما جوهر فلسفه یکی است و آن هستی شناسی و رفتن به ژرفای هستی و درک ماهیت اشیاء است. در این نحله های مختلف گاهی این ژرفا توام با نوعی معنویت و معنا و روح داشتن و روحانی بودن هم هست. این چیزی بود که در میان فیلسوفان اسلامی من دیدم البته من با هیچ فیلسوفی دشمن نیستم و هر فلسفه ای را به عنوان یک فلسفه می خوانم زیرا کار آنان پوشش عقلی است اما ممکن است نپسندم و این حرف دیگری است.

و در خیلی جاها بلند هم گفته اید که این فلسفه ها را نمی پسندم؟

بله ضمن آنکه عمق و ژرفای آنها را قبول دارم و ستایش می کنم اما روحانیتی درآنها ندیدم. در فیلسوفان اسلامی هم عمق و ژرفا دیدم. زیرا واقعا عمیقا و انسانهای بزرگی هستند ضمن آنکه معنوی و روحانیت مثلا اگر کسی در عظمت ابن سینا خیره نشود یعنی اینکه او را نشناخته است. این سینا فیلسوفی برای همه تاریخ و برای کل بشریت است. اگرچه مسلمان و ایرانی است. زیرا به اعماقی رسیده و پرده هایی را کنار زده که حاصل کارش برای همه بشریت سودمند است.

شما چهار کتاب درباره چهار فیلسوف مهم غزالی، ابن رشد، سهروردی و خواجه نصیرالدین طوسی نوشته اید که هر یک از این چهار فیلسوف به نوعی از کم خواننده ترین فیلسوفان در ایران بوده اند به گونه ای می توان گفت شما اولین کسی بودید که در مورد این افراد کتاب نوشتید. اما شما درمیان سخنان و مقالات و کتابهایی که گفته و یا نوشته اید همیشه درمورد ابن سینا صحبت کرده اید و سینوی بودن و طرفدار ابن سینا بودنتان بسیار احساس می شود. چرا درمورد این سینا کاری نکردید؟

سئوال خوبی است. اشخاص دیگر هم از من پرسیده اند که چرا درمورد ملاصدرا و این سینا کاری نکرده ام. البته این امر به دلیل به اعتنایی من به این بزرگان نیست. به این علت است که این دو فیلسوف بیش از اندازه درفضای فرهنگ عقلی و فکری اسلامی حضور دارند. و کسانی که در فضای فرهنگ عقلی اسلامی می اندیشند مرجعشان معمولا ابتدا ابن سینا و بعد ملاصدرا است. ابن سینا برای کل جهان اسلام و ملاصدرا برای ایرانیان بیشتر. از این رو چون این افراد مطرح اند و کتابهایشان حتی به صورت کتاب درسی استفاده می شود، لااقل درمیان اهل فلسفه و کسانی که به فلسفه اسلامی علاقمند بوده اند، از دیگران شناخته شده تراند.

اما در این میان بزرگانی داشتیم که از آنان غافل بودیم و کمتر به آنها توجه شده است که در راس آنها سهروردی است. سهروردی فیلسوفی است که نظام فکری اش، نظام فکری ایرانی-اسلامی است؛ یعنی بیش از هر فیلسوف دیگری یک ایرانی مسلمان است. البته ملاصدرا و ابن سینا هم ایرانی و مسلمان اند، اما اولا سهروردی بیش از هر فیلسوفی ایرانی است و ثانیا می توانم ادعا کنم که بیش از هر فیلسوف دیگری در مسلمانان با قرآن آشنایی داشته است. جرم او هم این بوده که ایرانی بوده است. یعنی به تاریخ و فرهنگ ایران باستان علاقمند بوده و احیاگری کرده و این احیاگری موجب شده کسانی که ادعای مسلمانی دارند به او کم توجهی کنند. در سده های اخیر به سهروردی بی اعتنایئ بسیار شده است. من بنا داشتم که سهروردی را به دلایل عمده تری معرفی و مطرح کنم. اما غزالی را نه به عنوان اینکه فیلسوف است، زیرا او را فیلسوف به معنای مصطلح کلمه نمی دانم، بلکه به عنوان یک اندیشمند بزرگ موضوع تحقیق خودم قرار دادم. او علاقه اش به اشعریان را تا آخر عمر ادامه داد.

درباب ابن رشد هم باید بگویم که او به یک معنا مربوط به ابن سینا است. این رشد هم درست است که ایرانی نیست اما یکی از مشهورترین و تاثیرگذارترین فیلسوفان در جهان است که می توان ادعا کرد در تمدن جدید هم نقش داشته است. اما چرا ایرانیان مثل ملاصدرا و علامه طباطبایی و …. ابن رشد را نخواندند و فقط به به عنوان نویسنده “تهافت التهافت” در پاسخ به “تهافت الفلاسفه” غزالی به او اشاره می شود. جالب آنکه بدون اغراق آن کتاب بیش از آنکه رد غزالی باشد رد ابن سینا است. من سراغ دفاع از ابن سینا رفتم و می خواستم بدانم چرا با این سینا مخالفت کرده است. به عبارت دیگر به قصد مخالفت با این رشد خواستم کتاب بنویسم. اما هر چه بیشتر کتابهایش را خواندم و در آنها غور کردم، دیدم اندیشمند عظیمی است که نمی شود به سادگی با او طرف شد. اسم کتاب هم قرار نبود “درخشش ابن رشد در فلسفه مشاء” باشد و قرار بود مخالفت با او را تداعی کند. اما بعدا دیدم که فیلسوف عظیمی است و کسی که کتاب من را بخواند متوجه این امر می شود و این اولین کتابی است که راجع به ابن رشد در این کشور نوشته شده است.

البته ابن رشد در جاهایی که با ابن سینا مخالفت کرده، این مخالفت را ناشی از ندانستن و نشناختن خوب ابن سینا دانستم و نشان دادم که او ابن سینا را خوب نمی شناخته و یا خوب نخوانده و به این دلیل با همه عظمتش دچار اشتباهاتی شده و به ابن سینا حمله کرده است و حتی در برخی جاها ابن سینا را متهم کرده که فیلسوف نبوده و گفته که ابن سینا ارسطو را نفهیمده است. ضمن آنکه تقریر ارسطو بزرگترین کاری می دانسته که کار خود اوست. ابن رشد می گفته که ابن سینا ارسطو را نفهمیده و برخی حرفهای اشاعره را تکرار کرده است. از این رو من در این کتاب از ابن سینا دفاع کردم.

این دفاع شما از ابن سینا می توانست نشانگر آن باشد که کار بعدی شما درباره ابن سینا باشد اما چرا به سمت خواجه نصرالدین طوسی رفتید؟

خواهم گفت. ابن سینا زنده است؛ هر کس در فلسفه حرف می زند، از ابن سینا حرف می زند. اصلا شما بگویید غیر از ابن سینا چه کسی هست؟ در فلسفه غیر از ابن سینا خیلی کم هست. آن چیزی که تازه و رایج است، همان حرفهای ابن سینا است. اگر من درباره خواجه نوشتم، آنجاست که خواجه از ابن سینا فراتر می زود. اگر از سهروردی نوشتم، آنجاست که سهروردی از ابن سینا فراتر می رود. من نخواستم تکرار مکررات کنم.

یعنی شما این ۵ اثر را زیر سایه این سینا نوشته اید؟

آنجاهایی که از ابن سینا فرا رفته اند، تازه های فلسفه اسلامی را نوشته اند. بستر فلسفه اسلامی از ابن سینا است و هر چه در فلسفه اسلامی است، گسترش ابن سینا است. آنجاهایی که از ابن سینا فرا رفته اند را من نوشته ام.

برخی می گویند شما اشراقی هستید و برخی دیگر می گویند شما طرفدار ملاصدرا هستید یا شاگرد علامه طباطبایی. با این صحبتی که شما کردید به نظر می رسد که سینوی هستید. یکبار برای همیشه بگویید شما طرفدار کدام مکتب فلسفی هستید؟

در واقع من در هیچ مکتبی نمی خواهم محبوس شوم و نشده ام و سعی می کنم که نشوم. ضمن اینکه برای همه این افراد احترام قائلم. البته ابن سینا پایه فلسفه اسلامی است.

یعنی می خواهید بگویید شما دینانی باقی مانده اید؟

بله، من خودم هستم. اما اینکه می گویم ابن سینا را ستون می دانم، نافی این نیست که من در هیچ ایسمی نمی گنجم اما ابن سینا را ستون فلسفه اسلامی می دانم.

و از این ستون به حکمت مشرقیه او بیشتر توجه دارید؟

درست است. اگر حکمت مشرقیه نداشت، نمی توانست ستون فلسفه اسلامی باشد. اصلا ستون بودنش به این خاطر است که حکمت مشرقیه دارد و به این جهت است که ابن رشد که حکمت مشرقیه نداشته نمی تواند بفهمد. ابن رشد می گوید که ابن سینا ارسطو را نفهمیده اما من در کتابم می گویم که آقای ابن رشد، شما ابن سینا را نفهمیده ای. ابن سینا چون دارای حکمت مشرقیه بوده و بنیاد فلسفه و فرهنگش ایران باستانی است، چون به حکمت نور از قرآن و انتخاب آن، نشانگر این امر است که ابن رشد او را نفهمیده. غزالی در “مشکات الانوار” و حتی سهروردی تحت تاثیر ابن سینا بوده است.

حکمت مشرقیه ابن سینا در دوره های بعدی، مورد بحث فیلسوفان زیادی بوده است اما چرا تبدیل به یک مکتب نشده؟

سهروردی این کار را کرد. خود ابن سینا البته می خواست حکمت مشرقیه بنویسد و نوشت و می گویند ۴۰ مجلد بوده که در حمله مسعود غزنوی سوزانده شده و از بین رفته است. شاید هم قصد نوشتن داشته و این را تصریح کرده است. به همین جهت است که ارسطو را به گونه ای دیگر تفسیر می کند و هزار سال این غلط فاحش رایج بوده است که ابن سینا ارسطویی و مشایی است. ابن سینا ارسطویی نیست، او ارسطو را خوب خوانده و از او عبور کرده است و این را ابن رشد نمی داند، یعنی متوقف در ارسطو نبوده چون سابقه ایران باستان و حکمت مشرقی داشته، از ارسطو عبور کرده است.

یکی از انتقاداتی که به فلسفه اسلامی وارد می کنند، این است که از فلسفه اسلامی، حکمت مدنی در نمی آید؟

خوب هم در می آید اما نخواستند این کار را بکنند. من هم شاید جرات بر این کار نداشته باشم. اما این کار ممکن است و چرا ممکن نباشد. و من فعلا نمی خواهم بحث سیاسی بکنم.

چرا نمی خواهید بحث سیاسی کنید؟ فکر نمی کنید این همه محافظه کاری کافی است؟

اگر محافظه کاری نکرده بودم این چند تا اثر را هم نمی توانستم بنویسم. اما درمورد اینکه چرا درباره خواجه نصر نوشتم، باید بگویم خواجه نصیر فیلسوفی است که بعد از ابن سینا شخصیت عظیمی است که ایرانیان او را خوانده اند، مثلا تجرید الاعتقاد او که شرح های فراوانی بر آن نوشته شده است، مثل شرح علامه حلی یا کتاب تحریر الاعتقاد شاهد مثال من است. اما خواجه خوب خوانده نشده است. او در چند اثر، گل کرده است. او بعد از ابن سینا شخصیتی است که من به او عنوان “فیلسوف گفت و گو” داده ام.

منظورم از گفت و گو، گفت و گوی تمدنهای آقای خاتمی نیست بلکه منظورم این است که راه گفت و گوی فلسفی را خواجه نصیر برای اولین بار ذکر کرده است. خواجه هم مثل سهروردی مظلوم است. درست است که مطرح بوده اما اندیشه های کلامی اش در تجرید الاعتقاد خوانده شده در حالی که او راه گفت و گوی فلسفی را برای نخستین بار میان فیلسوفان باز کرده است. در شرح بر اشارات، ابن سینا با کسی چون فخر رازی گفت و گو کرده و این گفت و گوی فیلسوفانه بسیار خواندنی است. همین اشارات، یکی از بهترین صحنه های گفت و گوی فلسفی و غیر فلسفی است. در این نوشته خواجه به خوبی از فلسفه دفاع کرده است. دفاع ابن رشد دربرابر غزالی اندک است، درحالی که دفاع خواجه جانانه است.

شیرین ترین گفت و گوها را خواجه کرده است. بعد با یک اشعری دیگر به نام شهرستانی مناظره کرده که اسم کتاب را گذاشته “مصارعه الفلاسفه” یعنی کشتی گرفتن فلاسفه. لحن گفت و گویش با این دو متفاوت است. شهرستانی یک روضه خوان است که اهانت آمیز می نویسد و از این رو خواجه با او توهین آمیز صحبت کرده است. همچنین با تمام اندیشمندان زمان خودش مکاتبه داشته و سئوال و جواب کرده است. کسانی مثل صدرالدین قونوی که از بزرگان عرفان بوده یا خسروشاهی و حدود بیست نفر فیلسوف، مکاتبه داشته است. این گفت و گوها در این کتاب خوانده شده است. پس این ۴ نفر استوانه های فلسفه اسلامی بوده اند.

شما در سال اخیر در باب فلسفه اسلامی اظهارات صریحی داشته اید و به کسانی که اسلامی بودن فلسفه اسلامی را مورد تردید قرار می دادند پاسخ داده اید. برخی معتقدند که فلسفه اسلامی پراگماتیستی نیست یا اینکه به الهیات ختم می شود یا به تاریخ فلسفه منحصر می شود. نظر شما در این باب چیست؟

شما زمینه فکر آزاد را درست کنید فلسفه هم آزاد می شود.

برای ایجاد زمینه فکر آزاد شما در کتابهایتان به راهی اشاره کرده اید و آن گفتگو است. چرا در ۲-۳ دهه اخیر باب گفتگو در میان نخبگان ما باز نبوده است؟ چرا نویسندگان برجسته ما چون خود شما، سید جواد طباطبایی یا داریوش شایگان، کتاب می نویسند اما هم رتبه هایشان به نقد جدی ایشان برنمی خیزند؟

این سؤال فلسفی است یا جامعه شناسانه؟

شخصی (خنده).

من نمی دانم چرا این امر صورت نمی گیرد؛ در حالی که در کشورهای پیشرفته وقتی کتابی نوشته می شود، همه به نقد و بررسی آن می پردازند. اما اینکه چرا در جامعه ما این امر اتفاق نمی افتد جوابش را از یک جامعه شناس باید پرسید. من خودم چندین کتاب نوشته ام اما کسی نقد علمی آنها را ننوشته است. پس دلیل مطلب را باید از جامعه شناس پرسید. تفکر باید در هر حال آزاد باشد. من هم گله مندم که چرا نقد نمی کنند.

(پایان بخش نخست)