Tehran
تعداد زیادی از آپارتمان‌ها به دلیل پول لازم بودن مالکان با قیمت‌هایی پایین تر از عرف کنونی بازاردر تهران به فروش می‌رسند و فروشندگان تنها به دنبال دریافت پول نقد حتی به پایین‌ترین قیمت هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر٬ گشتی در بازار مسکن نشان می‌دهد که اغلب فروشندگان آپارتمان، قیمت‌ها را حتی از عرف منطقه هم پایین تر آورده اند و تنها به دنبال خریدار هستند، در غیراین صورت اگر فروشنده ای با قیمت‌های بالاتر قصد فروش داشته باشد، مشتری برای آن پیدا نمی‌شود.

براین اساس قیمت آپارتمان‌های نوساز در برخی از مناطق شمال تهران تا بیش از ۳ میلیون تومان در هرمتر مربع پایین آمده و در مناطق مرکزی و جنوبی تهران تا بیش از یک میلیون تومان کاهش داشته است اما بازهم رکود بازار موجب شده که خریدار چندانی برای این واحدها وجود نداشته باشد.

به همین جهت، بساز بفروش‌ها که نیاز مبرمی به بازگشت سرمایه خود دارند، حتی حاضرند پایین تر از عرف بازار و با قیمت‌های بسیار کمتری آپارتمان‌های خود را به فروش برسانند، البته به شرط اینکه خریدار پول نقد داشته باشد.

در واقع بازار مسکن مناسب خریداران واقعی است که پول کافی و نقد برای خرید دارند، زیرا به دلیل کاهش سود حاشیه ای در این بازار، دلالان و بسازبفروش‌ها وارد نمی‌شوند، بنابراین خریداران واقعی می‌توانند با نرخ‌های بهتری به دنبال مسکن مناسب باشند.

یکی از فروشندگان آپارتمان‌های نوساز در این باره، گفت: «از چند ماه پیش چند دستگاه آپارتمان را برای فروش به بنگاه سپرده بودم اما خریداری پیدا نشد به ناچار قیمت‌ها را حدود ۷۰۰ هزار تومان در هرمترمربع پایین آوردم تا بتوانم واحدها را بفروشم.

وی افزود: البته به دنبال مشتری هستم که پول نقد داشته باشد اما وضعیت بازار طوری است که چنین مشتری کم پیدا می‌شود، بنابراین با هر شرایطی مجبور به فروش هستم.»

قیمت برخی از آپارتمان‌ها در تهران

آپارتمانی ۶۲ متری و دو خوابه در مسعودیه با پارکینگ و انباری ۱۴۵ میلیون تومان به فروش می‌رسد و در افسریه خیابان هشتم، واحدی ۶۵ متری و نوساز با پارکینگ ۱۹۵ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.

در جنت آباد مخبری هم واحدی ۶۵ متری و دوخوابه با پارکینگ و انباری و عمر ۱۰ ساله ۲۵۵ میلیون تومان به فروش می‌رسد و واحدی دیگری با همین متراژ در جلفا ۳۲۵ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.

در جیحون تیموری آپارتمانی ۶۴ متری و یکخوابه با پارکینگ و انباری و عمر ۱۲ ساله متری ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود و در زمزم خیابان جهاد واحدی ۶۵ متری و نوساز با پارکینگ متری ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شده است.

در عباس آباد سهروردی شمالی هم واحدی ۶۰ متری با عمر ۹ ساله و پارکینگ و انباری ۳۲۴ میلیون تومان به فروش می‌رسد و در مهرآباد جنوبی واحدی ۵۶ متری با عمر ۶ ساله با شرایط ۱۵ میلیون تومان وام، ۲۵ میلیون تومان رهن و متری ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان قیمت‌گذاری می‌شود.

همچنین در تهران نو ایستگاه پل هم واحدی ۶۴ متری و یکخوابه با پارکینگ ۱۶۷ میلیون تومان به فروش می‌رسد و در فردوس غرب آپارتمان ۶۲ متری و دوخوابه ، نوساز با پارکینگ و انباری ۳۱۵ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.