ماس: حتی با وجود ترامپ هم آمریکا اصلی‌ترین متحد اروپا است

وزیر خارجه آلمان برای دیدار و گفت‌وگو با مقامات آمریکا وارد واشنگتن شده است. بحران سوریه و همچنین سرنوشت توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی از موضوعات محوری مذاکرات هایکو ماس خواهد بود.
به گزارش الشرق الاوسط، هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان شامگاه سه‌شنبه، ۱۰ مهر (۲ اکتبر) به وقت محلی وارد واشنگتن شد تا با مقامات آمریکایی دیدار و گفت‌وگو کند.
به گزارش خبرگزاری آلمان جنگ سوریه و همچنین آینده و سرنوشت توافق هسته‌ای با ایران موضوعات اصلی مذاکرات وزیر خارجه آلمان در آمریکا خواهد بود.
ماس قرار است روز چهارشنبه ۱۱ مهر با مایک پومپئو، همتای آمریکایی خود و همچنین جان بولتن مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده ملاقات کند.
این دومین بار است که ماس در دوران فعالیت خود به عنوان وزیر خارجه آلمان برای انجام سفری رسمی راهی آمریکا می‌شود. یکی از موضوعات اختلاف‌برانگیز میان برلین و واشنگتن همچنان سیاست و موضع دو کشور در قبال جمهوری اسلامی است.
در حالیکه ایالات متحده از برجام خارج شده، اتحادیه اروپا همچنان می‌کوشد، توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی را نجات دهد.
در ارتباط با سوریه اما هر دو کشور آلمان و آمریکا در تلاشند که جلوی حمله‌ی گسترده ارتش بشار اسد به ادلب را بگیرند و همچنین روند تدوین قانون اساسی جدیدی در سوریه را به جریان اندازند.
یکی از نگرانی‌های دو کشور این است که ارتش سوریه در صورت حمله به ادلب از سلاح شیمیایی استفاده کند. دراین صورت واشنگتن از آلمان انتظار مشارکت در عملیاتی تلافی‌جویانه علیه ارتش بشار اسد را دارد.
همچنین وزیر امور خارجه آلمان پیش از عزیمت به واشنگتن که برای مذاکره و افتتاح مراسم “سال دوستی آلمان – آمریکا” به واشنگتن سفر کرده تاکید کرد: حتی با وجود روی کار بودن دولت ترامپ روابط کشورهای دو سوی اقیانوس اطلس همچنان مهم و حیاتی هستند.
خبرگزاری دویچه‌وله، هایکو ماس گفت: در حال حاضر که اختلافات چشمگیری در بین کشورهای دو سوی اقیانوس اطلس وجود دارد، آلمان باید وارد مذاکرات متعدد با آمریکا شود.
هایکوماس در جریان این سفر به واشنگتن با مایک پامپئو وزیر امور خارجه،‌ جان بولتون مشاور امنیت ملی،‌ رابرت لایتیزر نماینده تجاری آمریکا و اعضای کنگره دیدار می کند.