رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه اولین شرط اخلاق سیاسی پایبندی به توافقات است، گفت: انتظار دنیا از اوباما عمل به موافقت‌نامه‌ها بود و امیدوارند آمریکا و دیگران خلف وعده سیاسی نکنند.

به گزارش خبرگزاری فارس، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی پیش از ظهر امروز دوشنبه در دیدار اعضای هیئت پارلمانی اروپا، با اشاره به فضایی که برای روابط بهتر کشورهای جهان با ایران پیش آمده، گفت: در عرف دیپلماتیک اوّلین شرط اخلاق سیاسی پایبندی به امضاء در توافقات است.

وی افزود: انتظار داریم غرب که سال‌ها ادعای بی‌اعتمادی می‌کرد، در ۶ ماه مقرر، در عمل ثابت کند که می‌توان به حاکمان غربی، اعتماد کرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، تحریم‌های اخیر آمریکا را نتیجه نفوذ و فشار لابی صهیونیسم دانست و گفت: انتظار دنیا از دولت اوباما عمل به موافقت‌نامه‌ها بود و امیدوارند آمریکا و دیگران این خلف وعده سیاسی را، تکرار نکنند.

وی اتحادیه و پارلمان اروپا را محملی برای گسترش دمکراسی واقعی در غرب و تعمیق روابط کشورهای غربی با ایران دانست و تأکید کرد: فضای همکاری، فرصتی برای غرب ایجاد کرد تا زبان زور را برای مذاکره کنار بگذارند و دوستانه با هم بحث و گفت وگو کنند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در پاسخ به سؤال یکی از اعضای هیئت پارلمانی در خصوص وضعیت حقوق بشر در ایران گفت: سند روشن ما در حقوق بشر، قانون اساسی بسیار مترقی ماست که پیشنهاد می‌کنیم برای یک‌بار هم که شده، توسط اروپایی‌ها مطالعه شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با متضاد خواندن گفتار و رفتار حقوق بشری غربی‌ها، گفت: داشتن پایگاه یک گروه تروریستی در پارلمان اروپا که دستشان به خون مردم و مسئولان ایران اسلامی آلوده است، چه توجیهی برای دفاع از حقوق بشر دارد؟

وی درخصوص اوضاع سوریه که سؤال یکی دیگر از اعضای هیئت بود، گفت: حتّی قبل از درگیری‌ها، موضع ما این بود که مذاکره، تنها راه برای حل مسایل سوریه است تا مردم براساس رأی اکثریت برای سرنوشت خود تصمیم بگیرند.

هاشمی رفسنجانی در خصوص افزایش مواد مخدر در افغانستان نیز گفت: افزایش چندین برابر کشت مواد مخدر در افغانستان محصول بی‌تدبیری اشغالگران است و اگر مبارزه ایران با کاروان‌های قاچاق نبود، اروپا به مراتب بیشتر از الان آلوده می‌شد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تقبیح بعضی از اظهارنظرهای مسئولان غربی در خصوص مواد مخدر، گفت: یکی از مسئولین انگلیسی می‌گفت در پاسخ به شترهای حامل مواد مخدر، ما مواد مخدر صنعتی را با هواپیما به کشورها می‌رسانیم که اعترافی بسیار زشت و عذری بدتر از گناه است.

به‌گزارش روابط عمومی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در آغاز این دیدار رئیس کمیته روابط با ایران در پارلمان اروپا، با ارائه گزارشی از برنامه‌های سفر به ایران و دیدار با مسئولان مختلف، گفت: پس از ۶ ماه، در شرایطی به ایران آمدیم که دوره جدیدی براساس درک ایده‌های متقابل شروع شده است.

خانم کرونبرگ افزود: پارلمان اروپا امیدوار است در این شرایط دفتر خود در ایران را باز نماید تا پس از نهایی شدن قراردادها در دورنمای شش ماهه، همکاری‌ها گسترش یابد.

در ادامه دیدار چهار عضو دیگر پارلمان اروپا به بیان دیدگاه های خویش در خصوص مسایل مختلف پرداختند و سؤالاتی درباره سوریه، افغانستان، حقوق بشر، مبارزه با مواد مخدر، آینده روابط ایران با دنیا، مخصوصاً تحریم‌های جدید آمریکا پرسیدند که رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سؤال اخیر، گفت: ملت ایران این سؤال اساسی را دارند که چرا اتحادیه اروپا به دولت آمریکا اعتراض نمی‌کند و با نقض یکی از بندها، یعنی توقف تحریم‌های جدید، تعهدات مجموعه را مخدوش و امضای آنها را تحقیر کرده است؟!