انفجار در محل زندگی سفیر ایران در یمن دست‌کم سه کشته بر جای گذاشت - آژانس خبری فرانسه

انفجار در محل زندگی سفیر ایران در یمن دست‌کم سه کشته بر جای گذاشت – آژانس خبری فرانسه

حسین دهقانی، سرپرست نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل متحد ضمن ارسال نامه ای به مقامات این سازمان با اشاره به حمله تروریستی هفته گذشته به اقامتگاه سفیر ایران در صنعا، پایتخت یمن، خواستار اقدام سریع این نهاد در مقابله با این گونه اقدامات «رو به افزایش» تروریستی شد.

سفیر ایران در سازمان ملل متحد در نامه‌ای از بان کی مون، دبیرکل این سازمان، و محمد زین شریف، رییس دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل، درخواست کرد که کشورهای عضو این نهاد را به جلوگیری از کمک‌ مالی به گروه تروریستی القاعده فرا بخوانند.

دهقانی همچنین از مقامات دولت یمن نیز خواسته است تا با انجام تحقیقات «روشن و دقیق» در مورد حمله تروریستی روز چهارشنبه عاملان آن را مجازات کنند.

انفجار یک خودروی حامل مواد منفجره در روز چهارشنبه، ۱۲ آذرماه، در محل زندگی سفیر ایران در صنعا، پایتخت یمن، سه کشته بر جای گذاشت. القاعده مسئولیت این حمله را به عهده گرفت.

در پی وقوع این حادثه وزارت امور خارجه ایران خبر داد که روز چهارشنبه ضمن فراخواندن سفیر یمن در تهران به «قصور» دولت این کشور در حفاظت از اماکن دیپلماتیک ایران اعتراض کرده است.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، نیز در تماس تلفنی با عبدالله الصایدی، همتای یمنی خود، این حمله را محکوم و اعلام کرد که ایران باجدیت این مساله را پیگیری خواهد کرد.

شاخه القاعده در یمن مسئولیت انفجار دیروز در برابر اقامتگاه سفیر ایران در صنعا، پایتخت یمن، را به عهده گرفت. انفجار یک خودروی حامل مواد منفجره روز چهارشنبه، ۱۲ آذرماه، در محل زندگی سفیر ایران در صنعا، پایتخت یمن، دست‌کم سه کشته بر جای گذاشته بود.

القاعده با انتشار یک پیام در توییتر مسئولیت این انفجار را بر عهده گرفته است.

هنگام انفجار سفیر ایران در این محل حضور نداشته است. به گفته مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، حسین نیک‌نام، سفیر جدید ایران در یمن، حدود یک هفته پیش به صنعا رفته است. سخنگوی وزارت خارجه گفته است: «به دلیل شرایط روابط با یمن و مسایل اداری» اعزام سفیر جدید به طول انجامید هر چند ابراز امیدواری کرده که فعالیت نیک‌نام به بهبود روابط دو کشور منجر شود.

در اثر این انفجار، به ساختمان اقامتگاه سفیر آسیب جدی رسیده و به گفته رادیو ایران، بخشی از این ساختمان در اثر شدت انفجار فرو ریخته است. مقیاس این انفجار مهیب که در محله دیپلمات‌نشین و بسیار حفاظت‌شده صنعا رخ داده آن قدر بزرگ بود که باعث ایجاد یک حفره بزرگ در دیوار محل زندگی سفیر ایران شد.

این نخستین بار نیست که دیپلمات‌ها و وابستگان جمهوری اسلامی در یمن هدف حمله تروریستی قرار می‌گیرند.

در ماه ژانویه سال گذشته، ابوالقاسم اسدی دیپلمات بلندپایه ایرانی پس از آنکه در صنعا مورد اصابت گلوله افراد مسلح قرار گرفت، به بیمارستان منتقل شد اما بر اثر شدت جراحات جان باخت. منابع پلیس در این باره گفته بودند که دیپلمات بلندپایه ایرانی به هنگام خروج از منزلش از سوی مهاجمان نا‌شناسی که سوار بر یک ون بوده‌اند، سه بار هدف گلوله قرار گرفته است.

هنوز یک دیپلمات ایرانی در یمن در دست شبه‌نظامیان این کشور اسیر است. در یک حادثه در اوایل سال ۲۰۱۳ میلادی یکی از کارمندان سفارت ایران در صنعا پایتخت یمن ربوده شد و در یک اقدام تروریستی دیگر، یک دیپلمات ایرانی در صنعا توسط گروهی مسلح کشته شد.