ایاد علاوی معاون رئیس جمهور عراق – عکس از جیتی

ایاد علاوی معاون رئیس جمهور عراق – عکس از جیتی

منابع عراقی روز گذشته فاش کردند که سازمان داعش مساجد و منازل در فلوجه، که نیروهای عراقی آن جا را محاصره می کنند را «بمب گذاری» کرده اند. این در حالی است که یک منبع از عشایر فاش کرد که مذاکرات محرمانه ای برای هموار سازی حمله به شهر و جلوگیری از «اشتباهات قبلی» وجود دارد.

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، سازمان داعش را متهم کرد، که از طریق بمب گذاری مساجد، مناره ها، منازل مسکونی و جاده های منتهی به فلوجه و همچنین نهادهای رسمی موجود در شهر، برای «نسل کشی» برنامه ریزی می کند.

شیخ حمید الجمیلی، یکی از شیوخ عشایر فلوجه به نوبه خود به «الشرق الأوسط» خبر داد که مذاکرات محرمانه ای برای هموار سازی حمله به فلوجه وجود دارد تا از تکرار اشتباهاتی که در مناطق دیگر رخ داد جلوگیری شود.

در همین راستا، ایاد علاوی، معاون رئیس جمهور عراق، تأکید کرد که تنها پیروزی نظامی در انبار کافی نیست. وی در گفتگویی با «الشرق الأوسط» افزود: «با تأکید کردن بر اهمیت تحقق پیروزی سیاسی همزمان با پیروزی های به دست آمده در تمام جبهه های نبردهای نظامی که نیروهای امنیتی ما بر ضد گروه های تروریستی (داعش) انجام می دهند، باید به شدت مواظب بود تا این فداکاری های مقدس به بیراهه نرود و باید بر تجسم و فعال سازی آشتی و وحدت ملی به عنوان تضمینی برای حمایت و دستیابی به تداوم پیروزی نظامی و سیاسی تأکید کرد».