دو روز پیش از شروع مجدد جلسات پارلمان عراق

بغداد: حمزه مصطفی

در سایهٔ ادامهٔ اختلاف‌ها پیرامون ۴ وزارت باقیمانده (دفاع، کشور، دادگستری و آموزش)، پارلمان عراق برای از سرگیری جلسه‌هایش در روز سه شنبه آماده می‌شود.
به گزارش الشرق الاوسط، به نظر می‌رسد که به دلیل عمق اختلافات، در طول دوره تعطیلی نتایجی در خصوص وزارت‌های باقیمانده حاصل نشده‌ و مشکل شیما الحیالی وزیر آموزش همچنان پابرجا است.
یکی از رهبران حزب «المشروع العربی» پارلمان عراق در گفتگو با «الشرق الاوسط» اعلام کرد که حزب آنها کاندیدایی برای جایگزینی این وزیر (الحیالی) معرفی کرد.
وی که نخواست نامش فاش شود گفت: حزب این وزیر را کنار نکشید به خصوص بعد از اینکه برای آن رأی اعتماد گرفته شد اما منتظر نظر پارلمان است تا اگر به آن اجازه سوگند یاد کردن بدهد علیرغم اطلاعات و ویدئوهای منتشر شده کاندیدای ما باقی بماند و اگر نه حزب همچنان به سهم خود در این وزارت پایبند است.
در واقع شیما الحیالی بعد از انتشار ویدئویی که تصویر برادرش را در کنار داعشی‌ها نشان می‌داد استعفای خود را تقدیم پارلمان کرد اما هنوز نتیجهٔ آن مشخص نشده‌است.
کاظم الشمری رئیس حزب «ائتلاف ملی» پارلمان عراق نیر در گفتگو با «الشرق الاوسط» عنوان کرد علیرغم اینکه هیچ چیز قطعی نیست اما انتظار می‌رود اسم بقیه کاندیداها اعلام شود.
وی با اشاره به اینکه ائتلاف آنها از عادل عبدالمهدی خواست تا کمی در تقدیم بقیهٔ اسامی درنگ کند تا وضعیت فیصل الجربا کاندیدای آنها برای وزارت دفاع مشخص شود، گفت: هنوز همچنان تأکید می‌کنیم که الجربا کاندیدای اصلی ما است و باید منتظر رای دادگاه فدرال باشیم که مشخص می‌کند می‌توان او را کاندیدا کرد یا خیر.
مقدام الجمیلی عضو حزب «المحور الوطنی» پارلمان عراق نیز تأکید کرد سلیم الجبوری رئیس سابق پارلمان عراق انتخاب نزدیک آنها برای کاندیداتوی وزارت دفاع است.
وی در خصوص اختلاف حزب «اصلاح» که «الوطنیه» زیرشاخهٔ آن و «البناء» که «المحور الوطنی» زیرشاخه آن است بر سر این پست وزارتی با اشاره به اینکه مذاکرات پیرامون کاندایدای آن برقرار است گفت: تاکنون کاندیداهای این پست وزارتی از ۱۲ نفر گذشته‌است که از جملهٔ آنها رهبران نظامی هستند.
وی اظهار کرد: سخن پیرامون پیشنهاد تعدادی از گزینه ها و رای‌گیری برای آنها در جلسه پارلمان غیرقابل تحقق است؛ چرا که عملیات را با مشکل مواجه می‌کند و نیازمند رأی‌گیری محرمانه است.