تیتر یک روزنامه کیهان درباره اظهارات محمدجواد ظریف - سه شنبه 16 مهر

تیتر یک روزنامه کیهان درباره اظهارات محمدجواد ظریف – سه شنبه ۱۶ مهر

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، ضمن انتقاد از نقل‌قول‌های نمایندگان مجلس پس از نشست محرمانه کمیسیون امنیت ملی، اظهار داشت که از این پس نمایندگان از وی انتظار اظهار نظر رسمی در جلسه غیرعلنی نداشته باشند.

ظریف روز یکشنبه، ۱۴ مهر، در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با نمایندگان مجلس درباره سفر نیویورک جلسه غیرعلنی داشت. پس از این نشست شماری از نمایندگان اصولگرا در مصاحبه با خبرگزاری ها درباره مکالمه تلفنی روحانی با اوباما و دیدار وزیر خارجه به با جان کری، اظهاراتی به ظریف منتسب کردند که با واکنش وزارت خارجه و شخص وزیر مواجه شد.

باشگاه خبرنگاران جوان، پس از این نشست غیرعلنی به نقل از حسین نقوی، سخنگوی کمیسیون امنیت نوشت: «ظریف اشاره کرد ما فکر می‌کردیم مکالمه‌ها و گفت‌وگوها در حدی که انجام شد در این حد مجوز داریم ولی وقتی حضرت آقا اشاره کردند برداشت ما این است که ایشان اولا به گفت‌وگوی اوباما با دکتر روحانی انتقاد دارند و این را یکی از اقدامات نابجا می‌دانند و طولانی شدن مذاکرات بنده و جان‌کری را اقدامات نابجای بعدی می‌دانند.»

به دنبال انتشار این خبر، روزنامه کیهان با تیتر «ظریف: مکالمه روحانی با اوباما و دیدار طولانی من با جان‌کری نابجا بود» این مطلب را در صفحه اول روزنامه باز نشر کرد.

تیتر کیهان ظریف را راهی بیمارستان کرد

به دنبال موضع گیری تند کیهان، وزیر امور خارجه ایران در صفحه فیسبوک خود از این روند انتقاد کرد و افزود این گونه خبررسانی وی را روانه بیمارستان کرده است.

ظریف در فیسبوک خود اعلام کرد روز گذشته به سبب کمردرد شدید برنامه های خود را لغو کرد و تنها توانست دو ملاقات خارجی را انجام دهد. وی گفت: «ساعت ۵ بعدازظهر دفترم در وزارت امور خارجه را ترک کردم و به بیمارستان رفتم. خدا را شکر ام آر آی نشان داد که مشکل من بیشتر عصبی و اسپازم عضلانی است و با ورزش درست می شود.»

او در ادامه افزود: «به هر حال، روز تلخی بود ولی برای من بسیار آموزنده. یاد گرفتم که هرچه می خواهم بگویم علنی و عمومی بگویم و گرنه بازار سوءاستفاده بسیار داغ است. باعث تاسف است که یک و نیم ساعت بحث جدی، صمیمانه و خصوصی با نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، که صراحتا توافق شده بود محرمانه و غیرقابل نقل خواهد ماند، در چندجمله خلاصه شد که هیچ ارتباطی با بحث مفصل من نداشت و به مطبوعات درز داده شد.»

او بدون نامبردن از روزنامه کیهان نوشت: «بدتر از آن افرادی که خود را قاضی صداقت بنده دانسته و با تیتر کوچک صداقت مرا می ستایند، با بزرگترین تیتر ممکن جمله ای را از من به عنوان نقل قول مستقیم از بنده منتشر کردند که با آنچه گفته بودم مطابقت نداشت. جالب آنجاست که کسانی که ادعای ولایتمداری دارند جلوتر از رهبری حرکت می کنند و هیچ از خود نمی پرسند که اگر ایشان مصلحت می دیدند خودشان مصادیق را روشن می فرمودند».

ساعاتی پیش از انتشار انتقاد ظریف در فیسبوک شخصی اش، سخنگوی وزارت امور خارجه نیز چنین نقل قولی را تکذیب کرد. مرضیه افخم در این باره گفت آن‌چه از قول وزیر امور خارجه نقل شده را «برداشت‌های نمایندگان مجلس از سخنان وزیر امور خارجه» خواند که «دقیق منتشر نشده و تیترهای بـرخی جرایـد فاقد صحت می باشد و تکذیب می شود.»

ظریف تاکید کرد به دنبال آن که «دوستان عزیزی مطالب جلسه محرمانه را بدون توجه به محتوای مطلب به سلیقه خود به بیرون منعکس کردند، من بعد تنها توقع اظهارنظر رسمی در جلسات علنی از بنده داشته باشند.»

با رسانه ای شدن روند انتشار این خبر، کیهان باز هم خبر خود را تایید کرد و امروز چهارشنبه، با تیتر «اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی صحت و دقت خبر کیهان را تائید کردند» و «برخورد صادقانه ظریف خط سازش را به هم ریخت» با ارجاع به خبر باشگاه خبرنگاران جوان به صحت و سقم خبر منتشره در این روزنامه پرداخت.

مکالمه تلفنی رئیس‌جمهوری ایران با همتای آمریکایی‌اش باراک اوباما یکی از پربحث ترین اخبار چند هفته گذشته ایران بوده که سد ارتباطی رهبران دو کشور در ۳۴ سال گذشته با آن شکست.