بخشی از کنفرانس مطبوعاتی که برای پرتاب دو موشک صنعتی در سال 2018 در شهرک علم و فن آوری ملک عبدالعزیز در ریاض برگزار شد (عکس از سعد العنزی)

بخشی از کنفرانس مطبوعاتی که برای پرتاب دو موشک صنعتی در سال ۲۰۱۸ در شهرک علم و فن آوری ملک عبدالعزیز در ریاض برگزار شد (عکس از سعد العنزی)

عربستان سعودی در حال برنامه ریزی برای پرتاب دو ماهواره در سال ۲۰۱۸ است. بودجه سرمایه گذاری برای این کار بالغ بر ۶۵۰ میلیون دلار (معادل ۲٫۴ میلیارد ریال) است و در راستای چارچوب دیدگاه اقتصادی عربستان برای سال ۲۰۲۰ است.

شاهزاده دکتر ترکی بن سعود، رئیس شهرک علم و فن آوری ملک عبدالعزیز، روز گذشته در حاشیه امضای قرار داد «عرب سات» با شرکت های « لاکهید مارتین» و «آریان اسپیس» برای ساخت و پرتاب دو ماهواره صنعتی، گفت که دولت عربستان سعودی در صدد به دست آوردن سیستم های ارتباطات ماهواره ای پیشرفته و امن است تا نیازهای بخش بزرگی از سازمان های دولتی و تجاری را فراهم کند.

مارلین هیوسن مدیر اجرایی شرکت «لاکهید مارتین»، که در ساخت ماهواره های صنعتی تخصص دارد گفت: «عربستان ۱۲ درصد از بودجه را برای توسعه سیستم آموزش عالی اختصاص می دهد و این در نوع خود بالاترین میزان سرمایه گزاری دولتی در سطح جهان است». وی تأکید کرد که پرتاب دو ماهواره صنعتی به عربستان امکان می دهد که در کنار افزایش توسعه بخش تجاری، رشد اقتصادی را نیز افزایش دهد.