حسن روحانی در جمع مردم زاهدان مرکز استان سیستان بلوچستان-شرق پارسی

حسن روحانی رییس جمهور ایران -شرق پارسی

حسن روحانی، رییس جمهور ایران، گفته است که «اگر لازم باشد، زمان مذاکرات را نیز تمدید خواهیم کرد».

روحانی عصر پنج شنبه در دیداری که با اصحاب رسانه در تهران داشت گفت: «اگر برای ما مشخص شود که طرف مقابل در برابر حقوق و نظرات ملت ایران در چارچوب مقررات بین‌ المللی احترام قائل است، مذاکره را بر این اساس ادامه می‌دهیم.»

با در نظر گرفتن تازه ترین اظهارات و واکنش های طرف های مذاکرات هسته ای وین، می توان گفت اکنون مهمترین مساله مورد بحث در این گفتگوها، موضوع تمدید مذاکرات و چگونگی آن است.

حسن روحانی همچنین اظهار داشت: «سربازان خط مقدم دیپلماسی در مذاکرات وین به جهانیان نشان دادند که جمهوری اسلامی ایران خواستار گفت ‌و گو برای ایجاد اعتماد و شفافیت بیشتر است.»

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران چهارشنبه شب در جمع خبرنگاران، دستیابی به توافق در چند روز مانده تا پایان مهلت توافق مهلت هسته ای را بسیار بعید دانسته، اما در همین حال گفته است که امکان تصمیم گیری درباره نحوه ادامه کار وجود دارد.

مهلت برای رسیدن به یک توافق جامع هسته ای بین ایران و گروه ۱+۵ در بیستم ژوئیه به پایان می رسد.

ظریف با بیان اینکه مذاکرات ادامه دارد، گفت: (مذاکرات) الان بیشتر روی برخی موضوعات محتوایی مانند بحث تحریم‌ها و همچنین امکان تمدید و وضعیت تمدید، متمرکز است و هنوز درباره اینها بحث است و امیدواریم در چند روز آینده در این زمینه ها تصمیم گیری شود.

وزیر خارجه ایران همچنین ابراز امیدواری کرده است که کشورهای ۱+۵ «تصمیمی برای حل موضوع بگیرند نه برای پیگیری اهداف سیاسی» و گفته است که «اگر اینگونه باشد امکان رسیدن به راه حل وجود دارد».

وی از سوی دیگر گمانه زنی ها درباره توقف مذاکرات در روز جمعه به منظور از سرگیری آنها در زمانی دیگر را تکذیب کرد و گفت که هنوز چنین تصمیمی توسط هیچ کس گرفته نشده است.
این در حالی است که بسیاری منابع معتقد هستند که طرفین مذاکرات تا پایان مهلت به توافق نهایی نمی رسند و این مهلت تمدید خواهد شد.
ماری هارف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم عصر روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران خبر توقف مذاکرات در روز جمعه را تکذیب کرد.

از سوی دیگر باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا، بعد از ظهر روز چهارشنبه از روند مذاکرات هسته ای کشورهای ۱+۵ با ایران و پا‌بندی تهران به تعهداتش ابراز رضایت کرده و گفته است که واشنگتن در حال بررسی لزوم تمدید مهلت این مذاکرات است.

اوباما در مقابل خبرنگاران در کاخ سفید درباره روند مذاکرات گفت: «واضح است که در زمینه‌های مختلفی پیشرفت واقعی داشته‌ایم و یک مسیر قابل اعتماد در پیش داریم.»

رییس جمهوری آمریکا بر «شکاف‌های قابل‌توجه بین ایران و جامعه جهانی” تاکید کرد و در همین حال گفت: “در چند روز آینده همچنان به رایزنی با کنگره ادامه می‌دهیم و مذاکره‌کنندگان ما هم به گفت‌وگو با ایران و هم‌پیمانان ما ادامه می‌دهند تا در یابیم که آیا تمدید این مذاکرات ضرورت دارد یا نه.»

اظهارات و واکنش باراک اوباما پس از دیدار وی با جان کری وزیر خارجه این کشور صورت گرفته است.

پیشتر بعضی منابع به نقل از مقامات ایرانی گفته بودند که جان کری وزیر خارجه آمریکا قرار بوده پیشنهاد ایران را در چارچوب مذاکرات هسته ای با باراک اوباما در میان بگذارد، اما هنوز جزییات این پیشنهاد منتشر نشده است.

در این میان یک منبع نزدیک به تیم مذاکره‌کننده ایرانی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگاران گفته است که آخرین تحولات درباره نحوه ادامه مذاکره، امکان تمدید یا زمان پایان آن در جلسه روز پنج شنبه بین جواد ظریف و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بررسی می شود.