مسکو بر موافقت سازمان ملل پیش از هر مداخله نظامی در کشور اصرار دارد

یکی از جنگجویان داعش در لیبی تانک ضد هوایی خود را به سوی نیروهای هوایی ارتش ملی نشانه گرفته است – عکس از الشرق الأوسط

یکی از جنگجویان داعش در لیبی تانک ضد هوایی خود را به سوی نیروهای هوایی ارتش ملی نشانه گرفته است – عکس از الشرق الأوسط

مستشار عیسی عبد المجید یکی از بزرگان قبایل التبو در لیبی فاش کرد برخی طرف های خارجی، از جمله ایران، تلاش دارند کشورش را به کشورهای کوچک تقسیم کنند. وی در تصریحات ویژه ای برای «الشرق الأوسط» افزود قدرت های خارجی می خواهند با بهره برداری از قبیله التبو دولتی را در جنوب شرقی لیبی ایجاد کنند، در حالی که ایران می خواهد  دولتی برای آمازیغ در منطقه کوهستانی در غرب طرابلس ایجاد کند. عبد المجید همچنین از تلاش برای ورود نیروهای فرانسوی در جنوب لیبی، از پایگاه نظامی «آلما داما» در مرزهای نیجریه با لیبی سخن گفت.

عبد المجید که مشاور رئیس پارلمان لیبی در امور آفریقا نیز می باشد گفت: «برخی طرف ها افرادی از قبیله التبو در جنوب، و افرادی از قبایل آمازیغ در غرب طرابلس را مورد استفاده قرار می دهند تا هر کدام از آن ها دولتی برای منطقه خود ایجاد کند». وی تأکید کرد که با تقسیم لیبی مخالف است، اما افزود: «برخی قدرت های بزرگ و قدرت های منطقه ای دستورکار خاص خود را علیه وحدت این کشور دارند و برخی رهبران قبایل از اینجا و آن جا را اغوا می کنند و برای تکه تکه کردن کشور تلاش می کنند».

در همین راستا، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه پس از گفت و گو با همتای فرانسوی خود در مسکو گفت: «ما می دانیم که طرح هایی برای مداخله نظامی در لیبی وجود دارد، و از دیدگاه ما این امر تنها با اجازه شورای امنیت سازمان ملل ممکن است». لاوروف افزود: «هر گونه عملیات احتمالی بر ضد تروریست ها در لیبی باید به وضوح تعریف شده باشد به طوری که اجازه تفاسیر منحرف یا غلط را ندهد».