پاریس: میشال ابو نجم
در حالی که ترکیه سعی دارد کنترل و نظارت منطقه امن یا کاهش تنش در امتداد مرز شمالی بین خود و سوریه و روسیه را به دست بگیرد و آمریکا نیز در تلاش است که نیروهای خود را به‌طور کامل از شمال شرقی سوریه خارج کند، پاریس خود را در موقعیت نامناسبی می‌بیند.
به گزارش الشرق الاوسط، پس از اظهارات ماه گذشته ترامپ مبنی بر خروج نیروهایش از سوریه، پاریس به کردها وعده داده که از آنها حمایت کرده و آنها را رها نکند.
ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه دو روز گذشته در کمیته امور خارجه مجلس سنا در خصوص روند حوادث، «منطقه امن» و نشست کشورهای عضو ائتلاف بین‌المللی برای مبارزه با «داعش» در ششم ماه آینده (۱۷ بهمن) ابراز نگرانی کرده و سؤالاتی مطرح کرد.
پاریس سعی دارد جزئیات طرح آمریکا- ترکیه در خصوص منطقه امن و نحوه نظارت بر آن آگاه شود، علاوه بر این پاریس نگرانی‌هایی در خصوص «عمق» منطقه دارد که بنا به گفته رئیس‌جمهور آمریکا ۳۰ کیلومتر است.
لودریان گفت: «این عمق مشکلات بزرگی را در پی خواهد داشت».
به گزارش منابعی در فرانسه هدف وی از اظهار این مطلب این است که این منطقه «مجموعه‌های مسکونی بزرگی را در خود جای داده‌است» و به مهاجرت هزاران تن از ساکنان منجر خواهد شد، مانند اتفاقی که برای ساکنان عفرین و پس از تسلط نیروهای ترکیه بر این شهر در پاییز گذشته رخ داد.
وزیر خارجه فرانسه در ۱۴ ماه جاری (۲۴ دی) و در سفر به عمان اعلام کرده است: «فرانسه قبل از رسیدن به راه حل سیاسی نیروهای خود را از سوریه خارج می‌کند». اما فرانسه نگرانی‌ها و سؤالاتی در زمینه سرنوشت نیروهای خود در سوریه پس از خروج نیروهای آمریکایی دارد.
به نظر می‌رسد پاریس تصمیم ترامپ برای خروج نیروهای کشورش از سوریه را در راستای تضعیف موضع غرب در سوریه و از بین رفتن برگ برنده آنها برای تصمیم‌گیری در سوریه می‌داند، چرا که آنها می‌خواهند دست روسیه و ایران را از سوریه کوتاه کنند.