کومرتس بانک متهم به مبادلات مالی غیرقانونی با کشورهایی شده که تحت تحریم قرار دارند. جریمه‌ای که این بانک باید بپردازد بالغ بر یک میلیارد دلار خواهد بود،‌ در غیر این صورت مجوز فعالیت خود در آمریکا را از دست می‌دهد.

تا اوایل پاییز سال جاری چنین به نظر می‌رسید که ایالات متحده و کومرتس بانک برای بستن پرونده قضایی نقض تحریم‌های آمریکا علیه کشورهایی مانند ایران و سودان به توافق رسیده‌اند.

دومین بانک بزرگ آلمان از جمله متهم به انجام معاملاتی برای شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران شده بود. آمریکا در سال ۲۰۰۸ میلادی این شرکت را به اتهام مشارکت در برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی در فهرست تحریم‌های خود قرار داده بود.

بزرگ‌ترین بانک ژاپن به دلیل تلاش برای گمراه کردن نهادهای مالی و انجام معاملات پنهانی با کشورهایی از جمله ایران و سودان که در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار دارند، به پرداخت جریمه‌ای ۳۱۵ میلیون دلاری محکوم شد.

کومرتس بانک بارها تاکید کرده است که از سال ۲۰۰۷ میلادی هیچ گونه ارتباط مالی با ایران نداشته‌، اما پذیرفته بود که با پرداخت ۶۵۰ میلیون دلار از ادامه رسیدگی به این پرونده جلوگیری کند.

شاکیان کومرتس بانک، یعنی وزارت دادگستری، خزانه‌داری و بانک مرکزی آمریکا و نیز دادستان منهتن نیویورک گفته بودند که توافق با بانک آلمانی به احتمال زیاد تا پایان ماه سپتامبر (مهر ماه) صورت خواهد گرفت.

بر اساس این گزارش، کومرتس بانک آمادگی خود را برای پرداخت جریمه‌ اعلام کرده و در مقابل دولت آمریکا از محکومیت این بانک چشم می‌پوشد. در این صورت بانک آلمانی مجوز فعالیت خود در بزرگ‌ترین بازار مالی جهان را از دست نمی‌دهد.

در گزارش روزنامه تایمز اقتصادی آمده است که جریمه بانک آلمانی بیش از یک میلیارد دلار خواهد بود.