عکس از صفحه توییتر گروه جیش العدل

عکس از صفحه توییتر گروه جیش العدل

به دنبال اعلام خبر اعدام یکی از پنج مرزبان ایرانی به گروگان گرفته شده توسط گروه جیش‌العدل٬ رییس جمهوری ایران در تماس با نخست وزیر پاکستان خواهان اقدام فوری برای آزادی این افراد شد. از سوی دیگر، سفیر پاکستان در تهران به وزارت خارجه احضار شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت٬ حسن روحانی روز چهارشنبه، ششم فروردین‌ماه، در گفت‌و‌گوی تلفنی با نواز شریف با اشاره به «گزارشات ضد و نقیض» در خصوص وضعیت یکی از پنج مرزبان ایرانی به گروگان گرفته شده٬ گفت: «با وجود اقدامات دوجانبه و پیگیری‌های ممتد جمهوری اسلامی ایران و تشکیل کمیسیون مشترک مرزی میان مسئولان استان سیستان و بلوچستان ایران و ایالت بلوچستان پاکستان و تلاش‌های مشترک انجام گرفته٬ انتظار داشتیم که بعد از تشکیل این کمیسیون٬ اقدام جدی از سوی مقامات پاکستانی برای آزادسازی گروگان‌های ایرانی صورت

به گزارش رادیو فردا، وی تاکید کرد که این‌گونه حوادث تاثیر منفی در افکار عمومی مردم ایران نسبت به دولت پاکستان ایجاد خواهد کرد و ابراز امیدواری نمود تا با برنامه‌ریزی مشترک دو کشور٬ این حوادث دیگر تکرار نشود.

به گفته پایگاه اطلاع‌رسانی دولت٬ در این گفت‌و‌گوی تلفنی نخست وزیر پاکستان نیز گفت: «اطمینان می‌دهم دولت پاکستان برای آزادی مرزبانان ایرانی از هیچ تلاش و اقدامی فروگذار نخواهد کرد.»

گروه جیش‌العدل روز سوم فروردین اعلام کرد که گروهبان یکم جمشید دانایی‌فر٬ یکی از پنج مرزبان ربوده شده را به دار آویخته است.

مقام‌های ایرانی نخست این خبر را تایید نکردند اما یک روز بعد استانداری سیستان و بلوچستان اظهار داشت که بر اساس تحقیقات به عمل آمده این خبر صحت دارد.

چهارم فروردین‌ماه وزارت کشور ایران ابراز امیدواری کرد که این خبر درست نباشد و در عین حال به پاکستان هشدار داد که این مسئله می‌تواند مذاکرات میان دو کشور را سخت کند.

در همین خصوص یک مقام آگاه روز ششم فروردین به خبرگزاری دانشجویان ایران٬ ایسنا٬ گفت که سفیر پاکستان در ایران در ارتباط با وضعیت مرزبانان ربوده شده به وزارت خارجه احضار شده است.

به گفته این مقام آگاه، سفیر پاکستان روز چهارشنبه در ارتباط با «پیگیری جدی وضعیت مرزبانان ایرانی ربوده شده و اقدام فوری دولت پاکستان در شناسایی و دستگیری عاملان شهادت یکی از مرزبانان و تحویل آن‌ها به ایران» در وزات امور خارجه حاضر شد.

گروه جیش العدل که ایران ماهیت آن را تروریستی می‌داند٬ ۱۷ بهمن ماه گذشته پنج مرزبان ایرانی را در منطقه جکیگور شهرستان سرباز در جنوب سیستان و بلوچستان ربودند.

جیش‌العدل پیشتر گفته بود این مرزبانان را در ازای آزادی ۵۰ تن از اعضای زندانی خود در ایران٬ ۲۰۰ تن از «جوانان و علمای اهل سنت» و ۵۰ تن از «زنان مسلمان و سنی اسیر در سوریه توسط سپاه پاسداران»٬ آزاد می‌کند.

استان سیستان و بلوچستان در سال‌های اخیر محل درگیری نیروهای امنیتی ایران با افراد و گروه‌هایی است که جمهوری اسلامی از آن‌ها به عنوان «قاچاقچی»، «اشرار» و «تروریست» نام می‌برد. در جریان این درگیری‌ها ده‌ها تن از دو طرف کشته یا به گروگان گرفته شده‌اند.