صالح خواستار تعیین تکلیف ریاست جمهوری عراق از سوی پارلمان شد

«برهم صالح» نامزد اتحادیه میهنی کردستان عراق برای پست ریاست جمهوری انصرافش از نامزدی را تکذیب کرد.

به گزارش الشرق الاوسط برهم صالح در گفتگو با شبکه العراقیه گفت: به ملت عراق قول می دهم که نمادی برای همه عراق، حاکمیت، تمامیت ارضی و قانون اساسی باشم و تلاش می کنم تا محور وحدت عراق باشم.

به گفته او، منفعت و مصلحت و شکوفایی اقلیم کردستان با ثبات عراق گره خورده است. ملاحظات جدی روی همه پرسی سال گذشته داشتم و در آن شرکت نکردم.

صالح افزود: محور وحدت و راه حل نهایی برای کردها در بغداد است نه در واشنگتن، آنکارا یا تهران. عراق در شرایط اقلیمی سختی به سر می برد و تحریم های آمریکایی علیه ایران پیامدهایی روی عراق به همراه دارد.

او ادامه داد: ما با ملت ایران همنوا هستیم و مایلیم که عراق میدانی برای توافق های منطقه ای و بین المللی باشد نه میدانی برای جنگ و تسویه حساب ها.

در همین راستا، نامزد اتحادیه میهنی کردستان عراق برای پست ریاست جمهوری با مسعود بارزانی رئیس حزب دموکرات کردستان دیدار و گفتگو کرد.

بر اساس این گزارش، دو طرف در جریان این دیدار تحولات مربوط به پرونده ریاست جمهوری را بررسی کردند.

برهم صالح پس از این دیدار انصرافش از نامزدی برای تصدی پست ریاست جمهوری را تکذیب کرد.

وی در این خصوص گفت: در جریان دیدار با بارزانی، علل پافشاری ام بر تداوم نامزدی برای تصدی پست ریاست جمهوری را به وی توضیح دادم.

برهم صالح همچنین گفت: من از مقبولیت بسیاری نزد شرکای سیاسی و احزاب مختلف برای تصدی پست ریاست جمهوری برخوردار هستم. این شرکا و احزاب به تجربه سیاسی من ایمان دارند.

برهم صالح در این بیانیه تصریح کرد: لازم  است مجلس نمایندگان عراق تصمیم نهایی را در خصوص منصب ریاست جمهوری عراق اتخاذ نماید و این نیز اقدامی است برای پایان دادن به‌ سهم خواهی حزبی و هم اکنون نیز این مهم یک درخواست دمکراتیک عمومی است.

شایان ذکر است، مسعود بارزانی پس از انجام دیدار با برهم صالح، اعلام کرد، دیدار بنا به‌ درخواست صالح انجام و بر سر منصب ریاست جمهوری گفتگو شده‌ است که‌ در سیستم حاکمیتی عراق سهم کردها است.