تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم نطنز، ایران - عکس از رویترز

تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم نطنز، ایران – عکس از رویترز

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران تاکیده کرده است که تهران غنی سازی اورانیوم با خلوص ۲۰ درصد را متوقف نکرده و نیروگاه مطالعات هسته ای تهران نیز هر ماه در حال دریافت میله های سوخت هسته ای مورد نیاز است.

وی در این باره تاکید کرد: تاکنون هیچ توقفی در برنامه تولید اورانیوم غنی شده با درجه خلوص ۲۰ در صد صورت نگرفته و میله های سوخت هسته ای تولید می شوند.

علی اکبر صالحی در ادامه افزود: تولید میله های سوخت هسته ای به منظور استفاده در نیروگاه مطالعات هسته ای تهران صورت می گیرد و این نیروگاه هرگز از فعالیت متوقف نشده است.

علاء الدین بروجردی رئیس امور خارجی مجلس شورای اسلامی هم پیش تر گفته بود: غنی سازی اورانیوم با درجه خلوص ۲۰ درصد در کشورش هرگز متوقف نشده است.

این اظهارنظر ها بیش از هر چیز در واکنش به سخنان عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران صورت گرفته است که گفته بود ایران موقتا غنی سازی در حد ۲۰ درصد را متوقف کرده است.

حسین نقوی حسینی نماینده مجلس ایران گفته بود که جمهوری اسلامی غنی سازی اورانیوم در حد بیست درصد را متوقف ساخته است، زیرا برای راکتور تحقیقاتی تهران به اندازه کافی سوخت بیست درصدی تولید کرده است.

وی با اعلام توقف غنی سازی بیست درصدی درباره اظهار نظر وزیر امور خارجه روسیه مبنی بر احتمال توافقی میان ایران و ۱+۵ بر سر غنی سازی ۵ درصدی، با گمانه زنی خواندن اظهار نظرمقام روسی گفته است: تولید بالای ۵ درصد به نیاز کشور بستگی دارد؛ صنعت هسته ای ایران برای سوخت راکتور تهران به غنی سازی ۲۰ درصدی نیاز دارد ولی این سایت اکنون سوخت لازم دارد و دیگر نیازی به تولید سوخت ۲۰ درصدی وجود ندارد.

بعد از به قدرت رسیدن حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور در ایران کشورهای غربی پیگیر مسئله هسته ای ایران ابراز امیدواری کردند این پرونده از طریق دیپلماتیک حل و فصل شود.

ایران ۱۵ و ۱۶ اکتبر جاری پیشنهاد جدیدی را به گروه ۱+۵ درباره برنامه هسته ای خود ارائه داد.

دور بعدی مذاکرات هسته ای بین ایران و گروه ۱+۵ قرار است روزهای ۷ و ۸ نوامبر به منظور پیگیری اقدامات دیپلماتیک برای رسیدن به راه حلی برای مساله هسته ای ایران دنبال شود.