دور جدید مذاکرات هسته‌ای در ژنو در حال برگزاری است. در آستانه این مذاکرات آیت‌الله خامنه‌ای و نمایندگان مجلس ایران اظهارات تندی علیه کشورهای غربی کرده‌اند. فرانسه می‌گوید که سخنان خامنه‌ای غیرقابل قبول است.

هم‌زمان با مذاکرات اتمی ژنو، وزیر خارجه آلمان از ایران خواست که پایبندی خود به استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای را نشان دهد. گیدو وستروله گفت: «انتظار ما این است که ایران به گونه‌ای متقاعدکننده نشان دهد که هیچ تلاش و فعالیتی برای استفاده نظامی از انرژی هسته‌ای ندارد.» به تاکید وستروله یک ایران اتمی قابل تحمل نخواهد بود.

دور جدید مذاکرات هسته‌ای میان ایران با ۵ کشور عضو شورای امنیت و آلمان امروز (چهارشنبه، ۲۰ نوامبر/ ۲۹ آبان) در ژنو میان ایران و گروه ۵+۱ آغاز شده است. گروه ۵+۱ را آمریکا، روسیه، فرانسه، بریتانیا و چین به علاوه آلمان تشکیل می‌دهند و کاترین اشتون، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا نماینده این گروه است. سرپرستی تیم مذاکره‌کننده ایران را جواد ظریف به عهده دارد.

وستروله در ادامه اظهاراتش گفت که «دور قبلی مذاکرات ژنو نشان داد که یک راه‌حل دیپلماتیک برای حل بحران ممکن است.» او احتمال داد که طرفین موفق شوند در این مذاکرات به پیشرفت‌‌های مهمی دست یابند.

در دور قبلی اجلاس ژنو که در روزهای ۹ تا ۱۱ نوامبر برگزار شد مذاکرات فشرده و سختی پیش رفت که به حضور کم‌سابقه وزرای خارجه کشورهای گروه ۵+۱ در آن انجامید. در حالی که شواهد حاکی از توافق میان دوطرف و پررنگ شدن احتمال امضای بیانیه مشترک بود، مذاکرات بدون دست یافتن به نتیجه‌ای مشخص پایان یافت.

قبلا گفته شده است که مذاکرات کنونی در سطح مدیران کل وزارت‌های خارجه کشورها پیش خواهد رفت، اما بعید نیست که مثل دور قبل حضور وزیران خارجه این کشورها نیز در آن ضرورت یابد.

فرصتی تاریخی برای مهار رقابت اتمی در منطقه

وزیر خارجه آلمان در پاسخ به پرسشی در باره اظهارات امروز آیت‌الله خامنه‌ای گفت که « این که نزاع لفظی میان پایتخت‌ها به راه بیافتد کمکی به حل مناقشه نمی‌کند. بهتر آن است که مسائل مورد مناقشه در ژنو مورد بحث قرار گیرند.»

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا نیز نسبت به حصول توافق در مذاکرات ژنو ابراز امیدواری کرده است. به گزارش شبکه خبری “اسکای نیوز”، هیگ طی اظهاراتی در جریان یک کنفرانس خبری با همتای ترک خود در آنکارا گفت که مذاکرات جاری “فرصتی تاریخی” است و امکان توافق با ایران درباره برنامه هسته‌ای اش وجود دارد.

هیگ گفت که فرصت کنونی موقعیت خوبی برای مهار رقابت اتمی در منطقه و شکل دادن به مناسبات جدیدی با ایران است. او با اشاره به وجود برخی اختلاف‌‌ها میان دو طرف در مذاکرات جاری، گفت که این اختلافات قابل حل است و احتمالا به زودی توافقی به دست خواهد آمد.