محمود احمدی نژاد رییس جمهور سابق ایران از حسن روحانی دعوت کرده است برای روشن شدن “ابهامات و حقایق ناب” در مناظره ای دو طرفه شرکت کند.

به گزارش خبرگزاری های ایران، احمدی نژاد که در هفته های گذشته به ویژه پس از گزارش تلویزیونی حسن روحانی به مردم ایران به مناسبت یکصدمین روز کار به عنوان رئیس جمهور که در آن به شدت از عملکرد دولت های نهم و دهم انتقاد شد، سکوت کرده بود، اکنون با ارسال نامه ای از روحانی خواسته است در مناظره ای شرکت کند.

در این نامه خطاب به حسن روحانی نوشته شده است، “با آنکه اینجانب – حتی پس از شنیدن گزارش چند روز گذشته شما که بر “پایه” “انتساب عناوین غیرمنصفانه و بی‌پایه” به دولت‌های نهم و دهم شکل گرفته بود – به اقتضای مصالح کشور، بنا بر سکوت داشته و دارم، لکن به احترام تقاضاهای بی شمار گروه‌های مختلف مردم و از جمله صاحب‌نظران سیاسی و اقتصادی‌، لازم دیدم که از جنابعالی دعوت نمایم تا در فضایی کاملاً دوستانه و صمیمی، در مناظره‌ای صریح، اصولی و روشنگر در منظر افکار عمومی، ابهامات و حقایق ناب را آنطور که هست، مورد تصدیق و تاکید قرار دهیم تا از فرصت برداشتن گام‌های بلند و استوار در مسیر روبه جلوی کشور دریغ نشود.”

احمدی نژاد همچنین در این نامه که با امضای احمدی نژاد، “خادم ملت ایران” فرستاده شده نوشته است: “خدا را شاهد می‌گیرم که این دعوت نه بر اساس یک حس شخصی، بلکه بر مبنای احساس تکلیف دینی و ملی صورت می‌گیرد. وگرنه اینجانب و همکارانم در طول ۸ سال مسئولیت خود، زمانی که در عین تحمل بار سنگین خدمات کم‌سابقه در جای‌جای میهن اسلامی به موازات دشمنی‌های بیگانگان، حجم کم‌نظیر ناملایمات و بی‌مهری‌های برخی در داخل را به عشق ملت بزرگ ایران به جان پذیرفتیم، امتحان خود را به نیکی پس داده‌ایم.

در این میان اکبر ترکان مشاور عالی رئیس جمهور ایران درباره دعوت محمود احمدی‌نژاد از حسن روحانی برای برگزاری یک مناظره دو نفره، گفت: از مناظره استقبال می‌کنیم اما شرط مناظره آن است که رئیس دولت دهم شرط راستگویی را رعایت کند.

ترکان در گفتگو با مهر با بیان اینکه اطلاعی از ارسال نامه محمود احمدی نژاد رئیس جمهور سابق به حسن روحانی رئیس جمهور برای برگزاری مناظره ندارم، گفت: به هر حال دولت یازدهم از مناظره و پاسخگویی محمود احمدی نژاد نسبت به عملکرد خود استقبال می کند اما شرط این مناظره آن است که رئیس دولت دهم راستگو باشد.

مشاور اجرایی رئیس جمهور افزود: حسن روحانی و محمود احمدی نژاد در یک سطح قرار ندارند که بخواهند با هم مناظره کنند اما به هر حال، ما از پاسخگویی رئیس دولت دهم استقبال می کنیم.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران در گفتگوی تلویزیونی که هفته پیش پخش شد با انتقاد از عملکرد دولت های نهم و دهم در موارد مختلف از جمله گفت که دولت گذشته از نظر درآمدهای ارزی و نفتی و غیردولتی پولدار‌ترین دولت بود و در همین حال بدهی دولت قبل به نظام بانکی در زمانی که مردادماه دولت یازدهم مستقر شد ۷۴ هزار میلیارد تومان بود.

روحانی عامل افزایش تورم را در سالهای اخیر رشد بی‌حساب نقدینگی دانست و سال ۸۴ نقدینگی ۶۸ هزار میلیارد تومان بود و در پایان دولت قبل این رقم به حدود ۴۷۰ هزار میلیارد تومان رسید که تقریبا هفت برابر شد.

وی گفت: بخشی از این نقدینگی به بدهی دولت به نظام بانکی برمی گردد.

روحانی همچنین با اشاره به مشکلات اقتصادی و تورم زای ناشی از طرح مسکن مهر افزود که در دولت قبلی برای مسکن مهر ۴۳ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی استقراض و به بانک مسکن داده شد و از روز اولی که پول خلق شد تا حالا ۱۰۰ هزار میلیارد تومان بوده و از این میزان ۴۳ هزار میلیارد تومان متعلق به مسکن مهر است.

در این میان اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اوائل این هفته با حمایت از گزارش اخیر روحانی گفت، آقای روحانی با نجابت سیاسی و اخلاقی گزارش خود را بیان کرد و از کنار بسیاری از ناگفته‌ها به دلیل بار روانی سنگینی که روی مردم در بعد داخلی و خارجی دارد، گذشت.