نیروهای مصری در مرز رفح

نیروهای مصری در مرز رفح

در پی انفجار روز گذشته در شهر رفح و برعهده گرفتن مسئولیت این انفجار از سوی گروه «انصار بیت المقدس»، اسرائیل در مرزهایش با مصر به حال آماده باش درآمد.

انفجار همزمان دو خودروی بمبگذاری شده در روز گذشته در رفح واقع در صحرای سینا شش نفر کشته و ۱۷ تن زخمی به جا گذاشت.

این دو انفجار که در منطقه امام علی صحرای سینایی رخ داد، به شماری از ساختمان های اطراف وقوع انفجار آسیب رساند. شاهدان از شکسته شدن ساختمان های اطراف حادثه خبر دادند که حاکی از شدت و قدرت انفجار خودروها بود.

به دنبال این انفجارها مقامات مصری مرز رفح را به دلایل امنیتی بستند. گذرگاههای زیر زمینی را که از زیر کانال سوئز در مصر به صحرای سینا کشیده شده اند نیز بسته شدند.

دکتر سعید شحاته، دبیر سرویس مصر در تلویزیون بی‌بی‌سی، درباره آینده این تحولات به شرق پارسی گفت: «این انفجارها هرچند خونین هستند، اما در طولانی مدت به محکمتر شدن روابط مصر و اسرائیل می انجامد.»

از آن جایی که مرز رفح تنها راه عبور فلسطینیان به خارج از مناطق تحت کنترل اسرائیل به شمار می رود، بسته شدن گذرگاه رفح موجب نگرانی فلسطینیان شده است.

شحاته افزود: «دو کشور، به ویژه اسرائیل، باید برای جلوگیری از ساخته شدن تونل های غیرقانونی از سوی فلسطینیان، مرزهای رفح را باز کنند. این امر نیازمند همکاری نزدیکتر میان نیروهای امنیتی مصر و اسرائیل است.»

سخنگوی ارتش مصر اعلام حالت اضطراری را رد کرد و گفت فقط سطح آماده باش افزایش یافته است.

شحاته تاکید کرد: «به نظر من پایان این حادثه به حتم به بهبود روابط دو کشو خواهد انجامید.»