تیم ملی ایران که تاکنون نه شکست خورده و نه گلی دریافت کرده‌است، امروز پنج شنبه باید در ابوظبی به دیدار تیم ملی چین در یک‌هشتم نهایی مسابقات جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ برود. تیمی که این دوره مدعی کسب قهرمانی است. ایران آخرین بار در سال ۱۹۷۶ این افتخار نصیبش شده بود.
ایران علیرغم تحریم‌ها و مشکلاتی که در تجهی تیم ملی اش و همچنین مسائل ارزی داشته اما در جام جهانی روسیه ۲۰۱۸ عملکرد خوبی را ارائه کرد و امیدوار این روند خوب را در امارات نیز تکرار کند. اما کیروش مشکلات فراوانی را از این ناحیه و همچنین اختلافات مدیریتی را پیش روی خود داشته‌است.
از سوی دیگر چین نیز انگیزه‌های زیادی دارد تا به مراحل بالاتر صعود کند و عملکرد ضعیف در سه دوره گذشته آن را جبران کند.
مارچلو لیپی سرمربی تیم ملی فوتبال چین در نشست خبری پیش از دیدار تیمش مقابل تیم ملی فوتبال ایران گفت: بعد از بازی برابر تایلند توانستیم ریکاوری خوبی داشته باشیم و برای مسابقه آماده شدیم.
او افزود: همه ما برای بازی برابر ایران آماده هستیم.
خبرنگاری از لیپی دربارهٔ تیم ملی ایران پرسید که تاکنون در ۴ بازی گلی دریافت نکرده‌است و این‌که او چه برنامه‌ای برای باز کردن دروازه ایران دارد که لیپی پاسخ داد: ایران تیم بسیار خوب و منظمی است که ساختار و سازماندهی حساب شده‌ای دارد. آن‌ها همین تابستان در جام جهانی بازی کردند. از نظر فیزیکی ایران تیم بسیار قدرتمند و با سازماندهی خوب است. می‌دانیم که بازی دشواری برابر این تیم خواهیم داشت. با این حال در فوتبال شما چیزی را از پیش نمی‌دانید. ما هم توانمندی خودمان را داریم و برای کسب نتیجه و خلق چیزی مهم برای چین تمام تلاش‌مان را خوهیم کرد.
وی ادامه داد: ما برابر ایران باید تلاش کنیم که اشتباهی نداشته باشیم. اشتباه برابر ایران به منزله جریمه‌ای سنگین خواهد بود. من در تمرینات اخیر تیمم تأکید زیادی روی کارهای دفاعی داشتم. بعضی وقت‌ها اشتباهات دفاعی داشتیم. نباید اجازه دهیم چنین اشتباهاتی برابر ایران تکرار شود. ایران بازیکنان خوب و فرصت طلبی دارد و باید کاملاً مراقب آن‌ها باشیم.
لیپی افزود: از نظر شخصی کسب نتیجه با تیم ملی چین برای من بسیار رضایت بخش خواهد بود. البته نباید فقط نتیجه را مدنظر قرار داد. پیشرفت ممکن است در سبک بازی هم خودش را نشان دهد، مثل نسل جدیدی که وارد فوتبال می‌شوند. اگر بتوانم با تیم ملی چین نتیجه‌ای خوب کسب کنم افتخار بزرگی برای من خواهد بود.

از سوی دیگر، کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران از دیدار مقابل چین به عنوان مهمترین دیدار تیمش در هفدهمین دوره جام ملت‌های آسیا یاد کرد.
کی‌روش در نشست خبری پیش از دیدار تیم ملی ایران مقابل چین در مرحله یک چهارم نهایی جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: این بازی مطمئناً برای هر دو تیم دیدار مهمی خواهد بود. ما بسیار مفتخریم که این فرصت را برای این مسابقه داریم و قطعاً مهمترین بازی برای ما این دیدار است.
آمادگی کامل را برای رویارویی با چین داریم
وی در ادامه افزود: همیشه بازی پیش رو برای ما مهمترین بازی است. قطعاً بازی دشواری مقابل چین داریم، تیمی که با قدرت و با بازیکنانی بسیار بزرگ آماده این بازی است. چین مربی بسیار خوبی دارد، اما ما هم آمادگی کامل را داریم و امیدواریم بتوانیم با برآورده کردن آرزوهای‌مان و با انگیزه لازم بازی خوبی انجام دهیم.

در همین باره، کاپیتان تیم ملی فوتبال چین می‌گوید تیمش کار سختی مقابل ایران دارد.
ژنگ ژی کاپیتان تیم ملی فوتبال چین در نشست خبری پیش از دیدار تیمش مقابل ایران گفت: ما سال گذشته برای انتخابی جام جهانی روسیه دو بار با ایران بازی کردیم به همین خاطر شناخت نسبی از همدیگر داریم. ما از تیم ملی ایران شناخت خیلی خوبی داریم. مهم‌ترین ویژگی آن‌ها قدرت فیزیکی بازیکنان ایرانی است. ثبات در کادر فنی به این تیم کمک کرده‌است.
وی افزود: ایران مهاجمان خیلی خوبی دارد و فوتبال زیبایی بازی می‌کند. فردا مدافعان ما کار سختی برابر مهاجمان قوی و قدرتمند ایران خواهند داشت.
کاپیتان تیم ملی فوتبال چین دربارهٔ استفاده از سیستم VAR در ادامه جام ملت‌های آسیا، گفت: فناوری VAR در لیگ چین اجرا می‌شود و ما بازیکنان با این فناوری آشنایی داریم و این می‌تواند به سود ما باشد. همان‌طور که مربی ما گفت این فناوری برای فوتبال مفید است و به داورها خیلی کمک می‌کند و مانع تصمیمات اشتباه داوران در خیلی از صحنه‌ها می‌شود.
او در پایان صحبت‌هایش به شانس تیمش برای کسب عنوان قهرمانی جام ملت‌های آسیا اشاره کرد و گفت: ما با گوانگژو اورگراند قهرمان لیگ قهرمانان آسیا شدیم ولی قهرمانی در جام ملت‌های آسیا کار بسیار سخت‌تری است. تیم‌های خوب زیادی در این رقابت‌ها حضور دارند. سرمربیان بزرگ و نامداری در این جام هستند و البته کیفیت بازیکنان بزرگ را در این مسابقات نمی‌توان نادیده گرفت. همه تیم‌ها می‌خواهند برنده شوند. هدف ما این است که به جاه طلبی خودمان در جام ملت‌ها ادامه دهیم. باید سخت تلاش کنیم. نسل جدید بازیکنان چینی باید خودشان را ثابت کنند. من خیلی به این بازیکنان اعتقاد دارم. بازیکنان باید به پیشرفت خودشان ادامه دهند و بهتر و بهتر شوند.

در این میان، هافبک تیم ملی فوتبال ایران می‌گوید تیمش از ابتدا در جام ملت‌های آسیا با تاکتیک تهاجمی به میدان رفته‌است.
مسعود شجاعی در نشست خبری پیش از دیدار تیمش مقابل چین گفت: در چهار بازی گذشته ما موقعیت‌های صد درصد گل داشتیم و تیمی که دفاعی بازی می‌کند، نمی‌تواند به این اندازه موقعیت‌گل داشته باشد. ما خوب حمله می‌کنیم و به خاطر همین گل نمی‌خوریم.
او ادامه داد: تیم چین با سرمایه‌گذاری‌ای که انجام داده، در فوتبال چیزی فراتر از استاندارد جهانی کار کرده‌است. این نشان می‌دهد آن‌ها به دنبال این هستند تا سطح فوتبالشان را ارتقا دهند. این مسئله را می‌توانید از قراداد بستن با مربیان و بازیکنان تراز اول فوتبال دنیا بفهمید و البته این‌که آن‌ها یک لیگ قوی ساخته‌اند تا تیم ملی خود را تقویت کنند.
او افزود: از بازی آخری که دو سال پیش با چین در ایران انجام دادیم، حریف‌مان خیلی پیشرفت کرده‌است. تیم چینی که من دیدم و آن را آنالیز کردیم، تیم به نسبت بهتری شده‌است. همان‌طور که کی‌روش گفت، آن‌ها تیم یک دست‌تری شده‌اند و مطمئناً فردا بازی سختی خواهیم داشت.
شجاعی اضافه کرد: ما راه درازی در پیش داریم اما چیزی که من در مقایسه با تیم‌های گذشته می‌بینم، این بوده که در دوره‌های گذشته ما به خاطر یک سری مسائل جزئی از مسابقات حذف شدیم. در این دوره تیم خوبی داریم. در دوره‌های گذشته هم تیم‌های خوبی داشتیم.
او ادامه داد: چیزی که می‌توانم به عنوان کاپیتان تیم بگویم این است که با احترام به تیم‌های دوره‌های گذشته، این تیم در عین کیفیت بالا خیلی «تیم» است و این نکته بسیار مهم و کلیدی است. بازیکنان اینجا همه افتاده و فروتن هستند و همه بی ادعا هستند.
شجاعی در پایان اظهار کرد: نکته مهمی که به ما انگیزه داده، این است که ما با رؤیای بزرگی به این رقابت‌ها آمده‌ایم و دوست داریم که همه مردم با ما همراه شوند. ما سخت تلاش می‌کنیم تا این راه باقی مانده را طی کنیم و به رؤیای خودمان برسیم. دوست نداریم زود به خانه برگردیم. امیدوارم که این اتفاق بیفتد.