مشروعیت یمن خواستار حمایت بین المللی از «بانک مرکزی» می شود

 اسماعیل ولد الشیخ احمد فرستاده سازمان ملل به یمن هنگام قرائت بیانیه پایانی مذاکرات سیاسی یمن در کویت – عکس از خبرگزاری فرانسه

اسماعیل ولد الشیخ احمد فرستاده سازمان ملل به یمن هنگام قرائت بیانیه پایانی مذاکرات سیاسی یمن در کویت – عکس از خبرگزاری فرانسه

سرلشکر احمد عسیری مشاور وزیر دفاع عربستان سعودی روز گذشته اعلام کرد، پس از پایان مذاکرات در کویت، عملیات «بازگرداندن امید» در یمن  از سر گرفته شد.

عسیری در مصاحبه ای که شبکه تلوزیونی «العربیه» پخش کرد گفت: «اولویت ائتلاف، راه حل سیاسی می باشد». وی اعلام کرد: «پس از پایان توقف مذاکرات در یمن، فعالیت عملیات بازگرداندن امید مجدداً آغاز می شود».

اسماعیل ولد الشیخ احمد فرستاده سازمان ملل به یمن، پایان مذاکرات «کویت ۲» را اعلام کرد. بیانیه پایانی شامل ۹ بند است که عبارتند از : « تجدید تعهد به شرایط و ضوابط و توقف جنگ، فعال سازی فوری مکانیسم اجرایی، فعال کردن کمیسیون آرام سازی و ارتباط در ظهران جنوبی و کمیته های امنیتی محلی به منظور توقف جنگ، اتخاذ اقدامات فوری برای تضمین رساندن کمک های انسان دوستانه بدون هیچ موانعی، درمان وضعیت اقتصادی، آزادی فوری تمامی زندانیان سیاسی، جلوگیری از اتخاذ تصمیماتی که ممکن است مانع رسیدن به توافق شود، پایبندی به ادامه مذاکرات و ادامه جلسات مستقیم ظرف یک ماه در مکانی که بعدها بر آن توافق شود». ولد الشیخ همچنین از پیوستن کارشناسان نظامی از همه طرف ها به هیئت های مذاکره کننده در دور بعدی مذاکرات سخن گفت.

در همین راستا، عبد الملک المخلافی معاون نخست وزیر و وزیر خارجه یمن به «الشرق الأوسط» گفت: «از نظر ما مذاکرات موفق شد گروه کودتاگران را در برابر مردم و جهان برهنه کند».

از سوی دیگر، دولت مشروع یمن از صندوق بین المللی پول و تعدادی از بانک های خارجی خواست ذخایر نقدی یمن را حفظ کنند و مانع دسترسی کودتاگران به آن ها شوند.