عکس از شبکه های اجتماعی

عکس از شبکه های اجتماعی

دبیر شورای عالی ایرانیان خارج از کشور ایران گفته است شمار ایرانیان مقیم خارج به حدود ۵ تا ۶ میلیون نفر می رسد که بدین ترتیب ۷ درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند.

به گزارش خبرگزاری‌ها، سیدجواد قوام شهیدی روز چهارشنبه گفته است که با گذشت ۲۳ سال از تأسیس شورای عالی ایرانیان خارج از کشور، اکنون «دولت تدبیر و امید به دنبال ساماندهی امور ایرانیان خارج از کشور است تا فهم صحیح و دقیقی از مهاجرت و سرمایه ایرانیان مقیم خارج از کشور صورت گیرد.»

این مقام ایرانی همچنین گفته است که بخش اعظم ایرانیان خارج از کشور توان علمی و اقتصادی بالایی دارند و خواستار آن شده که «در سیاست‌ها و برنامه‌ها به این موضوع» توجه شود.

او با بیان این که ایرانیان خارج از کشور ظرفیت بالایی دارند، اضافه کرد: باید توسط دستگاهی این ظرفیت‌ها بهره‌برداری شود. در گذشته به دلایل مختلفی میان ایرانیان خارج از کشور افتراق ایجاد شده بود، اما اکنون باید از ظرفیت‌های آنان استفاده کرد. نباید ایرانیان خارج از کشور احساس کنند شهروند درجه ۲ هستند.

به گفته آقای قوام شهیدی، در حال حاضر سه هزار و ۲۰۰ نفر به عنوان سکان‌داران علم در جهان مطرح می‌شوند که ۲۴ نفر از این مجموعه ایرانی هستند.

وی افزود: توان اقتصادی و سهم گردش مالی ایرانیان خارج از کشور بین یک هزار و ۵۰۰ تا ۴ هزار میلیارد دلار است که نشان از جایگاه و ظرفیت بالای اقتصادی دارد و در همه دنیا از آن به خوبی استفاده می‌شود.

آقای قوام شهیدی نبود نگاه استراتژیک به ایرانیان خارج از کشور را حلقه‌ای مفقود در اقتصاد و بحث‌های هویتی و ملی ارزیابی کرده و خواستار توجه جدی به این موضوع شده است.

دولت ایران در دو دهه اخیر کوشیده است سرمایه ایرانیان مقیم خارج از کشور را در پروژه‌های اقتصادی داخلی جذب کند.

علی لاریجانی رئیس مجلس ایران روز دوشنبه در دیدارش با ایرانیان مقیم سوئیس گفته بود که «زمینه‌های سرمایه گذاری در بخش صنعت در ایران فراهم شده و قوانینی برای تسهیل سرمایه گذاری در کشور به تصویب رسیده است.»

در آخرین آماری که در سال ۱۳۹۱ اعلام شد، سازمان ثبت احوال ایران تعداد ایرانیان مقیم خارج را نزدیک به ۳ میلیون و پانصد هزار نفر اعلام کرده بود.