اعتراضات از اهواز به کردستان… «درنده خویی» تنوع را تهدید می کند

محدوده اعتراضات گسترش می یابد تا بعد از کردستان در غرب به اهواز در جنوب برسد – الشرق الأوسط

محدوده اعتراضات گسترش می یابد تا بعد از کردستان در غرب به اهواز در جنوب برسد – الشرق الأوسط

هر دفعه که بر اثر اعتراضات برخی از اقلیت ها پهلوی ایران به لرزه در می آید، خطر پرونده های قومی مجدداً بالا می آید، به خصوص پرونده هایی که به حق و حقوق جوامع مذهبی در این جمهوری شیعه مربوط می شود.

اخیراً نا آرامی های قومی در بیش از یک جبهه شعله ور شد، به طوری که محدوده ی تظاهرات گسترش یافت تا به منطقه اهواز (عرب نشین) در جنوب برسد، پس از آنکه در کردستان در غرب کشور، و بلوچستان در شرق شعله ور شد، و آخرین آن ها نیز در شهر مهاباد در استان آذربایجان غربی بود.

تحولات بیشماری به بازگرداندن این پرونده در سالهای اندک گذشته کمک کرد که از بین آنها، وخیم تر شدن مشکلات اقتصادی و سیاسی، و تلاش رژیم ولایت فقیه برای استبداد بیشتر و انحصار قدرت به روشی که به«استبداد نژادی» معروف است می باشد که به محمود احمدی نژاد رئیس جمهور سابق نسبت داده شده است.

تعداد فارس ها، از کل جمعیت ایران از مرز ۴۰ درصد تجاوز نمی کند، و این کشور شش قومیت دیگر را در بر می گیرد که عبارتند از : ترک، کرد، عرب، ترکمن، لر و گیلانی. فعالان این قومیت ها مقامات حکومت مرکزی را متهم می کنند که بیش از ۸ دهه است که سیاست درنده خویی را در برابر آنها به کار می برند، که هدف از آن تغییر هویت آنها به فارسی است و این کار اصل تنوع را تهدید می کند.