۸۷ نفر از آن ها که اکثراً آمریکایی و فرانسوی و انگلیسی بودند کشته شدند

یک زن خارجی مقیم عربستان در حال بازدید از ویرانه های شهرک المحیا در ریاض در 8 نوامبر 2003... در گوشه تصویر ستونی از دود و زبانه های آتش در سفارت عربستان سعودی در تهران – عکس از الشرق الأوسط

یک زن خارجی مقیم عربستان در حال بازدید از ویرانه های شهرک المحیا در ریاض در ۸ نوامبر ۲۰۰۳… در گوشه تصویر ستونی از دود و زبانه های آتش در سفارت عربستان سعودی در تهران – عکس از الشرق الأوسط

طی سالها، تروریست های نزدیک به ۸۷ خارجی را در عربستان سعودی به قتل رساندند، که اکثر آنها آمریکایی، انگلیسی و فرانسوی بودند و نزدیک به ۴۳۳ نفر دیگر را زخمی کردند.

تروریست ها در اولین عملیات تروریستی خود، مجموعه های مسکونی در ریاض را هدف قرار دادند، سپس به تعقیب غربی ها و شلیک گلوله به آن ها پرداختند. همچنین تلاش هایی برای اشغال بیش از یک مقر دیپلماتیک غربی داشتند، اما مقامات امنیتی عربستان سعودی این برنامه های تروریستی را خنثی کردند و بیش از ۲۵۰ عملیات تروریستی را ناکام گذاشتند.

حادثه انفجار شهرک المحیا در ریاض در ۱۲ ماه می (اردیبهشت ماه) ۲۰۰۳، آغاز عملیات تروریستی  سازمان القاعده در عربستان سعودی بود که ۲۶ کشته بر جای گذاشت. و در ماه می (اردیبهشت ماه) ۲۰۰۴، یک گروه تروریستی به مجموعه مسکونی الواحه در شهر الخبر حمله  کردند و ۴۵ نفر را گروگان گرفتند، و پیش از آن که نیروهای امنیتی عربستان سعودی موفق به آزادی گروگان ها شوند، ده ها تن از ساکنان شهرک را کشتند. این گونه جنایت های تروریستی ادامه یافت و از آن جمله تلاش برای اشغال ساختمان کنسولگری آمریکا در جده در ماه دسامبر (آذر ماه) سال ۲۰۰۴ بود. همین کنسولگری در ماه می (اردیبهشت ماه) سال ۲۰۰۶ مورد حمله تروریستی از سوی یک فرد مسلح وابسته به سازمان القاعده قرار گرفت.