«سازمان عفو بین الملل» خواستار آزادی یکی از فعالان

حسن روحانی رئیس جمهور ایران در هنگام استقبال از هیئت صربستانی که به همراه وزیر خارجه این کشور به تهران سفر کرده است – عکس از آسوشیتد پرس

حسن روحانی رئیس جمهور ایران در هنگام استقبال از هیئت صربستانی که به همراه وزیر خارجه این کشور به تهران سفر کرده است – عکس از آسوشیتد پرس

پیش بینی می شود که سازمان عفو بین الملل، امروز درخواستی فوری برای تحرک جهت آزادی نرگس محمدی، وکیل مدافع و فعال ایرانی صادر کند، زیرا با وجود گزارش های پزشکی که بر وخامت شرایط جسمانی وی تأکید می کنند و نیاز داشتن به نظارت دقیق پزشکی را تأیید می کنند، اما مقامات، وی را از بیمارستان طالقانی به زندان «اوین» باز گرداند.

سایت اینترنتی «کانون مدافعان حقوق بشر» در ایران، به نقل از خانواده خانم محمدی گفت که نیروهای امنیت ایران، سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر را یک روز پس از ورود وی به بیمارستان به علت ابتلا به «فلج جزئی عضلانی» که هشت ساعت ادامه داشت، او را به زندان اوین بازگرداندند.

از سوی دیگر لیلا علی اکرمی، وکیل مدافع و فعال در زمینه حقوق بشر در ایران به «الشرق الأوسط» گفت: «قوه قضائیه به صورت قانونی با این پرونده برخورد نمی کند». وی ادامه داد: «هیچ دلیل و منطقی وجود ندارد که زندان شدن او را توجیه کند».

خانم اکرمی درباره تعداد زندانیان زن که به علت آزادی بیان بازداشت هستند گفت: «تعداد آن ها پنجاه زن فعال ایرانی است که به علت فعالیت های مدنی در زندان هستند اما به طور کلی هیچ سرشماری رسمی وجود ندارد که تعداد دقیق زندانیان زن در ایران را نشان دهد».

در عین حال خانم رها بحرینی، پژوهشگر ایرانی به «الشرق الأوسط» گفت: «سازمان عفو بین الملل سال ها است که وضعیت نرگس محمدی را برای دفاع از وی پیگیری می کند، زیرا خانم محمدی از برجسته ترین فعالان حقوق بشر در ایران است که بارها است از سوی مقامات ایران بازداشت شده است».