جلسه شورای امنیت سازمان ملل

جلسه شورای امنیت سازمان ملل

در تازه ترین رای گیری در مجمع عمومی سازمان ملل کشورهای ونزوئلا، مالزی، آنگولا، اسپانیا و نیوزلند برای دو سال به عنوان عضو غیر دائم شورای امنیت این سازمان انتخاب شدند.

اعضای مجمع عمومی سازمان ملل در جلسه این سازمان در نیویورک ۱۶ اکتبر پنج عضو تازه غیر دائم شورای امنیت را انتخاب کردند. هر کشور برای نمایندگی قاره خود به دست‌کم دو سوم رای اعضا نیاز داشت.

آنگولا، مالزی و ونزوئلا، از ۱۹۳ عضو مجمع عمومی سازمان ملل متحد به ترتیب رای ۱۹۰، ۱۸۷ و ۱۸۱ عضو را از آن خود کرده‌اند.

کشورهای اروپایی پیشتر نیوزلند به عنوان یکی از نماینده های خود انتخاب کرده بودند. رقابت بر سر تعیین نماینده دیگر این قاره در شورای امنیت میان ترکیه و اسپانیا بود. با وجود این که در دور دوم رای گیری، ترکیه ابراز امیدواری کرده بود که نماینده اروپا خواهد شد، اما در نهایت در دور سوم، موفق نشد رای کافی را به دست آورد.

اسپانیا در سومین دور رای‌گیری با ۱۳۲ رای در برابر ۶۰ رای ترکیه به عضویت این شورا در آمد. کارشناسان این شکست ترکیه را شکستی سیاسی و درنتیجه عملکرد این کشور در ماه‌های گذشته در مقابل داعش و در همکاری با نیروهای ائتلافی توصیف می کنند.

ونزوئلا نیز در دور پیشین رای گیری این شورا، تحت رهبری هوگو چاوز، رییس جمهور درگذشته این کشور، با مخالفت ایالات متحده مواجه شد و در نهایت موفق به عضویت در این شورا نشده بود. اما در این رای گیری موفق شد رای کافی را کسب کند.

انتظار می رود، این کشور از نقش و نفوذ خود در شورای امنیت به نفع سوریه و ایران و روسیه استفاده کند.

این پنج عضو تازه انتخاب شده از اول ژانویه سال ۲۰۱۵، جایگزین آرژانتین، استرالیا، لوکزامبورگ، کره جنوبی و رواندا خواهند شد و تا اول ژانویه ۲۰۱۷ فعالیت خواهند داشت.

شورای امنیت سازمان ملل از پنج عضو دائم شامل ایالات متحده آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا و فرانسه و ۱۰ عضو موقت تشکیل شده است. ۵ عضو تازه که موفق به کسب آرای لازم شدند، به چاد، شیلی، اردن، لیتوانی و نیجریه خواهند پیوست. دوره عضویت این پنج عضو در ۳۱ دسامبر ۲۰۱۵ به پایان می رسد.