جواد کریمی قدوسی نماینده مردم مشهد در دوره هشتم و نهم مجلس و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس است - عکس از جام فتو

جواد کریمی قدوسی نماینده مردم مشهد در دوره هشتم و نهم مجلس و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس است – عکس از جام فتو

جواد کریمی قدوسی، نماینده اصولگرای مجلس ایران، در مصاحبه‌ای با وبسایت خبری «صبح توس» اظهار داشت که آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، برای رفع حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی چهار شرط تعیین کرده است.

کریمی قدوسی،که عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران نیز هست، ضمن آن که این دو نامزد معترض به انتخابات سال ۱۳۸۸ را «فتنه گر» خواند، تاکید کرد یکی از شرط های آیت‌الله خامنه‌ای برای «توبه فتنه‌گران» پس گرفتن «تهمت‌هایی» است که به نظام جمهوری اسلامی زده‌اند.

«فتنه»، واژه‌ای است که پیش از این آیت‌الله خامنه‌ای بارها برای توصیف اعتراضات سال ۱۳۸۸ به کار برده است. در این سال جمع کثیری از مردم ایران نسبت به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری و اعلام پیروزی محمود احمدی‌نژاد معترض بودند.

مهدی کروبی و میر حسین موسوی از سیاستمداران اصلاح طلب ایران و از معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، به همراه همسران خود، فاطمه کروبی و زهرا رهنورد که هر دو از چهره های سرشناس اصلاح طلب نیز به حساب می آیند، در بهمن ۸۹ مشمول حبس خانگی شدند. در اردیبهشت ۹۰، مسئولان امنیتی به فاطمه کروبی اجازه داده‌اند، از حبس خانگی خارج شده تا امور درمانی خود را پیگیری کند.

به گفته کریمی قدوسی، نماینده مشهد، آیت‌الله خامنه‌ای همچنین از رهبران جنبش سبز خواسته است که «مرز خود را با دشمن مشخص کرده، خسارت های وارده را جبران کنند، و به خاطر جرایمی که مرتکب شده‌اند آماده مجازات باشند.»

این سخنان در کمتر از یک هفته از انتشار خبری مشابه به نقل از علی مطهری مطرح می شوند. در ۸ تیر ماه سال جاری علی مطهری از نمایندگان مجلس ایران، گفت که، آیت‌الله خامنه‌ای اخیرا در پاسخ به درخواست این نماینده در مورد رفع حصر از میرحسین موسوی و مهدی کروبی یا محاکمه قضایی آنان، با هر دو درخواست مخالفت کرده است.

مطهری در مصاحبه با سایت خبرآنلاین، به نقل از رهبر جمهوری اسلامی ایران گفت: «جرم اینها بزرگ است و اگر امام بودند شدیدتر برخورد می‌کردند. اگر اینها محاکمه شوند حکمشان خیلی سنگین خواهد بود و قطعا شما راضی نخواهید بود. ما اکنون به اینها ملاطفت کرده‌ایم.»

کریمی قدوسی به طرح این امر از سوی مطهری نزد رهبر جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت، زمانی که مطهری به آیت الله خامنه ای گفت سران فتنه را «یا محاکمه کنید و یا آزاد کنید»، رهبر جمهوری اسلامی تاکید کرد که: «با بصیرت می‌توان مسائل را فهمید، پدر شما را کسانی شهید کردند که خودشان را در جایگاه حق می‌دیدند، در فتنه ۸۸ عده‌ای خود را در جای حق دیدند و انقلابی می‌پنداشتند، اگر زمان حضرت امام این اتفاقات می‌افتاد امام قطعا برخوردی قاطع با آنها می‌کردند، اما به خاطر مسائلی نظام اسلامی در برابر این افراد رأفت نشان داد، اگر دادگاهی تشکیل شود، دادگاه حکمی می‌دهد که تحملش برای شما سخت است.»

احمد جنتی، امام جمعه تهران، نیز پیش تر حصر خانگی موسوی و کروبی را لطف به این افراد خوانده بود. وی در آذرماه ۱۳۹۲ با اشاره به این که موسوی و کروبی هم‌چنان بر مواضع خود پافشاری می‌کنند گفته که «اگر رأفت اسلامی نبود، آنان باید اعدام می‌شدند.»