رحمان به «الشرق الأوسط»: عربستان سعودی کشوری محوری است.. جامعه بین الملل باید بر ضد تروریسم تحرک کند

پادشاه عربستان سعودی به هنگام استقبال از رئیس جمهور تاجیکستان در ریاض – عکس از خبرگزاری عربستان سعودی

پادشاه عربستان سعودی به هنگام استقبال از رئیس جمهور تاجیکستان در ریاض – عکس از خبرگزاری عربستان سعودی

ملک سلمان بن عبد العزیز پادشاه عربستان سعودی روز گذشته در قصر یمامه در ریاض با امام علی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان نشستی رسمی برگزار کرد و دو طرف روابط دو جانبه و راه های توسعه آن، به علاوه آخرین تحولات در عرصه منطقه ای و بین المللی را مورد بحث و بررسی قرار دادند. در این نشست ۴ توافقنامه و پیش نویس در زمینه های مبارزه با جرایم، دانش و تکنولوژی، ورزش و جوانان، و آموزش امضا شد.

امام علی رحمان در گفتگو با «الشرق الأوسط» گفت: «مذاکرات با پادشاه عربستان به راه های تقویت همکاری در زمینه مبارزه با تروریسم و گسترش صلح و امنیت در سطح منطقه ای و بین المللی پرداخته شد».

رئیس جمهور تاجیکستان بر نقش محوری ریاض در منطقه تأکید کرد و گفت: «عربستان سعودی نقشی محوری دارد و ما از تلاش های دولت عربستان سعودی که در راستای تحقق توسعه کشورهای جهان اسلام در زمینه های اقتصادی و اجتماعی است استقبال می کنیم. ما معتقدیم که این تلاش ها پنجره ای برای مقاومت در برابر چالش های مدرن برای امنیت و ثبات است».

رئیس جمهور تاجیکستان با اشاره به پرونده مبارزه با تروریسم گفت: «تمامی جهان با خطرات تروریسم و افراط گرایی روبه رو است». وی عنوان کرد از جامعه جهانی خواسته می شود که گام های هماهنگ و پویایی برای راه اندازی طرح های سازنده برای مبارزه با این پدیده اتخاذ کند».