پادشاه سوئد میانجی می شود… و فردا با وزیر خارجه ملاقات می کند

کارل گوستاف شانزدهم پادشاه سوئد

کارل گوستاف شانزدهم پادشاه سوئد

هشدارها در سوئد از گسترش دامنه تأثیر بر اوضاع اقتصادی در کشور در پی تصمیم ریاض به متوقف کردن روادید جهت ورود به عربستان، که دهها شرکت و صدها نفر از سرمایه گذاران سوئدی را شامل شد، افزایش یافت. این اقدام عربستان در پی اظهارات توهین آمیز مارگوت وال استروم، وزیر خارجه سوئد به قوه قضائیه عربستان سعودی صورت گرفت.

آندریاس اوستروم مدیر اتاق بازرگانی استکلهم به «الشرق الأوسط» گفت که امکان ارتباط بیش از ۳۰۰ نفر از بازرگانان با پروژه ها و سرمایه گذاری ها در داخل عربستان متوقف شده است. همچنین ۲۰۰ نفر از خارجیان مقیم سوئد که شرکت های اجرایی دارند، نیاز به تلاش ویژه ای از اتاق بازرگانی و دو وزارت خارجه و صنایع دارند.

پاتریک شیخ رئیس سابق دفتر بازرگانی سوئد در ریاض به نوبه خود گفت که اگر حکومت برای رفع مشکل سیاسی و دیپلماتیک ظرف دو هفته آینده تلاش نکند، ۳۰ درصد از صادرات و سرمایه گذاری های کشور در معرض ضرر قرار خواهند گرفت.

۴۰ شرکت از شرکت های تولیدی و صنعتی و شرکت های ساختمانی سوئد که با عربستان قرارداد دارند، به میکائیل دامبری وزیر صنایع سوئد اعلام کردند که بحران پیش آمده، منابع این شرکت ها را که سالیانه بالغ بر میلیاردها دلار است تهدید می کند.

در همین راستا، کارل گوستاف شانزدهم، پادشاه سوئد، برای میانجیگری وارد خط بحران شد تا به آن پایان دهد. روزنامه های سوئدی گزارش دادند که شاه گوستاف از تحولات احساس نگرانی می کند و تصمیم گرفت فردا (دوشنبه) با دیپلمات های بلند پایه سوئدی، از جمله وزیر خارجه، برای بررسی و پایان دادن به اوضاع، جلسه ای برگزار کند.

شاه گوستاف همچنین در بیانیه ای، بر علاقمندی به برقرار روابط نیکو و سازنده با کشورهای دیگر تأکید کرد.

برخی منابع به نقل از سخنگوی رسمی قصر پادشاهی، در اظهار نظری در خصوص این بیانیه گزارش دادند که بسیار خوب است که شاه در چنین شرایطی با مسؤلان دیدار کند. پیش از این هم شاه با کابینه دیدار کرده بود.