مخالفت ۸ کشور اروپایی با تخریب روستای خان الاحمر

در بیست و هفتمین راهپیمایی بزرگ بازگشت، شش فلسطینی شهید و بیش از ۳۰۰ تن دیگر به دست اسرائیلی ها زخمی شدند.

به گزارش الشرق الاوسط، وزارت بهداشت فلسطین در این باره اعلام کرد: ۶ فلسطینی و از جمله ۲ نوجوان در جریان راهپیمایی بازگشت در نوار غزه از سوی نظامیان اسرائیل هدف گلوله قرار گرفته و به شهادت رسیدند.

بنابراین گزارش، سیصد فلسطینی دیگر نیز در جریان تظاهرات امروز مجروح شده اند.

محمد نایف الحوم ۱۴ ساله یکی از کودکان فلسطینی بود که در نتیجه شلیک گلوله اسرائیلی ها به سینه اش در شرق البریج به شهادت رسید.

ایاد خلیل الشاعر جوان ۱۸ ساله، دومین جوان فلسطینی است که امروز هدف شلیک مستقیم اسرائیلی ها قرار گرفت و دومین شهید راهپیمایی بزرگ بازگشت نام گرفت.

شمار شهدای فلسطینی «راهپیمایی بزرگ بازگشت» به دست نیرو‌های صهیونیستی تا کنون به ۱۸۹ تن رسیده است، افزون بر آن که بیش از ۲۰ هزار شهروند دیگر نیز در این تظاهرات مسالمت آمیز زخمی شدند.

(AFP)

گفتنی است مردم فلسطین از تاریخ ۳۰ ماه مارس سال جاری در مرز غزه با اسرائیل در راهپیمایی مسالمت‌آمیز بازگشت بزرگ به مناسبت چهل و دومین سالگرد «روز زمین» شرکت می‌کنند.

راهپیمایی‌های بزرگ بازگشت جمعه هر هفته در طول نوار مرزی غزه با سرزمین‌های اشغالی و در اعتراض به تصمیم آمریکا برای انتقال سفارت به شهر قدس و محاصره نوار غزه برگزار می‌شود.

کمیته لغو محاصره غزه از تداوم راهپیمایی بازگشت تا لغو محاصره این منطقه خبر داد.

دو میلیون نفر از شهروندان فلسطین بر اثر محاصره زمینی، هوایی و دریایی اسرائیل از سال ۲۰۰۶ تاکنون در نوار غزه با فاجعه انسانی بزرگی مواجه هستند.

در همین راستا، نمایندگان دائم کشورهای اروپایی عضو شورای امنیت بیانیه ای را در خصوص روستای فلسطینی خان الاحمر و تصمیم اسرائیل برای تخریب این روستا صادر کردند.

نمایندگان هشت کشور اروپایی عضو شورای امنیت در جلسه این شورا به منظور بررسی بحران های خاورمیانه و تحولات اخیر در فلسطین اشغالی، به طور رسمی با تصمیم اسرائیل برای تخریب روستای «خان الاحمر» در منطقه کرانه باختری اعلام مخالفت کردند.

بر اساس این گزارش، کشورهای انگلیس، فرانسه، آلمان، ایتالیا، سوئد، بلژیک، لهستان و هلند در بیانیه مشترک خود هشدار دادند که تخریب این روستا تبعات بسیار جدی را در پی خواهد داشت.

در این بیانیه آمده است: ما با هرگونه تصمیم اسرائیلی ها برای تخریب روستای خان الاحمر مخالف هستیم.