جراحی پلاستیک

جراحی پلاستیک

عده‌ای می‌گویند ظاهر شدن نشانه‌های افزایش سن یکی از بخش‌های اجتناب ناپذیر زندگی است؛ کسانی که به ردپای زمان روی صورتشان افتخار می‌کنند. این افراد با چین و چروک صورتشان که بخشی از حال و آینده ‌آن ها است، در صلح تمام زندگی می‌کنند. از سوی دیگر عده‌ای هم هستند که چنین دیدگاهی ندارند و به جراحی‌های زیبایی و همچنین سایر راهکارهای زیبایی پناه می‌برند. مسئله اصلی برای این افراد انتخاب جراح مناسب در زمان مناسب است.

دکتر الیویه هنری دوفراهان برای ما از جراحی زیبایی، روش‌های کشش پوست صورت، راه رهایی از چین و چروک زیر چشم، شیوه‌های کشش پوست پلک چشم و لیپوساکشن می‌گوید. او را به عنوان یکی از بهترین جراح زیبایی و همچنین یکی از ده پزشک برتر جهان می‌شناسند. مطب او درمنطقه ویلبراهام، در نزدیکی خیابان مشهور اسلون در مرکز لندن واقع شده است.

دکتر دو فراهان

دکتر دو فراهان

وقتی ما به مطبش در لندن رسیدیم، تعدادی خانم و آقا منتظر ملاقات با او بودند. زمان برای دکتر دوفراهان ارزش زیادی دارد؛ به خصوص از زمانی که مجبور است در طول هفته وقتش را بین کلینیک‌هایش در لندن و در پاریس تقسیم کند. پس از تقریبا یک ساعت انتظار، دکتر دو فراهان، قدبلند، کشیده و با صورتی استخوانی از راه رسید. بعد از احوالپرسی با بیماران در اتاق انتظار با احتیاط به سمت ما آمد و گفت که از مصاحبه زیاد خوشش نمی‌آید و معتقد است یک پزشک خوب نباید خودش را زیاد در رسانه‌ها نشان دهد. او می‌گوید پزشکان موفق باید به خاطر محدودیت زمانی زیاد بیشتر روی کار خود متمرکز باشند.

در آغاز گفتگویمان از القابی که به او نسبت داده شده، حرف زدیم؛ القابی چون «دکتر نَه نَه» با «دکتر نمی‌شه». دکتر دوفراهان در واکنش به این ادعا لبخندی زد و گفت: «من آدم رُکی هستم و خیلی صادقانه به کسانی که نیاز به جراحی ندارند، نه می‌گویم.»

دکتر دوفراهان با آن لهجه فرانسوی در ادامه صحبت‌هایش گفت بعضی اوقات به خانم‌هایی که نیاز به جراحی ندارند، می‌گوید: «بروید و لامپ‌های خانه‌تان را عوض کنید و اگر به خاطر تشویق دیگران به من مراجعه کرده باشند، به آن ها می‌گویم بروید آن «دیگران» را هم عوض کنید.» دکتر دوفراهان در ادامه گفت: «اما اگر مرد زندگی یک زن بهش بگوید نیاز دارد پوست صورتش را بکشد…» لحظه‌ای مکث کرد و من ازش پرسیدم: «بهش پیشنهاد می‌دهید که از شر مردش هم خلاص شود؟» او خندید و گفت:« در این مورد هیچ نظری ندارم.»

وقتی ما از دکتر پرسیدیم که پزشکی حرفه‌ای است که درآمد زیادی را نصیب خود پزشک می‌کند و با توجه به این حقیقت چطور انجام یک جراحی را رد می‌کند، در پاسخ با صراحت تمام گفت: «من همیشه خانواده ام پولدار بودند.» در واقع، بعضی از پزشکانی که این روزها جراحی زیبایی انجام می‌دهد، این کار را به خاطر درآمد بالایش انتخاب می‌کنند، نه به خاطر عشق یا وجدان پزشکی ‌شان. دکتر دوفراهان در ادامه صحبت‌هایش گفت: «من وقتی می‌بینم بیمار نیاز به جراحی دارد، حالا هر نوع جراحی که باشد، بدون تردید این کار را انجام می‌دهم، اما وقتی می‌بینم نیازی ندارد، معذرت خواهی می‌کنم و بهش پیشنهاد می‌دهم به پزشک دیگری که با انجام جراحی موافقت خواهد کرد، مراجعه کند. وقتی واقعا نیاز به جراحی باشد، نتیجه کار بهتر خواهد بود. همه چیز باید در وقت مناسب خودش صورت گیرد. جراحی کشش پوست پلک چشم باید در زمان خودش انجام شود تا تاثیر داشته باشد، نه خیلی زود و نه خیلی دیر. من زمانی تصمیم به انجام جراحی می‌گیرم که ۹۹ درصد مطمئن باشم باید این کار را انجام دهم، در غیر این صورت قبول نمی‌کنم.»

جراحی پلاستیک

جراحی پلاستیک

دکتر دوفراهان با استفاده از مثال عمل بزرگ کردن لب، همچنین از میزان نقش خود در تصمیم‌گیری درباره اینکه چه چیز برای صورت بیمار مناسب است، صحبت کرد. او گفت که دوست ندارد نظر خودش را تحمیل کند، اما به خودش این اجازه را می‌دهد که تصمیم بگیرد چه تغییراتی برای ساختار صورت بیمار مناسب است، چه میزان موادی را باید در جراحی به کار ببرد و چه روشی را برای انجام جراحی انتخاب کند. این‌ها کلید موفقیت هر عمل جراحی زیبایی است.

وقتی از دکتر درباره نوع بیمارانی که با آن‌ها مواجه می‌شود، پرسیدیم، خندید و گفت: «این پرسش
پیچیده است. چند نوع بیمار وجود دارد، از افراد مشهور گرفته تا شهروندان فعال و موفق عادی جامعه که هدفشان در زندگی مشخص است و می‌دانند چه میخواهند. افراد دیگری هم وجود دارند که نمی‌خواهند روند افزایش سن را بپذیرند و در مقابلش تسلیم شوند و بیماران من از سرتاسر دنیا می‌آیند. ۸۰ درصدشان خارجی هستند، بسیاری از نیویورک، روسیه، فرانسه، بریتانیا، ترکیه و خاورمیانه به مطب من سرازیر می‌شوند.»

دکتر دوفراهان از مشکلی که بسیاری از بیمارانش در کشورهای عربی با آن مواجه هستند، صحبت کرد؛ به عنوان مثال تزریق بیش از اندازه در اجزای صورت که به صورت نامنظم انجام می شود و به صورت کامل در بدن حل نمی شود. این بی نظمی در تزریق باعث عدم حل شدن کامل ماده تزریقی و باقی ماندن آن در بدن می شود. این روش در خاورمیانه به «روش نرم» معروف است و مشکل اصلی موادی است که پزشکان در این منطقه استفاده می‌کنند؛ چرا که شیوه هر پزشک در بوتاکس با دیگری فرق می‌کند. درصد زیادی از بیماران از خاورمیانه به دکتر دوفراهان مراجعه می‌کنند تا او آن ها را ‌جوانتر کند، مشکلات صورتشان را برطرف کند یا از میزان موادی که درصورتشان تزریق شده، بکاهد و این دشوار‌ترین کار است چرا که دکتر هم باید اندازه صورت بیمار را به حالت قبلی‌اش برگرداند و در عین حال باید عیب و ایراد و مشکلاتش را هم برطرف کند.

دکتر دوفراهان همچنین پدیده‌ جدیدی را که با عنوان «چهره یخی» بر سر زبان‌ها افتاده است، رد می‌کند؛ عملی که تمامی حالات صورت بیمار را به طور کامل از بین می‌برد و ظاهرش را مثل مجسمه ای ساخته شده از پارافین می‌کند. او معتقد است: «من به زیبایی طبیعی اعتقاد دارم و این با کارم تناقض دارد، چرا که من پوست صورت‌ها را می‌کشم، اما فلسفه‌ من بر پایه روش‌های جراحی و غیرجراحی بنا شده که ویژگی‌های اصلی صورت بیمار را حفظ می‌کند. این خیلی مهم است که عمل روی هر فرد بر اساس اندازه و برش‌ها و خط و خطوط صورت خودش صورت گیرد. ازآنجایی که فرم صورت هر فرد با دیگری و همچنین میزان چربی موجود در بدن هر فرد با دیگری فرق دارد، روشی یکسان نباید روی تمام بیمارها پیاده شود.»

جراحی پلاستیک

جراحی پلاستیک

وقتی درباره سن مناسب برای انجام جراحی و همچنین از بین بردن چین و چروک زیر چشم از دکتر دوفراهان پرسیدیم، گفت انجام جراحی سن ثابت و مشخصی ندارد چرا که عوامل ژنتیکی در روند افزایش سن نقش مهمی را ایفا می‌کند. شاید زیر چشم بعضی افراد در ۲۰ سالگی چین و چروک آشکار شود و از این رو عمل جراحی باید زمانی صورت گیرد که نیاز به آن احساس شود. مشکلات دیگری از جمله پوست اضافه اطراف چشم و پوست چروک کنار پلک چشم هم نیاز به جراحی دارد. البته راه‌ حل همیشه جراحی نیست و بعضی اوقات این مشکلات می‌تواند از طریق بوتاکس حل شود؛ روشی که دکتر دوفراهان ادعا می‌کند در صورتی که مواد به اندازه کافی در آن مورد استفاده قرار گیرد، هیچ عواقب منفی با خود به همراه نخواهد داشت. او همچنین اضافه کرد که تزریق‌های بوتاکسی که به منظور پر کردن برخی بافت‌های صورت انجام می‌گیرد، باید فقط دو بار در سال انجام شود.

دکتر دوفراهان در رابطه با این موضوع که آیا ترجیح می‌دهد روی صورت‌هایی که خودشان زیبا هستند، عمل جراحی انجام دهد یا نه، گفت: «قاعدتا عمل روی صورتی زیبا یک عمل ویژه است، اما وقتی پای یک صورت نه چندان زیبا به میان می‌آید هم نتیجه کار رضایت بخش خواهد، البته قطعا نه به اندازه صورتی که خودش پیش از عمل زیبا بوده است.» او می‌گوید: «وقتی روی یک صورت زیبا عمل می‌کنم به چالش کشیده می‌شوم، چرا که در چنین شرایطی هیچ گونه خطایی جایز نیست.» تقریبا همه می‌دانند که بسیاری از ستاره‌ها انجام عمل جراحی روی صورتشان را انکار می‌کنند؛ دکتر دوفراهان در این باره می‌گوید: «واقعا بدم می‌آید، وقتی می‌بینم ستاره‌ای که دستکم یک بار زیر تیغ جراحی‌ام رفته، در تلویزیون انکار می‌کند که عمل زیبایی روی صورتش انجام داده است. دلم می‌خواهد صفحه تلویزیون را بشکنم.» اما با این وجود می‌گوید در عین حال احساس غرور هم می‌کند که توانسته بدون انجام عمل جراحی محیرالعقولی، ظاهر این فرد را بهتر کند. ستاره‌ها انعطاف پذیر به نظر می آیند. او در ادامه صحبت‌هایش گفت: «در گذشته، وقتی فرد مشهوری را در رویدادی عمومی می‌دیدم و او وانمود می‌کرد من را نمی‌شناسد، ناراحت می‌شدم اما حالا احساس می‌کنم این نوع انکار در واقع به گونه ای قدردانی از کار من محسوب می‌شود که باعث شده نتیجه این قدر طبیعی به نظر بیاید که فرد حتی می‌تواند به روی خودش هم نیاورد.»

دکتر دوفراهان می‌گوید جراحی زیبایی حرفه‌ای مثل خیاطی نیست. او معتقد است خیاط شاید از یک تکه پارچه بتواند چند تا پیراهن بدوزد اما جراح پلاستیک باید برای هر عمل خود یک برنامه‌ریزی متفاوت داشته باشد. دکتر دو فراهان می‌گوید صورت‌ها و بافت‌ها با یکدیگر فرق دارند و همین است که کار او را زیبا می‌کند، چرا که او مشتاق است هر بار که عملی تازه انجام می‌دهد، نتیجه کارش را ببیند.»

جراحی پلاستیک

جراحی پلاستیک

۲۰ درصد بیماران دکتر دوفراهان آقایان هستند. این آمار در مقایسه با گذشته آمار قابل توجهی است و بیشتر جراحی‌هایی که آقایان انجام می‌دهند، شامل کشش پوست صورت، بالا کشیدن نواحی اطراف چشم و همچنین لیپوساکشن به شیوه سنتی و لیزیک می‌شود.

علاوه بر کشش پوست صورت و پوست پلک چشم، لیپوساکشن هم یکی دیگر از تخصص‌های دکتر دوفراهان است. او می‌گوید لیپوساکشن به شیوه سنتی بهترین شیوه است، چرا که مهارت و تکنیک بسیار مهم تر از فناوری است. او ساعت‌ها روی این گونه عمل‌ها وقت می‌گذارد چرا که به او کمک می‌کند هم نتیجه بهتری از کارش بگیرد و هم بیمار را از تحمل درد بعد از عمل تا حدودی نجات دهد.

دکتر دوفراهان ادعا می‌کند که تصورات اشتباه زیادی درباره لیپوساکشن وجود دارد. عده‌ای بر این باورند که لیپوساکشن به آن‌ها کمک می‌کند ۲۰ کیلو از وزنشان کاسته شود، اما او تاکید می‌کند که نباید این عمل را راهی برای کاهش وزن دانست. این عمل برای تغییر شکل است. کاهش وزن از طریق ورزش و رژیم غذایی سالم اتفاق می افتد و همچنین این بسیار مهم است که بیماران به توصیه‌های پزشکان خود توجه کنند. بنابراین بعد از انجام عمل لیپوساکشن حفظ وزن مناسب بسیار مهم است.

دکتر دوفراهان درباره تعریف زیبایی می‌گوید که این موضوع واقعا پیچیده است و تنها یک معیار ندارد. تعریف زیبایی به سلیقه و معیارهای خود فرد بستگی دارد.

او می‌گوید حفظ زیبایی بسیار مهم است، اما این مهم نیست که حتما فردی ۲۰ سال جوان تر به نظر بیاید. برخی از ستاره‌ها، که او نمی‌توانست به نامشان اشاره‌ای بکند، بعد از انجام عمل زیبایی واقعا جوا‌ن‌تر شده‌اند، اما شبیه جوانی‌هایشان نشده‌اند. وقتی ظاهر یک فرد پس از عمل تا حد زیادی با خود واقعی اش تفاوت دارد، یعنی اینکه عمل با موفقیت انجام نشده است.

جراحی پلاستیک

جراحی پلاستیک

دکتر دو فراهان می‌گوید که خانم‌ها را از نگاه یک مرد می‌بیند. وقتی خانمی را در خیابان می‌بیند، اغلب با خودش فکر می‌کند: «اگر چروک زیر چشمش را برمی‌داشت، قیافه‌اش بهتر می‌شد.» او هرگز ناراحت نمی‌شود وقتی خانم‌ها در مهمانی‌های خصوصی از او درباره کارش می‌پرسند و اینکه آیا خودشان به عمل زیبایی نیاز دارند یا نه. با این اوصاف دکتر دوفراهان می‌گوید هرگز روی شریک زندگی خودش عمل زیبایی انجام نمی‌دهد. او می‌گوید: «این شیوه من است. سایر جراحان احساس غرور می‌کنند اگر روی شریک زندگی‌شان عمل جراحی انجام دهند.»

دکتر دوفراهان در پایان گفتگویمان استفاده از اسید هیالورونیک در تزریق لب و صورت را به جای استفاده از موادی که بازگشت ناپذیر هستند، توصیه کرد. او خودش برای تزریق لب یا صورت فقط از اسید هیالورنیک استفاده می‌کند و البته برای تزریق گونه هرگز از آن استفاده نمی‌کند. او همچنین توصیه کرد که بیمار پیش از موافقت با انجام جراحی باید با پزشک خود ملاقات کند، چرا که این بسیار مهم است که با جراحش احساس راحتی کند. بهترین راه برای یافتن یک پزشک خوب پرس و جو از دوستان وآشنایان درباره تجربه‌های مثبتشان با جراحان است. بیماران همچنین باید مدرک‌های پزشک را هم مدنظر بگیرند و آن‌ها را ارزیابی کنند و همچنین از او بخواهند که عکس قبل و بعد بیمارانی که آن پزشک پیش ازاینکه رویشان عمل جراحی انجام بدهد، بهشان نشان دهد.

دکتر دوفراهان صاحب دو کلینیک است؛ یکی در پاریس و دیگری درلندن. او وقتش را بین این دو شهر تقسیم می‌کند و در یک خانواده آریستوکرات با ریشه بلژیکی متولد شده است. او متولد و برزگ ‌شده فرانسه است و به انجام عمل جراحی روی بسیاری از ستاره‌ها و افراد مشهور جهان شهرت دارد. فلسفه پزشکی او این است که نتیجه کارش طبیعی از آب دربیاید و تا آنجایی که ممکن است صورت از حالت‌های یخی یا اغراق شده دور بماند. او جراحی‌های سنتی را به جراحی‌های لیزیک ترجیح می‌دهد چرا که معتقد است تکنیک و مهارت از تجهیزات و فناوری مهم‌ تر است. دکتر دوفراهان بر این نکته تاکید می‌کند که صورت‌های طبیعی ‌ای که تا به حال در نتیجه عمل ‌هایش به وجود آورده، به او لقب مشهورترین و بهترین جراح پلاستیک جهان را داده است. او به بهبود ظاهر اعتقاد دارد، نه تغییر کامل فرم صورت یک فرد و تاکید می‌کند که پزشکی نباید به منزله معجزه تلقی شود. البته که می‌توان زمان را به شیوه‌ای طبیعی کمی به عقب برگرداند.