ستار بهشتی وبلاگ نویس (۱۳۵۶-۱۳۹۱)

ستار بهشتی وبلاگ نویس (۱۳۵۶-۱۳۹۱)

عباس جعفری دولت‌آبادی٬ دادستان تهران٬ روز سه‌شنبه ۲۳ آبان در ارتباط با این پرونده اظهار نظر کرد و اعلام کرد چند نفر بازداشت شده‌اند.

یک روز پیش از آن نیز غلامحسین محسنی اژه‌ای٬ سخنگوی قوه قضاییه ایران٬ روز ۲۲ آبان تایید کرد که علائم کبودی در پنج نقطه بدن ستار بهشتی از جمله ساق پا٬ دست٬ پشت کتف و یکی از ران‌های او رویت شده است.

این در حالی بود که علاءالدین بروجردی٬ رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی مدت کوتاهی پیش از اظهار نظر مدعی شده بود که هیچ آثار ضرب و شتمی روی بدن او مشاهده نشده بود.

جعفری دولت‌آبادی گفت که آثار کبودی ناشی از ضرب و شتم در پنج جای بدن این وبلا‌گ‌نویس کشته‌شده مشهود بوده است.

در حالی که کاربران ایرانی منتقد دولت در سایت های خبری و وبلاگ های خود از بی توجهی مسئولان به وضعیت زندانیان و اعمال شکنجه در زندان ها ابراز نگرانی می کردند، دولت‌آبادی علت تاخیر یک هفته‌ای دادستانی را چنین توجیه کرد: «این روزها اگر ما مطلبی نمی‌گفتیم، به معنای عدم موضع‌گیری نبود بلکه به معنای این بود که ممکن است بیانات ما باعث شود تحقیقات سوخت شود و سکوت ما از سر این بود که تحقیقات از بین نرود.»

وی احتمال داد که تا ۱۰ روز آینده تحقیقات کامل شود تا بتواند اظهارنظر واضحی در این‌باره ارائه کند. جعفری دولت‌آبادی تاکید کرد که تحقیقات درباره مرگ ستار بهشتی به سرعت آغاز شده و سیاست قوه قضاییه رسیدگی بدون اغماض به این پرونده است.

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز گزارش خود از بررسی فوت یا قتل ستار بهشتی توسط بازجویان پلیس فتا را در صحن علنی مجلس قرائت کرد که پس از قرائت این متن در صحن علنی مجلس، تعدادی از نمایندگان به آن اعتراض کرده و گزارش را غیر شفاف خواندند.

متن کامل این گزارش بدین شرح است:

ستار بهشتی با حدود ۳۵ سال سن، مجرد و با سطح تحصیلات سیکل در عرصه فضای سایبری فعال و دارای وبلاگ ویژه بوده است. ایشان روز سه‌شنبه ۱۸/۸/۹۱ با حکم مراجع قضائی از منزل خود در شهرستان رباط کریم توسط پلیس ویژه فناوری اطلاعات فتا دستگیر و بعد از بازجویی اولیه با صدور قرار قانونی به زندان منتقل می‌شود. سپس جهت تکمیل تحقیقات از زندان به بازداشتگاه پلیس فناوری اطلاعات منتقل و روز شنبه ۲۰/۸/۹۱ در بازداشتگاه مذکور فوت می نماید.

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در ۲۲/۸/۹۱ جلسه‌ای با حضور دادستان تهران، فرمانده پلیس تهران و رئیس زندان‌های استان تهران برگزار نمود. جمع‌بندی اولیه کمیسیون براساس اظهارات مدعوین به شرح ذیل اعلام می گردد:

۱- اصل موضوع فوت وی در بازداشتگاه‌ نیازمند بررسی دقیق و جدی است و به همین علت کمیسیون تصمیم گرفته یکی از قضات با تجربه، دارای درجه ممتاز قضائی و عضو کمیسیون امنیت ملی را در چارچوب وظیفه نظارتی مامور کند تا حصول نتیجه نهایی موضوع را شخصاً پیگیری نماید.

۲- اقدام قوه قضاییه به عنوان مرجع پیگیری این مساله در بازداشت عده‌ای از ماموران متهم به بررسی دقیق و کشف حقیقت کمک خواهد نمود و از این قوه می‌خواهیم در صورت احراز تخلف با عناصر متخلف برخورد قانونی شود.

۳- با توجه به اینکه پزشکی قانونی اقدام به کالبدشکافی و نمونه برداری با هدف آزمایشات دقیق نموده است کمیسیون منتظر اعلام نتایج این آزمایش‌ها می‌باشد که هنوز نتیجه اعلام نشده است.

۴- کمیسیون امنیت ملی و سیاسست خارجی بر ضرورت دقت لازم نیروهای عمل کننده برای جلوگیری از تکرار حوادث مشابه تاکید می نماید و نظارت قوه قضائیه در این روند توصیه می‌شود.

این در حالی است که اشتباهات فاحشی در این گزارش دیده می شود. مطابق گزارش رسانه‌ها و همچنین اظهارات سخنگوی قوه ی قضائیه ستار بهشتی در تاریخ ۹ آبان ماه در شهرستان رباط کریم دستگیر شده و در تاریخ ۱۳ آبان ماه فوت کرده است.