حامد کرزی رییس جمهور افغانستان - عکس از اسوشیتدپرس

حامد کرزی رییس جمهور افغانستان – عکس از اسوشیتدپرس

به گزارش بی بی سی، حامد کرزی، رئیس‌جمهوری افغانستان از ورود ”تعداد زیادی تروریست خارجی” به این کشور خبر داده است.

آقای کرزی می‌گوید نیروهای امنیتی افغانستان به او گزارش داده‌اند که “تروریست‌های خارجی به پیمانه‌ای وسیع” وارد این کشور شده‌اند.

آقای کرزی گفت تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ ۲۴ جوزا/ خرداد، حملات نیروهای تروریستی در این کشور کم بود، ولی با آغاز شمارش آرا حملات افزایش یافته است.

او که به مناسبت عید فطر سخنرانی می‌کرد، گفت حملات تروریستی که در دو ماه گذشته در افغانستان اتفاق افتاده، در ۱۴ سال گذشته سابقه نداشته‌ است.

آقای کرزی تصریح کرد “نیروهای امنیتی افغان با جدیت، غیرت و همت از این کشور دفاع کرده‌اند و قربانیان زیادی نیز داده‌اند.”

او بار دیگر از گروه طالبان خواست “جنگ با مردم افغانستان را تمام کنند، باعث زمینه سازی حضور تروریست‌های بین‌المللی در کشور نشوند و زمینه ناامنی را فراهم نکنند؛ به خانه‌های خود بازگردند و با خواهران و برادران دیگر با عزت زندگی کنند.”

آقای کرزی ابراز امیدواری کرد که بعد از اعلام نتایج انتخابات، حکومت جدید در این کشور آغاز به کار کند و کارهای توسعه‌ای به قوت و شدت ادامه یابد.

جهان اسلام به یاد غزه است

آقای کرزی که در مراسم عید فطر سخنرانی می‌کرد، این روز را به مردم افغانستان و مسلمانان جهان تبریک گفت و اضافه کرد جهان اسلام و مردم افغانستان به یاد فلسطینیان غزه هستند.

او در ادامه افزود که از لیبی تا پاکستان، جهان اسلام در رنج است. به گفته رئیس‌جمهوری افغانستان “هر روز در کشورهای اسلامی صدها نفر کشته می‌شوند، به‌خصوص مردم غزه این روزها بسیار بی‌رحمانه کشته می‌شوند و در هر ساعت یک کودک در غزه جان می‌دهد.”

افغانستان در یکماه گذشته شاهد افزایش نا امنی‌ها بوده و تلفات غیر نظامیان در اثر این نا امنی‌ها افزایش یافته است.

روز گذشته آقای کرزی به نیروهای امنیتی دستور داد، در عملیات نظامی در مناطق مسکونی، از سلاح های سنگین استفاده نکنند چون به گفته او استفاده از سلاح سنگین سبب تلفات غیر نظامیان می‌شود.