اوائل ماه اوت گذشته و بعد از گذشت سه ماه از اعلام نتائچ انتخابات پارلمانی عراق،قاسم سلیمانی به این کشور سفر کرد.در آن زمان با صدرنشینی لیست صدری ها و پیوستن سه گروه نصر (حیدر عبادی)،حکمت (عمار حکیم) و الوطنیه (ایاد علاوی) به آن،به نظر می رسید شانسی برای جلودار شدن گروه های طرفدار جمهوری اسلامی در مناصب سه گانه سرزمین بین النهرین وجود نداشت.
از اینرو مأموریت قاسم سلیمانی از اینجا آغاز شد.او بلافاصله محمد کوثرانی مسؤول پرونده عراق در حزب الله لبنان را روانه این کشور کرد.کوثرانی تا نیمه اوت گذشته به مدت یک هفته در عراق ماند و دیدارهای متعددی را با نوری مالکی،هادی عامری،فالح فیاض و تنی چند از کادر رهبری لیست النصر حیدر عبادی داشت.
مأموریت کوثرانی بر دو محور قرار گرفته بود:نخست اینکه گروه های سیاسی شیعه طرفدار ایران هیچگونه ائتلافی با صدری ها نداشته باشند مگر اینکه دیدگاه خود را نسبت به ایران تغییر دهد.
اگرچه به ظاهر مذاکراتی میان هادی العامری و مقتدی صدر صورت گرفته بود و بعدها نیز تکرار شد، اما قاسم سلیمانی تصمیم خود را گرفته بود؛ رویکرد فعلی صدرهای در عراق به ضرر استراتژی جمهوری اسلامی تمام می شد.
سلیمانی از این بیم داشت که ائتلاف با گروه صدر،راه را برای دیگر گروه ها باز می کرد که از رویکرد ولی فقیه در عراق تبیعیت نمی کنند و تقسیم مناصب سیاسی میان آنها،اهداف جمهوری اسلامی در عراق را عقیم می کرد.
در فشار بر صدری ها نه فقط قاسم سلیمانی صحنه گردان قضیه بود، بلکه مجتبی خامنه ای نیز وارد گود شد.
خبرگزاری آسوشیتدپرس در اواخر ژوئن گذشته گزارش داد که مجتبی خامنه ای از عراق دیدن کرده و با مقتدی صدر دیداری داشته است.بدون شک ولی فقیه ایران در جریان کامل این سفر بود.
 از اینرو کوثرانی در درجه اول تلاش کرد که موضوع ائتلاف با صدری ها را پایان یافته تلقی کند و از سوی دیگر میان مجموعه نوری مالکی و گروه هادی عامری اتحاد برقرار نماید.صدری ها بر مجموعه نوری مالکی خط قرمز کشیده بودند و هرگونه ائتلاف با هادی عامری را مشروط به دور شدن از نوری مالکی مربوط کرده بودند.
کوثرانی نیاز داشت که گروه صدری ها را از ائتلاف شیعیان دور کند تا اتحاد میان نوری مالکی و هادی عامری براحتی شکل گیرد.
هدف دوم کوثرانی جدا کردن اکثریت اعضای لیست النصر نخست وزیر به رهبری فالح فیاض رئیس سازمان امنیت ملی از حیدر عبادی است.سازمان امنیت عراق، مرکزی ترین تشکل اطلاعاتی و امنیتی در بغداد است که جمهوری اسلامی از طریق عوامل خود در حزب الدعوه و سپاه بدر بر آن مستولی شده است.
یکى از مهمترین واهمه های قاسم سلیمانی از تغییر دولت در عراق، خروج این سازمان از زیر سلطه عوامل جمهوری اسلامی است.این خروج می تواند به کشف اسرار بسیاری مهمی منجر شود که طی ۱۵ سال گذشته در سرزمین بین النهرین اتفاق افتاده است.ترور شخصیت های علمی و مجموعه بزرگی از خلبانان سابق رژیم صدام حسین و فرار بیش از دو هزار نفر از اعضای داعش از زندان ابوغریب در دوره نخست وزیری نوری مالکی از جمله این اسرار است.
فالح فیاض اکنون رئیس این سازمان است و بعنوان نامزد نخست وزیری از سوی «حشد الشعبی» مطرح شد.اگرچه شانسی برای نخست وزیر شدن ندارد،اما در صورت تحکیم قدرت ایران در عراق،همچنان او یا فردی نزدیک به وی رئیس سازمان امنیت عراق خواهد بود.فیاض با مجموعه ای بنام «عطا» در لیست انتخاباتی حیدر عبادی شرکت کرد. این گروه ۳۰ نماینده از ۴۲ منتخب لیست النصر عبادی را تشکیل می دهند.با جدا شدن این افراد،تنها ۱۲ نماینده برای حیدر عبادی باقی می ماند.از اینرو زیاد غیر منتظره نبود که نخست وزیر فعلی عراق،طی روزهای گذشته اعلام کرد، دیگر خود را برای پست نخست وزیری آینده عراق نامزد نخواهد کرد.
در این بخش از مأموریت،به نظر می رسد سلیمانی و کوثرانی راه خود را با موفقیت طی کردند.اما دو بخش دیگر از مأموریت مانده بود؛اول گروه های سیاسی سنی عراق و دوم کُردها.
در میان سنی ها و به منظور ایجاد هماهنگی میان تمام گروه های سیاسی سنی در عراق،تشکلی بنام «محور ملی» بوجود آمد.این تشکل از جمع شدن شش گروه و شخصیت نامتجانس سنی تولد یافت.از جمله این شخصیت ها اسامه نجیفی،احمد ابوریشه ، جمال کربولی،خمیس خنجر و سلیم جبوری رئیس سابق پارلمان عراق را می توان نام برد.اسامه نجیفی خود نامزد ریاست پارلمان بود و محمد حلبوسی را حتی بعنوان رقیب خود به حساب نمی آورد.
در مقابل،حلبوسی در یک گفتگوی رسانه ای، در انتقاد شدید از اسامه نجیفی و اثیل برادر وی، عراقی بودن آنها را زیر سؤال برد.خمیس خنجر عضو دیگر محور ملی،تشکلی براساس ملی گرائی عربی بنا کرده بود و در ظاهر امکان همراهی وی با سیاست ایران نمی رفت.
اما از همه مهمتر در میان اعضای محور ملی،خانواده کربولی و بویژه جمال کربولی است که تشکلی بنام «راه حل» به راه انداخته است.محمد حلبوسی که اخیرا رئیس پارلمان عراق شد،از همین تشکل می آید.کربولی ها در سال های گذشته از شدیدترین منتقدان ایران و دخالت های قاسم سلیمانی در امور عراق بودند.
در مارس ۲۰۱۴ کربولی ها با صدور بیانیه ای،از دیدار با قاسم سلیمانی پرهیز کردند.این انتقادات از ایران تا چند وقت پیش ادامه داشت.اما اکنون صحبت های محمد حلبوسی درباره ایران بعد از انتخاب شدن بعنوان رئیس پارلمان،کاملا با رویکرد سابق کربولی ها درباره دخالت های ایران در عراق در تضاد است.
محمد حلبوسی رئیس جدید پارلمان عراق در اولین اظهار نظر خود،مخالفت خود را با تحریم های امریکا بر علیه ایران اعلام کرد و در اولین گفتگوی تلفنی خارج از کشور، مکالمه محبت آمیز از علی لاریجانی رئیس مجلس ایران دریافت کرد.همچنین استاندار سابق الانبار و جوانترین رئیس مجلس عراق،عزم خود را برای سفر به شهر بصره اعلام نمود و بدون توجه به قشون کشی حشد الشعبی و موج گسترده بازداشت ها در بصره،اعلام کرد اوضاع آن شهر را از نزدیک با مسؤولین محلی بررسی خواهد کرد.برخی رسانه های عراق،سفر حلبوسی به بصره را دلداری وی از مقامات ایران در پی به آتش کشیدن کنسولگری آن کشور تعبیر کردند.
کربولی ها که همانند خانواده رفسنجانی در ایران، به «معامله گری» معروف هستند،به نظر می آید در ماه های اخیر پیشنهادی از سوی قاسم سلیمانی دریافت کرده اند که نتیجه آن حمایت دو گروه هادی عامری و نوری مالکی از ریاست پارلمان آنهاست و با توجه به کنده شدن ۳۰ نماینده از لیست النصر حیدر عبادی و همراهی بخش بزرگی از کردها،۱۶۹ رأی لازم برای ریاست پارلمان محمد حلبوسی جمع آوری شد. به ویژه که مجموعه محور ملی حدود ۵۱ نماینده در پارلمان فعلی دارد و می توان بخش بزرگی از آنها را به ۱۶۹ رأی موافق انتخاب حلبوسی اضافه کرد.قاسم سلیمانی در نیمه ماه ژوئن گذشته در عراق بود و میان سلیمانیه و بغداد در رفت و آمد بود.هدف اساسی این سفرهای شتاب زده بر موضوعاتی متمرکز بود که یکی از نتائج آن انتخاب حلبوسی بعنوان رئیس جدید مجلس عراق است.
در این میان کردها، اگرچه اختلافات اساسی با فرمانده سپاه قدس ایران دارند،اما بر سر برخی نکات در صورت تأمین منافع آنها توافق دارند.منافع کردها بر سه محور انتخاب رئیس جمهور،چگونگی تقسیم وزارتخانه ها و رابطه اقلیم با مرکز دور می زند که احتمالا در این زمینه امتیازاتی به دست آورده اند.در مقابل بخش بزرگی از نمایندگان کُرد به ریاست پارلمان حلبوسی رأی دادند.این رأی براساس داد و ستدی است که منافع کُردها را تأمین می کند اما به معنی موافقت کامل کُردها با همه رویکردهای حلبوسی و هم فکران وی نیست.
یک روز بعد از دیدار قاسم سلیمانی از اقلیم کردستان عراق،مسعود بارزانی در اظهارنظری دیدار با اعضای محور ملی را رد کرد.به نظر می رسد این موضوع در گفتگوهای قاسم سلیمانی مطرح شده بود.
نکته آخر اینکه تشکل الوطنیه به ریاست ایاد علاوی،علنا «محور ملی» را متهم می کند که توسط قاسم سلیمانی خلق شده است.خالد العبیدی رقیب شکست خورده محمد حلبوسی برای ریاست پارلمان،نمایندگان محور ملی را متهم می کند ۳۰ میلیون دلار رشوه از ایران دریافت کردند تا به حلبوسی رأی دهند.