پوتین و روحانی تلفنی گفت‌و‌گو کرده‌اند

پوتین و روحانی تلفنی گفت‌و‌گو کرده‌اند

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در مکالمه تلفنی با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران گفته است که هنوز “فرصتی واقعی” برای حل بن‌بست بین‌المللی که در مذاکرات مربوط به برنامه هسته‌ای ایران پیش آمده، وجود دارد.

به گزارش بی بی سی فارسی، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران هم در این مکالمه، ضمن تشکر از مواضع روسیه درنشست ژنو گفت: “در مذاکرات اخیر پیشرفت‌های خوبی حاصل شده بود، ولی باید همه به این نکته توجه داشته باشند که زیاده خواهی ها می تواند مسیر توافق برد-برد را با دشواری هایی روبرو کند.”

آقای روحانی تاکید کرد که “نباید شرایطی ایجاد شود که در اراده طرفین برای کسب توافق و رسیدن به نتیجه خللی ایجاد شود.”

این تماس تلفنی در حالی صورت گرفته که قرار است دور بعدی مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ روز چهارشنبه (۲۰ نوامبر) در ژنو برگزار شود.

در بیانیه کاخ کرملین در مورد این تماس تلفنی گفته شده که اوضاع سوریه از جمله محورهای مکالمه بوده است.

بر اساس این بیانیه، روسای جمهور دو کشور حمایت خود را از تلاش های انجام شده برای برگزاری کنفرانس صلحی با شرکت همه گروههای درگیر در سوریه اعلام کردند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه هم روز شنبه (۱۶ نوامبر) در گفتگویی تلویزیونی گفته بود که نباید “شانس خیلی خوبی” را که برای دستیابی به توافقنامه ای مقدماتی میان ایران و قدرت های جهان بر سر برنامه اتمی آن کشور وجود دارد، از دست داد.

آقای لاوروف در پاسخ به سوالی در مورد موفقیت آمیز بودن مذاکرات در ژنو گفت: “دیدگاه مشترک ما این است که شانس خیلی خوبی وجود دارد که نباید از دست برود.”

وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرده بود که گام هایی که باید برای آرام کردن اوضاع و ایجاد زمینه لازم برای توافق نهایی برداشته شود، هم برای ایران و هم کشورهای ۱+۵ روشن است.

به گفته آقای لاوروف نکته مهم این است که باید این مواضع به درستی و با احترام متقابل بر روی کاغذ نوشته شود.