المغسل در تهران مخفی شد… در بیروت دستگیر شد… به ریاض تحویل داده شد

تصویری از خبر انفجار الخبر در سال 1996 که الشرق الاوسط چاپ کرده بود – احمد المغسل فردی که از 19 سال پیش تحت تعقیب نیروهای امنیتی عربستان سعودی قرار داشت

تصویری از خبر انفجار الخبر در سال ۱۹۹۶ که الشرق الاوسط چاپ کرده بود – احمد المغسل فردی که از ۱۹ سال پیش تحت تعقیب نیروهای امنیتی عربستان سعودی قرار داشت

«الشرق الأوسط» اطلاع یافت که احمد المغسل، شهروند عربستانی و فرمانده گردان «حزب الله حجاز»، که عامل اصلی در عملیات انفجار محل سکونت هیئت آمریکایی در الخبر (شرق عربستان سعودی) در سال ۱۹۹۶ است، پس از تعقیب و گریزی که ۱۹ سال طول کشید، بلأخره به چنگ نیروهای امنیتی عربستان سعودی گرفتار شد. المغسل پس از آن که عملیات انفجار را طراحی کرد در تهران مخفی شد و در بیروت دستگیر و به ریاض منتقل شد.

بنا به اطلاعاتی که منابع رسمی عربستان سعودی آن ها را تأکید کردند، پرسنل امنیتی عربستان اطلاعات تأیید شده ای درباره حضور احمد ابراهیم المغسل (۴۸ ساله) در بیروت پایتخت لبنان به دست آوردند. از آن جا که المغسل طراح انفجار بزرگ یک تانکر بمب گذاری شده در الخبردر سال ۱۹۹۶ بود که منجر به کشته شدن ۱۹ نظامی آمریکایی و زخمی شدن ۳۷۲ تن دیگر شده بود، سازمان امنیتی عربستان سعودی تقریباً از ۱۹ سال پیش به دنبال او بود.

شناسایی احمد المغسل و دستگیری او در لبنان، و سپس انتقال او به عربستان سعودی، یک دستاورد کیفی و امنیتی بزرگ به شمار می آید . زیرا او در تمام این مدت مخفی بود به طوری که شناسایی و یا مشخص شدن هویتش مشکل بود. او به فرماندهی شاخه نظامی گروه موسوم به «حزب الله حجاز» متهم است که مقامات آمریکایی می گویند مسؤل اجرای انفجار برج های الخبر در ماه ژوئن (خرداد ماه) سال ۱۹۹۶ بود. این در حالی است که مقامات ایرانی بارها و بارها هر گونه ارتباط با حادثه بمب گذاری در الخبر، و یا متمهمان آن را انکار می کردند.