درخواست اینترپل از پکن برای توضیح
سکوت چینی ها وضعیت را در هاله ای از ابهام قرار داده است

اینترپل با انتشار بیانیه‌ای خواستار شفاف‌سازی چینی‌ها در خصوص وضعیت رئیس مفقود این نهاد شد، از سوی دیگر وزارت کشور فرانسه نیز از ناپدید شدن منگ هونگوی، رئیس چینی پلیس بین الملل، اینترپل، ابراز نگرانی کرد.
به گزارش الشرق الاوسط، رئیس پلیس بین‌الملل که از فرانسه به چین سفر کرده بود، از ۲۵ سپتامبر (۳ مهر ۱۳۹۷) گم شده و هیچ اثری از او دیده نشده است.
تاکنون دولت چین هیچ واکنشی به این درخواست نداشته و وضعیت رئیس مفقود اینترپل در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.
اینترپل در بیانیه‌ای خواستار شفاف‌سازی چین در این خصوص شد.
در این بیانیه آمده است: «اینترپل از مجاری رسمی درخواست خود را به منظور شفاف‌سازی پرونده گم‌شدن منگ هونگوی به چینی‌ها ارسال کرده است. انتظار داریم که مقامات رسمی چین در این خصوص واکنش نشان دهند و به اینترپل برای روشن شدن این پرونده کمک کنند.»
در این بیانیه آمده است: «دبیرخانه اینترپل به دنبال پاسخ رسمی مقام‌های چین برای رفع نگرانی‌ها در مورد منگ هونگوی است.»
درباره ناپدید شدن منگ هونگوی، رئیس چینی سازمان بین المللی همکاری پلیس اینترپل که مقر آن در شهر لیون در شرق فرانسه قرار دارد، پرونده تحقیقی در فرانسه گشوده شد.
در همین باره، وزارت کشور فرانسه همچنین از تهدیدهایی که به موازات ناپدید شدن منگ هونگوی، همسر وی دریافت کرده است، ابراز نگرانی کرد.
شامگاه پنجشنبه همسر منگ هونگوی ۶۴ ساله به پلیس لیون ناپدید شدن «نگران کننده» همسرش را اطلاع داد و تصریح کرد از ۲۵ سپتامبر از او اطلاعی ندارد.
به گفته منابع موثق، چند روز پیش منگ هونگوی با هواپیما از استکهلم، پایتخت سوئد به چین عزیمت کرده بود.
وزارت کشور فرانسه افزود: «همسر منگ هونگوی همچنین اعلام کرد اخیرا از طریق شبکه های اجتماعی و تلفن تهدیدهایی دریافت کرده است.»
دادستانی لیون پرونده تحقیقی را در این باره باز کرده و از پلیس قضایی خواسته است برای «تضمین امنیت» همسر منگ هونگوی راهکاری اتخاذ کند.
وزارت کشور فرانسه همچنین اعلام کرد «فرانسه از وضعی که برای رئیس اینترپل به وجود آمده است، شگفت زده و از تهدیدهایی که همسر او دریافت کرده، نگران است. فرانسه با دفتر ارتباطی اینترپل در پکن، پایتخت چین تماس برقرار کرده و از آنها اوضاع منگ هونگوی را جویا شده است اما مقامات چینی تا این لحظه اطلاعات دقیقی در این باره ارائه نکرده اند. ارتباطات فرانسه با مقامات چینی همچنان ادامه دارد.»
در همین راستا روزنامه انگلیسی زبان هنگ کنگی ساوث چاینا مورنینگ پست، به نقل از یک منبع که خواسته است نامش فاش نشود، اعلام کرد درباره منگ هونگوی تحقیقاتی در کشورش در جریان است. او هفته گذشته به محض فرود هواپیمایش توسط مقامات از فرودگاه انتقال داده شده است و هنوز انگیزه های این کار مشخص نیست.
اینترپل نیز با اعلام این مطلب به این روزنامه که یورگن استوک، دبیرکل اینترپل مسئول عملکرد سازمان است نه منگ هونگوی، در بیانیه ای اضافه کرد «این پرونده به مقامات صلاحیت دار در فرانسه و چین ارتباط پیدا می کند.»
منگ هونگوی دهم نوامبر ۲۰۱۶ به ریاست اینترپل که ۱۹۲ کشور عضو آن هستند، در هشتاد و پنجمین مجمع عمومی سالانه آن در بالی برگزیده و جایگزین میری بالسترازی (Mireille Ballestrazzi) فرانسوی شد.
دوره ریاست او تا سال ۲۰۲۰ ادامه دارد. بر اساس بیوگرافی منگ هونگوی در پایگاه اطلاعاتی اینترپل، او که معاون وزیر امنیت عمومی چین بوده، اخیرا ریاست دفتر اینترپل را در چین به عهده داشته است.
وی همچنین از شخصیت های مهم حزب کمونیست چین به شمار می رود که به عنوان پلیس مبارزه با قاچاق مواد مخدر، مبارزه با تروریسم و رئیس گارد ساحلی چین انجام وظیفه کرده است.