پاپ فرانسیس - رویترز

پاپ فرانسیس – رویترز

پاپ فرانسیس، رهبر کلیسای کاتولیک، برای نخستین بار از زمانی که به این مقام انتخاب شده است، امروز جمعه ۷ آذر، به ترکیه سفر کرده و طی سه روز از آنکارا و استانبول دیدار می‌کند.

رهبر کلیسای کاتولیک در نخستین روز سفر خود به ترکیه در آنکارا با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه دیدار و گفت‌وگو می‌کند.

پاپ فرانسیس پس از ترک آنکارا برای دو روز به استانبول می‌رود؛ بازدید از بناهای تاریخی شهر و دیدار با بارتولومئوس اول، اسقف اعظم قسطنطنیه، از برنامه های وی در این شهر خواهد بود.

این چهارمین بار است ترکیه میزبان یک پاپ است. پیش از پاپ فرانسیس، پاپ بندیکت شانزدهم، در سال ۲۰۰۶ میلادی به ترکیه سفر کرده بود. سفری که زیر سایه گفته‌های پاپ پیشین در مورد «خشونت و اسلام» با اعتراضات و جنجال‌هایی همراه بود.

سخنگوی وزارت خارجه ترکیه «اتحاد تمدن‌ها، گفت‌وگو بین فرهنگ‌ها، بیگانه‌هراسی، مبارزه با نژادپرستی و توسعه سیاسی منطقه» را از محورهای گفت‌وگوها و دیدارهای پاپ فرانسیس خواند.

رادیو تلویزیون دولتی ترکیه، تی‌آر‌تی، اعلام کرده است، در مراسم استقبال از پاپ در کاخ ریاست‌جمهوری در آنکارا، نزدیک به ۹۰۰ تن از خبرنگاران و روزنامه‌نگاران شرکت می‌کنند.

از لحاظ امنیتی نیز سفر پاپ فرانسیس برای مقام‌های ترکیه‌ای از اهمین فوق‌العاده‌ای برخوردار است. خبرگزاری فرانسه گزارش داده از همین رو، به نظر نمی‌رسد او از نزدیک به دیدار جمعیت برود. در آنکارا ۲۷۰۰ مامور پلیس و در استانبول ۷ هزار مامور پلیس مسئول حفظ امنیت خواهند بود.

روز شنبه قرار است پاپ به ایاصوفیه، کلیسای بنا شده در دوره امپراتوری بیزانس که در زمان سلطان محمد دوم به مسجد تبدیل شد، و اکنون موزه است، برود.