فرید مکاری معاون رئیس مجلس نمایندگان لبنان

فرید مکاری معاون رئیس مجلس نمایندگان لبنان

فرید مکاری معاون رئیس مجلس نمایندگان لبنان، خلاء طولانی مدتی در ریاست جمهوری لبنان را پیش بینی کرد که با روز و ماه سنجیده نمی شود. وی هشدار داد: « حزب الله تحت حمایت ایران، چیزی فراتر از ریاست جمهوری لبنان را می خواهد، و به منظور اطمینان از مشارکت موثر و دائمی در قوه مجریه تلاش می کند در قانون اساسی اصلاحاتی ایجاد کند». مکاری نقش ایران را در منطقه «بسیار منفی» دانست و دیپلماسی عقب نشینی آمریکا را مسؤل آن دانست.

مکاری که از متحدان نزدیک به سعد الحریری، رئیس جریان «المستقبل» است در گفت و گو با «الشرق الأوسط» گفت، رابطه میان «جریان المستقبل» با «نیروهای لبنان» به شدت متزلزل است، اما وی هیچ چیزی را در سیاست نهایی ندانست و اشاره کرد که در مقابل  لیست تجاوزات نیروها در حق «۱۴ مارس»، یک لیست بسیار طولانی است. وی سمیر جعجع رهبر «۱۴ مارس» را متهم کرد که «باعث از هم پاشیدگی این حزب شد زیرا قادر به رهبری آن نبود».

مکاری همچنین سلیمان فرنجیه، که از سوی الحریری برای ریاست جمهوری پیشنهاد شده است را مورد انتقاد قرار داد، زیرا فرنجیه، سید حسن نصر الله دبیر کل حزب الله را به «آقای همگان» توصیف کرده بود. مکاری گفت: «او در انتخاب آقای خود آزاد است، ولی ما حاکمیت دولت را ترجیح می دهیم».