معصومه ابتکار٬ رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست

معصومه ابتکار٬ رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست

معصومه ابتکار، رییس سازمان حفاظت محیط زیست ایران، خطرات امواج پارازیت‌ها را «بسیار مهم» خواند و از تلاش دولت برای کاهش خطرات امواج الکترومغناطیس از جمله امواج پارازیت‌ها خبر داد.

ابتکار امروز چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت در حاشیه دوازدهمین کنگره بین‌المللی ایمونولوژی و آلرژی ایران گفت: «می‌دانیم که امواج الکترومغناطیسی مخاطرات زیادی دارد و باید تحت استانداردها و ضوابط‌ قرار بگیرد.»

رییس سازمان حفاظت محیط زیست ایران این موضوع را «بسیار مهم» خواند و بر نقش شوراهای شهر و روستا بر کاهش مخاطرات این امواج تاکید کرد و گفت: «در بعضی شوراها هنوز کمیسیون محیط زیست نداریم اما امیدواریم تا پایان سال تمام شوراهای شهرها و روستاها برای محیط زیست، ساختاری مناسب تشکیل دهند.»

افزایش پارازیت‌های ماهواره‌ای بعد از انتخابات جنجالی سال ۸۸ و به دنبال تلاش جمهوری اسلامی برای ایجاد اشکال در پخش شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبانی که اخبار انتخابات و حواشی آن را منتشر می‌کردند، رخ داد.

مشخص نیست مسوولیت ارسال این امواج با چه ارگان یا سازمانی در ایران است. تاکنون نه بخش دولتی، مانند وزارت مخابرات، حاضر به پذیرش این مسوولیت بوده و نه مدیریت شهری و ارگان های امنیتی در این باره اظهار نظر کردند. متخصصان مخابراتی نیز با وجود تاکید بر استاندارد بودن دستگاه‌های مخابراتی از ارسال پارازیت‌های بی منشا ابراز نگرانی می‌کند.

در سال ۹۱ رضا تقی‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت محمود احمدی نژاد با هشدار نسبت به عواقب بسیار سوء ارسال پارارزیت‌ها اعلام کرده بود که وزارت ارتباطات منشا این پارازیت‌ها نیست. وی گفته بود که باید به دنبال ارسال این پارازیت‌ها و شناسایی آن بود، زیرا آثار و عواقب بسیار سوء و متعددی در پی خواهد داشت.

معصومه ابتکار مهرماه سال گذشته وعده داده بود که دکل‌های «غیرمجاز» ارسال پارازیت‌ برای جلوگیری از دریافت امواج ماهواره برچیده شوند.

اگر چه پدیده ارسال پارازیت بحث جدیدی در ایران نیست، اما صحبت درباره تاثیرات این پارازیت ها روی سلامت انسان همچنان بحثی داغ در میان جامعه ایرانی به شمار می رود و موجب برخی نگرانی ها شده است. در مورد تاثیر امواج پارازیت ماهواره بر سلامت شهروندان، نظرات و فرضیات گوناگونی مطرح شده است.

اگر چه روند بررسی تاثیر پارازیت ها بر سلامت انسان در دولت پیشین ایران متوقف شد و به زبان دیگر این موضوع مسکوت ماند، اما با شروع کار دولت جدید روزنه هایی دیده می شود که این موضوع به طور جدی تر بررسی شود.

علی عسل خو پزشک عمومی در لندن در گفت و گو با شرق پارسی درباره تاثیر پارازیت ها بر سلامت گفت: «از سویی نمی توان گفت امواج الکترو مغناطیس بی تاثیر هستند، اما از سوی دیگر هم سندی وجود ندارد که تاثیر پارازیت ها را روی سلامت مردم نشان دهد.»

وی با اشاره به اینکه در مطالعات علمی هیچ سندی مبنی بر نقش پارازیت ها در افزایش بیماری ها وجود ندارد، گفت: «شاید می توان دلیل آن را این دانست که تاکنون تحقیقات و مطالعات زیادی روی این موضوع انجام نشده است، زیرا این موضوع مختص ایران است و از همین رو برای محققان دنیا مورد توجه نبوده است، از این رو باید مطالعات دقیق تری روی این موضوع انجام شود.»

در بهمن ماه سال گذشته (۹۲) دولت ایران از تشکیل کمیته ای متشکل از کارشناسان وزارت ارتباطات، بهداشت، سازمان انرژی اتمی و سایر دستگاه های این کشور به منظور بررسی تاثیرات پارازیت ها بر سلامت مردم خبر داده بود.

حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران در گفتگو با خبرگزاری ایرنا در مورد این کمیته گفت: «کمیته بررسی کننده پارازیت ها با آزادی کامل در حال تحقیق درباره تاثیر پارازیت ها بر سلامت مردم است و اگر مشکلی در این راستا وجود داشته باشد، اعلام می کند.»

به گفته وی گزارش های اولیه نشان می دهد که آن بخش از پارازیت ها که در ایران وجود دارد، مشکلات جسمی ایجاد نمی کند، اما این در حالی است که تحقیقات هنوز تمام نشده و باید کامل شود.

وزیر بهداشت ایران صحبت هایی که درباره تاثیر پارازیت ها روی سلامت جسمی مردم را شایعه دانست و گفت: «شایعات در خصوص پارازیت ها و تاثیر آنها بر سلامت مردم خیلی زیاد است، اما بر اساس مستندات علمی می گویم که بسیاری از شایعات تقریبا از نظر علمی هیچ سندیتی ندارد. این که بگوییم پارازیت سبب یک سری بیماری ها و عوارض از جمله سقط جنین می شود، چیزی نیست که از نظر علمی مبنایی داشته باشد.»

وزارت بهداشت ایران تاکنون مضرات و آثار سوء پارازیت ها بر سلامت انسان را تایید نکرده است و در جلسه بررسی تاثیر پارازیت ها بر سلامت انسان که با حضور مسوولان وزارت بهداشت، نیروهای مسلح، مخابرات و نمایندگان مجلس در آبان سال ۱۳۹۱ تشکیل شد، مسوولان این حوزه اعلام کردند که طول موج فرکانس‌های ارسالی آنها روی ماهواره‌ها استاندارد است و مشکلی برای سلامت مردم ایجاد نمی‌کند.

معصومه ابتکار که خود متخصص ایمونولوژی است، سر منشا بسیاری از عوارض و بیماری ها را این امواج قوی دانسته است. وی سال گذشته به طور جدی این موضوع را در رسانه ها مطرح کرده بود و خواستار رسیدگی مسوولان شد. او مردادماه سال ۱۳۹۱ گفته بود: «امروزه شاهد افزایش بیماری‌های مختلف با منشا ناشناخته هستیم، به طور قطع و یقین می‌توانیم بگوییم تشعشع می‌تواند موجب اختلال در سیستم ایمنی بدن شود و این موضوع قطعی است.»