فاطمه معتمد آریا، تهمینه میلانی و مهتاب کرامتی برای پیدا کردن پسر بچه ۵ ساله ای به نام محمد امین که در مردادماه گرفتار آدم ربایی شده، اعلام آمادگی کردند و در این راستا از پلیس خواستند که از هیچ کمکی دریغ نکنند.

به گزارش خبرگزاری مهر،به دنبال انتشار خبر ربوده شدن محمد امین، پسر ۵ ساله ای که در تاریخ ۶ مرداد سال جاری در جوین از توابع استان خراسان رضوی توسط یک مجرم سابقه‌دار ربوده شده بود؛ برخی از چهره‌های هنری برای کمک در یافتن او اعلام آمادگی کردند. همچنین برخی انجمن‌های دفاع از حقوق کودکان نیز با اطلاع از این حادثه تلخ ضمن ابراز همدردی با خانواده محمد امین، اعلام کردند که برای نجات او از هیچ کمکی دریغ نخواهند کرد.

پدر محمد امین در گفت‌وگو با یکی از رسانه ها از تلاش‌ تازه نیروی انتظامی برای یافتن سرنخی از محمد امین خبر داد و گفت: در دیداری که با سرهنگ بیدمشکی، فرمانده پلیس آگاهی استان خراسان رضوی داشتم ایشان قول دادند موضوع را به‌طور جدی پیگیری کنند. فرمانده آگاهی خراسان رضوی گفت که این موضوع از جمله مهم‌ترین اولویت‌های پلیس است.

پدر محمد امین ادامه داد: طبق آنچه که شنیده‌ام قرار است هفته آینده سرهنگ مصطفایی، فرمانده پلیس آگاهی کشور به مشهد سفر و این پرونده را شخصا بررسی کند.

هرچند ماموران پلیس بعد از یک هفته تلاش مرد آدم ربا را در شهر اسفراین ردیابی و دستگیر کردند اما مرگ او چند ساعت بعد از دستگیری اش تنها سرنخ برای رسیدن به محمد امین را از بین برد. حالا بیشتر از چهار ماه از ربوده شدن پسر ۵ ساله می‌گذرد و هیچ کس از سرنوشت او اطلاعی ندارد.

انتشار این خبر توجه برخی از سینماگران را به خود جلب کرد. در همین راستا فاطمه معتمد آریا، تهمینه میلانی و مهتاب کرامتی برای پیدا کردن پسر بچه ۵ ساله ای به نام محمد امین که در مرداد ماه گرفتار آدم ربایی شده، اعلام آمادگی کردند و از پلیس خواستند که از هیچ کمکی دریغ نکنند.

هرجا بخواهند می‌رویم

فاطمه معتمدآریا بازیگر سینما درباره این آدم ربایی گفت: کودکی ربوده شده و با گذشت چند ماه هنوز خبری از او نیست. دردناک این است که هیچ سرنخی از او باقی نمانده و خانواده‌اش مادامی که خبر قاطعی درباره او نگیرند چشم به راه خواهند ماند.

وی همچنین متذکر شد: وقتی به هر دلیل مراجع ذی‌صلاح موفق به انجام مسئولیت خود نمی‌شوند یا موانعی در کار به وجود می‌آید همیشه حضور چهره‌های محبوب ورزشکار یا هنرمندان می‌تواند تغییراتی در شرایط ایجاد کند. این مداخله‌های اجتماعی مسئولیت هر چهره‌ ای است که شهرت و محبوبیت خود را از جامعه گرفته است. می‌دانم جامعه هنری ما همیشه حاضر بوده در این موارد همراه با مراجع مسئول برای حل یک مساله همراهی کند.

این بازیگر سینمای ایران تصریح کرد: جامعه هنری ما نسبت به مسوولیت شهروندی خود آگاه است و این آگاهی و علاقه و احساس مسوولیت را بارها از خود نشان داده است. اتفاقی که برای این خانواده افتاده و رنجی که پدر و مادر این کودک متحمل شده‌اند قلب هر انسانی را به درد می‌آورد. شاید حضور من و همکارانم در روند قضایی چنین پرونده‌هایی موثر نباشد، اما شخصا برای این مردم، برای آن خانواده و مشخصا آن مادر منتظر هر جا که بگویند می‌روم و هر کاری انجام خواهم داد، شاید از این کودک چند دقیقه زودتر خبری برسد.

باید باشیم

همچنین مهتاب کرامتی یکی دیگر از بازیگران و سفیر حسن نیت یونیسف به وحشت کودک هنگام ربوده شدن اشاره کرد و گفت: تصور کنید کودکی را که از کنار پدر هنگامی که او را به کلاس ورزش می‌برد ربوده اند. وحشت آن کودک را تصور کنید و تنهایی بزرگش را. تصویری از پدر این کودک ندیده‌ام. اما مردی در ذهنم نقش می‌بندد با چشم‌های حیران، با مسئولیت بزرگی که بر عهده‌اش گذاشته شده، با رنجی که کشیده تا دست خالی به خانه برگردد و به همسرش خبر دهد که بدترین روز زندگیشان چطور رقم خورد.

این بازیگر در ادامه افزود: لابد حالا با جزییات تمام هر ثانیه آن روز شوم را به یاد می‌آورد. این داستان تلخ می‌توانست چند روز بعد تبدیل به خاطره‌ای شود با پایان خوش. دزد در زندان بود و کودک در خانه. اما نشد. این داستان بدترین داستان شد و حالا چند ماه است که داستان در بدترین و شکنجه‌بارترین قسمت‌هایش ثابت مانده است.

کرامتی تصریح کرد: کاش می‌دانستم صدای ما تا کجا خواهد رسید، تا کدام مسئول و مامور خواهد رسید که بگویم “خواهش می‌کنم” هر طور که می‌توانید حرکتی به این قسمت تلخ بدهید. ریتم این داستان کند و پر انتظار را تند کنید و بگذارید این داستان تمام شود. ما باید باشیم. ما کارمان، شهرت‌مان، امکانات کم و زیادمان برای این مردم، برای بچه‌های این کشور است. ما باید باشیم.

صورت مساله را پاک نکنید

تهمینه میلانی کارگردان سینمای ایران در ارتباط با این واقعه گفت: این بار اولی نیست که مردم از مامورانی که با آنها ارتباط مستقیم دارند، ضربه می‌خورند. تجربه به من ثابت کرده که گاهی عملکرد یک مامور از رییس ارگانش مهم‌تر است چرا که حلقه ارتباطی مردم با ارگان‌های دولتی، همین ماموران هستند.

وی در ادامه افزود: در ایران، آدم‌های کم‌دانش و آموزش ندیده‌ در حلقه ارتباطی با مردم انجام وظیفه و گاهی به‌گونه‌ ای رفتار می‌کنند که باعث اتفاقات ناگوار می‌شود. قطعا مسئول ارگانی مثل پلیس می‌خواهد به مشکل کمک کند اما ماموری که با مردم ارتباط دارد به دلیل اینکه آموزش ندیده گاهی رفتاری با مجرم دارد که به جای حل مشکل، مشکلی دیگر درست می‌کند.

این کارگردان به آموزش اصولی حلقه های اتصال ارگان ها با مردم اشاره کرد و گفت: بحث آموزش دادن به حلقه اتصالی ارگان‌های مختلف دولتی با مردم، بسیار مهم است و باید به آن توجه ویژه شود. در بخش خصوصی چون مساله موفقیت و انگیزه‌های رشد حرفه‌ای و مالی مطرح است، معمولا به افرادی که در حلقه اتصال با مردمند، آموزش داده می‌شود اما در ارگان‌های دولتی چون این انگیزه‌ها وجود ندارد، این اتفاق نمی‌افتد.

میلانی در پایان گفت: کشورهای مترقی جهان، تاکید بسیاری بر آموزش به ماموران دارند. به نظر من در مورد این کودک ربایی، چون ممکن است که این بچه در جایی زنده باشد، بهتر است این اتفاق رسانه‌یی شود و از طریق رسانه‌ها و تلویزیون چهره این بچه نشان داده شود، شاید پیدایش کنند نه اینکه صورت مساله را پاک کنند.

محمد امین، روز ۶ مرداد سال جاری توسط یک مجرم سابقه‌دار ربوده شد. رباینده در قبال آزادی اش ۵۰۰ سکه طلا خواسته بود.