پادشاه اردن در مخالفت با پیشنهاد واشنگتن برای ایجاد «کنفدراسیون» بین اردن و کرانه باختری، این موضوع را خط قرمز کشورش خوانده است.

به گزارش الشرق الاوسط، عبدالله دوم پادشاه اردن روز چهارشنبه گفته کشورش با طرح دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر تشکیل کنفدراسیون بین اردن با کرانه باختری فلسطین مخالف است.

به گزارش فرانس پرس، دیوان پادشاهی اردن در بیانیه‌ای اعلام کرد که پادشاه این کشور با ایده ایجاد کنفدراسیون بین کشورش و کرانه باختری مخالف است.

او گفت: «هر سال می شنویم کنفدراسیون، و جواب ما این است: «کنفدراسیون با چه کسی؟ این مسئله برای اردن یک خط قرمز است».

او این اظهارات را در دیداری که با بازنشسته‌ها و کهنه سربازهای ارتش اردن داشت به زبان آورد و گفت که «همه از موضع قوی و شجاع در این ارتباط خبر دارند؛ من از هیچ توطئه علیه اردن در رابطه با مسئله فلسطین هیچ ترسی ندارم».

عبدالله دوم ادامه داد: «موضع اردن ثابت و پا برجاست و اینکه هیچ گزینه برای راهکار دو دولتی و ایجاد کشور فلسطین به پایتختی قدس شرقی وجود ندارد و هر طرحی خارج از آن بی‌ارزش و بی‌اعتبار است».

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرد که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا پیشنهاد ایجاد (حکومت) کنفدراسیون اردن-فلسطین را داده و وی به شرط اینکه اسرائیل بخشی از آن باشد، با پیشنهاد مذکور موافقت کرده است.