«مرضیه افخم» سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد: «محمد حسن حبیب اله زاده» به عنوان کاردار ترددی (غیرمقیم ) کشور ایران در انگلیس تعیین شد.

به گزارش ایرنا، سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: به دنبال دیدار وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و انگلستان در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در تاریخ اول مهرماه ۱۳۹۲ و متعاقب دیدارهای برگزار شده بین مسوولان وزارت امور خارجه دو کشور در نیویورک و ژنو، وزارت امور خارجه از امروز ۲۰ آبان ۱۳۹۲، آقای محمد حسن حبیب الله زاده را به عنوان کاردار ترددی کشورمان در انگلیس تعیین و به طرف انگلیسی معرفی کرد.

افخم افزود: آقای حبیب اله زاده قرار است در آینده ای نزدیک به منظور بررسی وضعیت اموال واماکن جمهوری اسلامی ایران در انگلستان و همچنین بهینه سازی فعالیت جاری بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن عازم این کشور شود.

دکتر «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران، در حاشیه مذاکرات اخیر در ژنو با ویلیام هیگ وزیر امور خارجه انگلیس دیدار کرده بود.

به گفته دکتر ظریف، لندن نیز کاردار غیر مقیم خود را به تهران معرفی کرده است.

پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۲۴ خرداد و خلق حماسه سیاسی مد نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی، «دیوید کامرون» نخست وزیر دولت محافظه کار انگلیس که کشورش از آذرماه ۱۳۹۰ روابط دو جانبه را با تهران قطع کرده بود، در نامه ای انتخاب دکتر حسن روحانی را به عنوان هفتمین رییس جمهوری ایران تبریک گفت تا فضا برای عادی سازی روابط دو کشور آماده شود.

«محمدجواد ظریف» و «ویلیام هیگ» وزرای امور خارجه ایران و انگلیس نیز در حاشیه شصت و هشتیمن اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل با یکدیگر دیدار و به معاونان خود «مجید تخت روانچی» و «سایمون گس» ماموریت دادند برای بازگشایی سفارتخانه های دو کشور در تهران و لندن مقدمات لازم را فراهم کنند.

در ادامه این روند، ۱۶ مهرماه ویلیام هیگ در گفت و گوی تلفنی با دکتر ظریف خواستار تعیین کاردار غیرمقیم شد که این موضوع مورد توافق طرفین قرار گرفت تا اتفاقی نادر در سیاست خارجی ایران شکل گرفته باشد.

تخت روانچی که علاوه بر معاونت اروپا و آمریکای وزیر امور خارجه، عضو تیم مذاکره کننده هسته ای ایران با گروه ۱+۵ است در دیدار ۲۴ مهر خود با سایمون گس در ‍ژنو که او نیز نماینده لندن در این گروه است، توافق کردند ظرف دو هفته «کاردارهای غیرمقیم» ایران و انگلیس کار خود را آغاز کنند.

انتصاب کاردار غیرمقیم (کاردار ترددی) به معنی تبادل سریع دیپلمات میان دو کشور است ولی اصولا کاردار در کادر دیپلماتیک منصبی موقت است که در نبود سفیر معنا پیدا می کند؛ البته کاردار غیرمقیم نیاز به «اگرمان» دولت پذیرنده ندارد.

با انتخاب کاردار غیرمقیم، پادشاهی عمان دیگر حافظ منافع جمهوری اسلامی ایران در لندن نخواهد بود و سفارت ایران در پایتخت انگلیس در اختیار آقای حبیب اله زاده قرار خواهد گرفت.

چرا سفارتخانه ایران و انگلیس بسته شدند؟

هشتم آذرماه در پی ورود تعدادی از دانشجویان به سفارت انگلیس در تهران، لندن روابط سیاسی و دیپلماتیک خود را با ایران قطع و از دیپلمات های ایرانی نیز خواست خاک این کشور را ترک کنند.

البته فضای روابط دیپلماتیک دو کشور در خلال سال های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۰ نیز ابری بود و این موضوع با یادداشت مداخله جویانه «سایمون گس» سفیر وقت انگلیس درباره «نسرین ستوده» و سپس برکناری وی متشنج بود.

تحریم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از سوی انگلیس باعث شد تا نمایندگان مجلس شورای اسلامی ششم آذرماه ۱۳۹۰ با تصویب طرحی، وزارت امور خارجه را موظف به کاهش سطح روابط با انگلیس از سطح سفیر به کاردار کردند. این طرح در حالی در مجلس شورای اسلامی تصویب شد که «جان دامینیک چیلکات» که بعد از مدتی به جای «سایمون گس» به عنوان سفیر جدید انگلیس در ایران منصوب شده بود، رونوشت استوارنامه خود را به «علی اکبر صالحی» وزیر خارجه وقت تقدیم کرده و منتظر تقدیم استوارنامه خود به دکتر احمدی ن‍ژاد بود.

این طرح مجلس شورای اسلامی که هم اکنون به صورت قانون در آمده همچنان به قوت خود باقی است ولی مانع بازگشایی سفارتخانه های دو کشور نمی شود چرا که بر اساس آن صرفا سطح روابط دو کشور نمی تواند در عالی ترین سطح سیاسی یعنی سفیر باشد.