ماهان سرطان ندارد به ˈآلوپسی آره آتا ˈ مبتلا است

ماهان سرطان ندارد به ˈآلوپسی آره آتا ˈ مبتلا است

نتایج آزمایشات گرفته شده از ماهان رحیمی دانش آموز بیمار مریوانی که برای تشخیص قطعی به کشور آلمان ارسال شده بود روز چهارشنبه اعلام شد و براساس این نتایج ماهان سرطان ندارد و تنها به ˈآلوپسی آره آتا ˈ مبتلا است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، ماهان رحیمی دانش آموز مریوانی که حدود دو ماه پیش براثر مصرف برخی داروهای شیمیایی موهای سرش شروع به ریختن کرد و با اعلام همدردی معلمش در تراشیدن موهای سرش مورد توجه قرار گرفت امروز در پی مشخص شدن نتایج آزمایشاتش معلوم شد که سرطان ندارد.

محمدعلی محمدیان معلم ماهان که همراه با شاگردش در تهران بسر می برد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، گفت: روز چهارشنبه به بیمارستان رازی تهران مراجعه کردیم و براساس گفته پزشکان، ماهان با بیماری ˈآلوپسی آره آتا ˈ مبتلا است.

آلوپسی ˈآره آتاˈ بیماری پوستی است که در نتیجه از دست دادن مو در روی پوست سر و در نقاط دیگر بدن حاصل می شود. این بیماری معمولاˈ بصورت لکه های گرد، صاف، کوچک یا بزرگ روی پوست سر ایجاد و تا جائیکه تمام موی سر(آلوپسی total) یا کل موهای بدن (آلوپسی universal) ریزش پیدا کند، می تواند پیشروی کند.

این بیماری بطور کلی حدود دو درصد از کل جمعیت را که تنها بیشتر از پنج میلیون نفر آنها در ایالات متحده هستند را در بر می گیرد.

معمولا این بیماری پوستی غیر قابل پیش بینی و دوره ای است و در هر زمان ممکن است مو مجدد شروع به رشد یا ریزش کند و دوره این بیماری در هر فردی متفاوت است.

شایع ترین نوع این بیماری ناشی از اختلالات خود ایمنی (سیستم دفاعی بدن) بوده و ریزش در آن بصورت سکه ای در اندازه های مختلف می باشد که بیماری ماهان از این نوع است.

محمدیان با اشاره به اینکه پزشکان اعلام کردند ماهان سرطان ندارد، افزود: براساس گفته پزشکان این بیماری موجب حمله ور شدن به پیاز موی ماهان شده و منجر به ریزش موی وی شده است اما بیماری خطرناکی نیست.

وی اظهار کرد: پزشکان قطره ای به سر ماهان زده اند که باید تا ۴۸ ساعت بر روی آن بماند تا تاثیر خود را بگذارد و موهای ماهان شروع به رشد کند.

وی افزود: از نظر پزشکان این قطره هیچ گونه عوارضی برای ماهان ندارد و استفاده از آن بلامانع است.

به گفته معلم ماهان، پزشکان تقویت روحیه ماهان را یکی از شروط رشد موی او می دانند و می گویند: تقویت روحیه ماهان می تواند به رویش موهای او کمک دوچندانی کند.

محمدیان با اشاره به اینکه ماهان هم اکنون در ایران و جهان شناخته شده است، گفت: روحیه ماهان بسیار خوب است و از این لحاظ مشکلی ندارد.

وی به تاکید خود به پزشکان نیز اشاره کرد و گفت: باتوجه به اینکه رییس جمهوری، وزرای آموزش و پرورش و بهداشت، استاندار کردستان و سایر مسوولان کشوری و استانی و محلی و مردم در داخل و خارج کشور پیگیر وضعیت جسمانی ماهان هستند، از پزشکان معالج ماهان درخواست کمک بیشتر در جهت تسریع در مداوای شاگردم کردم.

وی با قدردانی از تیم پزشکی ماهان، افزود: پزشکان اعلام کردند تمام توان خود را در جهت مداوای ماهان انجام می دهند.

ماهان قرار است روز پنجشنبه به زادگاهش مریوان بر گردد و کلاهی بر سرش بگذارد و منتظر رویش مجدد موهایش باشد.

ماهان! گویا بهار صدای فریادهایت را شنید و نخواست شرمنده ات شود چرا که قرار است موهایت قبل از آمدنش رشد، کنند!