هنرمندان مصری در سوگ جمیل راتب
قاهره: شیماء مکاوی
جمیل راتب بازیگر مصری-فرانسوی فیلم «لورنس عرب» صبح امروز چهارشنبه ۱۹ سپتامبر در ۹۱ سالگی درگذشت.
به گزارش الشرق الاوسط، خبر درگذشت جمیل راتب بازیگر مطرح مصری-فرانسوی سینما توسط وکیل این بازیگر در روز چهارشنبه ۱۹ سپتامبر اعلام شد.
قرار است مراسم تشییع جنازه این بازیگر مطرح که محبوتیش از مرزهای جغرافیایی کشور مصر نیز فراتر رفته بود بعد از ظهر امروز در مسجد الازهر برگزار شود.
او وصیت کرده بود که پس از مرگ برایش مراسمی گرفته نشود.
در این باره، وزیر فرهنگ مصر ضمن تسلیت درگذشت راتب گفت: “بزرگان سینمای مصر یکی پس از دیگری در حال ترک این جهان است.. مرحوم یک نماد برای سینمای مصر است.. او در یاد و خاطره هنر جاودان خواهد ماند”.
هنرمندان مصری همچون الهام شاهین، سیمون و سماح انور در گفتگو با الشرق الاوسط ضمن پرداختن به خاطرات همکاری و بررسی جوانب شخصیت هنرمند فقید این ضایعه را تسلیت گفتند.
راتب ۲۸ نوامبر ۱۹۲۶ در قاهره پایتخت کشور مصر به دنیا آمد.
 وی حدود ۶۵ سال در عرصه سینما و تلویزیون در مصر و فرانسه فعالیت داشت.
 او که عشق و علاقه‌اش به بازیگری از دیدن تئاترهای فرانسوی ایجاد شده بود پس از فارغ التحصیل شدن از دانشگاهی در فرانسه برای اولین بار در سال ۱۹۴۵ در فیلم (انا شرقی)«من شرقی هستم» نقش آفرینی کرد.
از فیلم‌های مهم این بازیگر می‌توان به (وداعا بونابرت) «وداع بناپارت» ساخته یوسف شاهین، (حتی طرف اللیل)«تا پایان شب» ساخته ژرار بلان اشاره کرد.
با این حال بی شک مهم ترین دستاورد زندگی راتب در سینمای جهان به فیلم «لورنس عرب» شاهکار دیوید لین بر می گردد.
 راتب در این فیلم در نقش مجید بازی کرده است.
جالب است بدانیم به دلیل عدم تسلط کافی راتب به زبان انگلیسی در آن زمان صدای او در فیلم توسط رابرت‌ ریه‌تی بازیگر انگلیسی دوبله شد.
جمیل راتب در طول دوران بازیگری‌اش جوایز و نشان های متعددی از کشور های مصر و فرانسه دریافت کرد که نشان شوالیه لژیون دونور از کشور فرانسه یکی از این افتخارات است.